Tényleg az egyik legkörnyezettudatosabb olimpia lesz az idei, ezt a címet aligha lehet elvenni a szervezőktől. A versenyek mintegy 95%-át már meglévő vagy lebontható stadionokban tartják meg, a már nem kellő szerkezeteket pedig újrahasznosítják vagy felhasználják következő építkezéseknél. Az olimpiai falu jövője is biztosított. 2025-től a francia főváros legújabb lakónegyede lesz irodákkal, boltokkal és 12 000 embernek ad az új otthont.
A szervezők még klímákat se szereltek be a szobákba, hiszen elmondásuk szerint az épületek kialakítása miatt nem lesz rá szükség. A porszem itt már bekerül a gépezetbe, mivel több nemzet, például az amerikaiak jelezték, hogy saját ventillátorokkal készülnek a játékokra. Kérdés: nem lett volna-e egyszerűbb és környezettudatosabb, ha már meglévő berendezések várják őket? A kevésbé tehetősebb országok akár a helyszínen megveszik a készülékeket és valószínűleg nem is fogják hazavinni őket, ezzel sok hulladékot termelnek.
A sportolók 80%-ban Franciaországból származó alapanyagokkal találkozhatnak, az ételeknél pedig több vegán és vega menü lesz elérhető. Szintúgy hatalmas újítás, hogy több ivókutat és “töltőállomást” helyeznek ki, ezzel sarkallják a nézőket és sportolókat a saját vizespalack használatára. Ezeket pedig be is vihetik a nézők a versenyek területére.
A pazarlás, amiről senki se beszél
Tehát a stadionok és egyéb versenyhelyszínek legnagyobb része már megépült még az olimpiára való jelentkezés előtt. Ez így igaz is, viszont nem mindegyik abban a formában funkcionált mostanáig, mint ahogy a játékokon fog. A Paris La Défense Arena-t eredetileg 2013-ban kezdték el építeni, és 2017-ben egy Rolling Stones koncerttel nyitottak meg. Az épület 40 000 ember befogadására képes, amivel Európa egyik legnagyobb többcélú arénája. Ha nem koncerteket tartanak benne, akkor a Racing 92 rugby csapat otthonaként szolgál.

Május elején még Taylor Swift töltötte meg háromszor a csarnokot, bő két hónapra rá pedig az aréna az olimpia és paralimpia idejére átváltozik az úszók és vízilabdázók helyszínévé. A medencék alkatrészei egészen Olaszországból utaztak Párizsba, hogy július 27-én már az olimpiai címért ússzanak bennük. A hatalmas arénából a szervezőknek egy kisebb befogadásra képes helyet kellett varázsolniuk, hogy legyen hely egy bemelegítésre szolgáló medencének is. Így lett a 40 000 férőhelyes arénából 17 000-es.
A medencéken és plusz nézőtéren kívül még ki kellett építeni egy nagyon aprólékos mérési rendszert a medencékbe, amivel pontosan meg lehet állapítani a beérkezési sorrendet. Ezt utána sehol máshol nem lehet felhasználni, hacsak nem akar építeni valaki egy versenyzésre szánt medencét. Az elképzelések szerint az olimpia után szétszerelik, és áttelepítik más francia városokba, ahol jobb hasznát veszik ezeknek.
A medencéket meg is kell tölteni ahhoz, hogy használhatóak legyenek, ehhez legalább 5000 m3 víz szükséges, klór és különböző fertőtlenítő szerekről már nem is beszélve.
Az amerikaiak már profik ebben
A tengerentúlon nem először építenek ideiglenes medencéket. Idén hatodik alkalommal az olimpiai válogatójukat egy ilyen létesítményben tartották meg. Idén azonban nagyobb stadionba költöztek és egy, a régebben Super Bowl döntőt is látott építményben versengtek az ország legjobb úszói.
A Lucas Oil Stadionba három medencét építettek, ezekből kettőt bemelegítésre és egyet versenyzésre szántak. Ezeken felül jeges és forró medencék is várták a versenyzőket, hogy a lehető legjobban tudjanak regenerálódni. A vízet tűzoltóautók szivattyúzták be és ki, majd egy nonprofit úszócsapathoz kerültek a fölöslegessé vált eszközök.
Magyarországon volt már baki belőle
Hazánk is megpróbálkozott már a mobilmedencék működésével, ez azonban okozott némi gondot. Történt ugyanis, hogy a 2008-as öttusa-világbajnokság során a Szoborparkban felépített rögtönzött uszoda üresen fogadta a reggel arra tévedő szervezőket. Az éjszaka folyamán elmozdult a fala, és elfolyt az összes víz belőle, így gyorsan megoldást kellett találni a problémára.
Végül a közeli Nemzeti Sportcsarnok uszodájából pótolták az eltűnt vizet, de még így is módosítani kellett a vb programját. Az nem derült ki, hogy mennyi kárt okozott az ottani növényzetben a vegyszeres víz, és mi lett a medencével a verseny után.