Keresés
Close this search box.

Legyél te is hallgatós! Jelentkezz hozzánk március 3-ig!

Kocsmakvíz Budapest

A kocsmakvíz kultúrája

Tudod, miben különbözik a kocsmakvíz egy sima kvízesttől? És azt, hogy milyen sportot űznek belőle Magyarországon?

Borítókép: algyo.hu

Kocsmakvíz töri

Maga a kocsmakvíz műfaja az 1970-es években lett kitalálva az Egyesült Királyságban, a Burns and Porter vállalkozás által. A kvíz ezen formája nagyon hamar a brit kultúra részévé vált, néhány éven belül pedig egész Európát sikerült behálózni a játékkal – bár eleinte még csak az ír pubok adtak helyszínt az eseménynek, de egészen rövid időn belül egyéb vendéglátó egységek is meglátták ebben a pénzt és a lehetőséget. 

A jellemzően bárban vagy kocsmában megtartott kvízest már a kezdetek kezdetén nagy népszerűségnek örvendett, azóta pedig a világ minden pontján beülhetünk egy jó kis kocsmakvízre, szinte a hét bármelyik napján. 

A különböző közösségek által szervezett kocsmakvízek eltérhetnek formátumukban, szabályaikban és tematikájukban, de vannak általános közös vonások. Az is előfordul, hogy egy Kocsmakvíz rendezvény egy specifikus témára húzza fel az estjét, pl: Harry Potter vagy Agymenők kocsmakvíz.

Kocsmakvíz Magyarországon

Itthon szintén hatalmas népszerűségnek örvend a kocsmakvíz. A műfaj járja a fesztiválokat (például a 2022-es Művészetek Völgyén a Momentán Társulat ismertette meg a játékot a fesztiválozókkal), de számos olyan kocsma is van, amely rendszeresen ad otthont ezeknek a kvízesteknek: ilyen például a Cooltour Bar, ami heti rendszerességgel várja estjeire a játékosokat. 

A legnépszerűbb kocsmakvíz-közösségek egy egy éves, hatalmas bajnokság alá húzzák fel a kvízeiket. Ennek lényege, hogy a csapatok hétről-hétre gyűjtik a pontjaikat, év végén pedig, a nagy döntőn összecsapnak a legpengébb játékosok. Ma már ehhez a döntőhöz rendszerint egy nagy koncerttermet kell bérelni. 

Kolozsvári kocsmakvíz, Bulgakov Café

Magáról a játékról

Magyarországon jellemzően a Kahoot-on keresztül működnek a kocsmakvíz játékok. Tekintve, hogy a program a gyorsaságot is pontozza, sokszor a csapatoknak csak néhány másodpercük van arra, hogy megválaszolják az adott kérdést – így a csalás lehetősége is minimalizálva van. 

Itthon általában nincs részvételi díj. Persze valamit illik venni ezeken a helyeken, de kötelező italfogyasztás nem szokta terhelni a játékosokat. A játék időtartama rendszerint 1,5-2,5 óra szokott lenni, 25-75 kérdéssel. 

Ahogy arra a cikkben már kitértünk, egy kocsmakvízen rendszerint a játékosok 2-6 fős  csapatokat alkotnak (vagy már eleve a saját csapatukkal érkeznek a versenyre). Egyedül azért sem lehet játszani, mert a műfaj egyik fő motivációja egy állandó közösség építése. 

Hogyan készülj fel egy ilyen kocsmakvízre

Tekintve, hogy az általános kocsmakvíz játékok mennyi színt fednek le a palettán, ténylegesen nem lehet felkészülni egy ilyen játékra. Tematikákat tekintve a közélettől egészen a jeles napokig, a képzőművészetet érintve a természettudományig bármilyen kérdéskörrel találkozhatunk. A kérdéstípusok szintén eltérhetnek, a zenefelismerőtől az egyszerű A-B-C-D válaszjelölő kérdésekig itt is bármi szembejöhet.

A kocsmakvíznek nem az a fő motivációja tehát, hogy szétgyúrd az agyad a játék előtt, hanem hogy a kvíz közben szórakozva tanulhass és közben részévé válhass egy izgalmas közösségnek. 

Kocsmakvíz ajánló

Ha kedvet kaptál ahhoz, hogy barátaiddal kipróbáld magad egy kocsmakvízen, gyere el csapatoddal I. Hallgató Kocsmakvízünkre március 1-én, a Bakelit Café-ba! Első helyezetettjeinket Meme Múzeum belépőjegyekkel díjazzuk.

További információkért olvasd el eseményünk leírását, jelentkezni pedig ezen a linken tudtok. Jelentkezzetek, mi már nagyon várunk titeket! És ne felejtsétek: aki lemarad, kimarad.