Keresés
Close this search box.

Legyél te is hallgatós! Jelentkezz hozzánk március 3-ig!

sorozatfüggőség

Alvás helyett darálom a kedvenc sorozatom, sorozatfüggő vagyok?

Mindenkivel megtörtént már, hogy egyszer-kétszer tovább maradt fenn megnézni pár extra részt a kedvenc sorozatából. De vajon mi választja el a kellemes kikapcsolódást a függőségtől?

Borítókép: pixabay, yousafbhutta

A 21. században a sorozatnézés rendkívül elterjedt és minden generációra jellemző. A televíziós műsorok és az egész estés filmek fölé kerekedtek a rövidebb, több részből álló, de összefüggő és csavarokkal telitűzdelt epizódok. A társadalomnak nagyobb biztonságot és nyugalmat adnak azok a sorozatok állandósága, melyek egyfajta biztos pontként szolgálnak a bizonytalan, rohanó világban. Ezen kívül sokszínűséget kínálnak a mókuskerékbe ragadt emberek számára is, akiknek nincs módjuk egy izgalmakkal teli élet fenntartására, elfojtott vágyaikat pedig kiélhetik kedvenc karakterük történetében. 

A kikapcsolódásra szánt idő szempontjából is jobban megéri a sorozatok választása, mivel általában kevesebb időbe telik egy rész megtekintése és kevésbé fontos a figyelem fenntartása a történet szempontjából, mint egy hosszabb film esetében. Egy-egy sorozat epizód végén található „cliffhanger” olyan feszültséget teremt, hogy a történet folytatására ösztökél bennünket. Ez sokszor keresztbe húzza számításainkat, és az eredetileg tervezett egy epizódból kettő, három, majd a végén számtalan lesz, majd azon kapjuk magunkat hajnali négykor, hogy befejeztünk egy teljes évadot. 

pixabay.com, Camera-man

    Mikortól számítok sorozatfüggőnek?

    Mint minden függőség esetében, ez is akkortól számít függőségnek, ha más kötelességeid vagy feladataid elé helyezed a sorozatnézést. A szórakozás helyett már kényszerérzet lép fel egy sorozat nézésével kapcsolatban. Emellett megjelennek az elvonási tünetek is, ha adott ideig nem folytatod ezen tevékenységet. Mivel nem szerhasználatról van szó, hanem viselkedési addikcióról (akárcsak a munkamánia vagy a kényszeres vásárlás),  elsősorban pszichológiai tünetekkel számolhatunk, mint például a feszültségérzet vagy a nyugtalanság. Azonban ha a személy képtelen „elfogyasztani a napi dózist”, a keletkező stressz fizikai tünetekben is megmutatkozhat. Gyakori jelenség az izzadó kéz és a lenyelhetetlen gombóc érzete a torokban. 

    pixabay.com, ELG21

    Miért vagyunk hajlamosak a sorozatfüggőségre?

    A sorozatokban egy másik világ tárul elénk, amely sokszor sokkal színesebb, élvezetesebb és kívánatosabb saját életünknél. Ezért is azok az emberek sorolhatók a veszélyeztetettek közé, akik nem találják helyüket az életben vagy pszichológiai problémákkal küszködnek. Egy műsor nézése közben teljesen ki tudnak szakadni a valóságból és csökken a realitásérzékük. Saját világuk helyett egy ideálisabb, de fiktív világban élik ki életük azon részét, amelyet a világban lehetetlennek gondolnak. Például egy szerelemre, szeretetre vágyó személy egy melodrámán keresztül a főhős által ki tudja élni ezen vágyait, ami rövid távon megoldást jelenthet, azonban hosszú távon károsan hathat az egészségére és tévképzeteket szülhet. Ezért fontos, hogy időben észrevegyük a függőség okát és a való világban próbáljunk meg változtatni helyzetünkön. Kedvenc sorozatunk „bingelése” (darálása) helyett akár kimehetnénk a barátainkkal szórakozni vagy ellátogathatunk különböző rendezvényekre, bulikra, ahol esélyünk van ismerkedni.

    pixabay.com, merlinlightpainting

    A sorozatok pozitív hatása

    Ha egészségesen fogyasztjuk, akkor a sorozatoknak is több pozitív hatása lehet. Különböző helyzetekkel találkozhatunk általuk és más megvilágításból tekinthetünk életünkre, mindennapjainkra. 

    Mivel új, eddig ismeretlen szituációkkal kerülünk kapcsolatba, nem csupán nyitottabbak leszünk a változásra, hanem akár megoldásként is szolgálhatnak számunkra. Saját életünkkel párhuzamba vonva felismerhetünk eddig nem látott problémákat, ami segíthet fejlődésünkben és cselekvésre ösztönözhetnek. Ezen túl kiléphetünk saját társadalmi burkunkból is és különböző sorsokkal találkozhatunk, aminek köszönhetően az empátiánk is nőhet, szélesedhet a világlátásunk, illetve néha jó egy kicsit kikapcsolódni és csak szemlélőként részt venni egy másik történetben. A sorozatnézés megfelelő keretek között remek kikapcsolódásként szolgálhat.