Keresés
Close this search box.

Legyél te is hallgatós! Jelentkezz hozzánk március 3-ig!

„Ingyen van, és ez a legtöbb, ami a mentális egészségemhez hozzáad” –  avagy a medvehagyma gyógyhatásainak ismerete 

Az utóbbi tíz évben divatba jött a medvehagyma fogyasztása és szedése. Sokan főznek belőle krémlevest, sütnek belőle pogácsát, vagy éppen készítenek belőle tésztát. Azonban gyógyhatásairól kevés ismerettel rendelkezik az átlagos fogyasztó.

Borítókép és képek: Doma Fanni

Ha tavasz, akkor medvehagyma. Ez nálunk egyenértékű azzal, hogy sokat kirándulunk a Mecsekben és medvehagymát gyűjtünk. Ez a gyönyörű szép és nagyon ízletes növény az utóbbi tíz évben nagy népszerűségre tett szert a gasztronómiában. A belőle készült ételek nagyon változatosak, a levestől a pogácsán át a rizottóig bármivel lehet kísérletezni. 

Bár sok cikk született a medvehagyma gyógyhatásairól, az erre irányuló figyelem sokkal kisebb. 

Egy szakkolégiumi kiránduláskor készült kép, a túravezetőnk vendégházának kertjében, Kölkeden (Baranya megye)

Rövid, velős ismertetés

A medvehagyma egy évelő növény, amelynek szára hengeres alakú. Levelei elliptikus alakúak, párhuzamos erezettel rendelkeznek. Április végén, május elején virágzik, fehér, keskeny szirmai vannak, virágai bokorszerűen rendezkednek el. Illata erős, az emberek nagy részét a fokhagymára emlékezteti.

Szezonja általában március elejétől április közepéig tart, bár az idei évben már február közepén megjelentek az első hajtások. Az árnyékos, nedvesebb helyeket kedveli. Legnagyobb számban a Dél-Dunántúlon, azon belül is a Mecsekben található. Ez olyannyira imázsépítő hatással bír a környékre azontúl, hogy a piacon minden második árus medvehagymacsokrot árul, hogy egy egész fesztivált kapott Orfűn, amit általában április közepe táján rendeznek meg (idén április 20-21.).

De Magyarországon megtalálható még Zalában, illetve a Pilisben is nagyobb számban, illetve a határon túl, egész Európában elterjedt.

Mindezek mellett a medvehagymából most már vetőmagot is gyártanak.

Vetőmagok válogatása közben tűnt fel, hogy már a medvehagyma is lehet kerti növény

„Antibiotikus hatása van”

A témában megkérdezett emberek legnagyobb százaléka általában a medvahagyma ezen gyógyító tulajdonságát ismeri, és biztos is ebben a tudásában. Emelett a legtöbb válaszban nagyon sokszor visszaköszönt a fokhagyma, mint hasonló gyógyhatásokkal bíró növény, és a válaszadók többsége ebből a növényből indult ki.

Tudásuk stabil lábakon áll és teljesen megalapozott, ugyanis a medvehagyma valóban immunerősítő szerepet tölt be. Továbbá baktériumölő és méregtelenítő hatása a népi gyógyászatban sem ismeretlen, amelyhez főleg a növényből készült forrázatot használják.

Emellett felső légúti megbetegedések kezelésére is alkalmazzák, főleg a már kialakult hurutos megbetegedések enyhítésére.

Sok benne a vas, mert nagyon zöld”

Nagyon kevés ismerettel rendelkezünk azzal kapcsolatban, hogy valójában milyen vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz a medvehagyma – pedig eléggé széles skálán mozog mindkét aspektusból. A vitaminok közül az A- és C-vitamin a hangsúlyosabb, az ásványianyag-tartalmát tekintve pedig nagyon sok vasat, cinket és kalciumot tartalmaz. Az A-vitamin a látás megőrzését, a C-vitamin a már fentebb említett immunrendszert erősíti meg. A vas fontos szerepet játszik a vérképzésben. A cink a bőr, a kalcium a csontok egészségéért felel. Ezek a hatások a medvehagyma nyers fogyasztásakor érvényesülnek a legjobban.

Ez a vitaminbomba márciusi termésével nagyon jól időzít, ugyanis segít átlendülni a tél okozta vitaminhiányon és a tavaszi fáradtságon is. 

Rendbe rakja a vérnyomást

A másik nagyon gyakori válasz a szív és érrendszerhez kapcsolódott, azonban az interjúalanyok nem tudtak biztos választ adni arra, hogy pontosan milyen jótékony hatással van rá. 

Pedig rendszeres fogyasztása valóban vérnyomás- és koleszterinszint-csökkentő hatással bír. Emelett redukálja a vérrögképződést esélyét. 

Medvehagyma virággal együtt, napidoktor.hu

Fokhagymából kiindulva: […] az emésztőrendszerre jó hatással van”

Közismert tény, hogy a medvehagyma legtöbb gyógyhatása az emésztőrendszert érinti. Gyakran alkalmazzák étvágy fokozására, emésztőrendszeri betegségek kezelésére és puffadás csökkentésére.

A  népi gyógyászatban a már fentebb említett medvehagymás forrázatot nemcsak méregtelenítésre, hanem a bélfertőtlenítésre és emésztési zavarok kezelésére is alkalmazzák.

Ingyen van, és ez a legtöbb, ami a mentális egészségemhez hozzáad”

Az utolsó szempont nem éppen a fizikális, hanem a mentális egészséghez kapcsolódik. Az emberiség egyik legősibb élelemszerzési forrása a gyűjtögetés. Emiatt nem is csoda, hogy a természethez visszavágyó mozgalmak egyik fontos része a közvetlen környezetünkben megtalálható ehető növények gyűjtése és felhasználása. Többek között a medvehagyma gyűjtése egy kicsit a piactól való függetlenségünket szimbolizálja. Mindemellett jobban is esik annak a növénynek a fogyasztása, amelyet a saját gyűjtésünk által szereztünk meg – és persze az erdei séta önmagában nyugtató hatású.

Óvatosan a szedéssel

Mivel már április van, így a medvehagyma hamarosan elkezd virágozni, és a szezon véget ér. Azonban még egy-két helyen meg lehet találni.

Szedéskor ügyeljetek arra, hogy ne gyökerestül tépjétek ki a földből, hanem a száránál csippentsétek le. Továbbá mennyiségkorlátozás van életben: fejenként naponta maximum 2 kilogrammot lehet szedni. Csak annyit szedj, amennyit pár napon belül el is fogyasztasz. Az érzékeny gyomrúak legyenek óvatosak , ugyanis egyes embereknél a sok medvehagyma hasfájást okozhat.

Figyeljetek arra, hogy a gyöngyvirágszezon közeledtével a két növény levelét ne tévesszétek össze. Úgy tudjátok megkülönböztetni őket, hogy a levelüket megdörzsölve a medvehagyma esetében erős fokhagymaillatot kell éreznetek, a gyöngyvirágnak ezzel szemben parfümös aromája van. Összetévesztésük veszélyes dolog, ugyanis a gyöngyvirág mérgező: kisebb dózisban hasi fájdalmat, közepes és annál nagyobb adagban pedig halált okoz.

Ennek ellenére mindenkit bíztatunk a medvehagyma szedésére és fogyasztására, amíg a szezonban lehetséges. Amennyiben Pécsen és környékén jártok, akkor nemcsak ajánlott, hanem legyen kötelező program a medvehagyma gyűjtése, ugyanis meg vagyunk győződve arról, hogy a mecseki medvehagyma a legfinomabb és a legegészségesebb a medvehagymák közül.