Kris Kremers és Lisanne Froon eltűnése
A két holland diáklány, a 21 éves Kris Kremers és a 22 éves Lisanne Froon 2014. március közepén utazott Panamába, hogy egy hathetes nyaralás során felfedezzék az ország kultúráját, megtanuljanak spanyolul és segítsenek a helyieknek.
Két hét múlva, március 29-én érkeztek meg Boquete városába, ahol egy helyi család szállásolta el őket – némi bébiszitterkedésért cserébe.

Április elsején az őket elszállásoló család kutyájával indultak el a helyi dzsungelbe túrázni, a Zongorista ösvényen keresztül. Indulás előtt még posztoltak Facebookra, hogy merrefelé járnak, de a helyi család csak este vette észre, hogy a kutyájuk a két lány nélkül tért haza. Otthon Hollandiában a Kremers és a Froon családnak is feltűnt, hogy sem aznap este, sem másnap reggel nem kaptak üzenetet a lányaiktól – pedig addig minden nap írtak nekik. Másnap egy idegenvezetővel is találkozniuk kellett volna, de azon sem jelentek meg.
Április harmadikán a helyi rendőrség a lakosság bevonásával keresni kezdte Krist és Lisannet, hatodikán pedig a két lány szülei is megérkeztek Panamába, hogy segíthessenek. A mindenre kiterjedő keresés tíz napig tartott, sőt még harmincezer dollárt is felajánlottak a lányok szülei, ha valaki valami hasznos információval tud szolgálni.
Tíz héttel Kris és Lisanne eltűnése után egy helyi nő megtalálta Lisanne kék hátizsákját a Culubre folyó partján, ami a szállásuktól északra található. A tanú szerint előtte még nem volt, csak aznap, mikor bejelentette. A hátizsákban a rendőrök találtak két napszemüveget, 83 dollár készpénzt, Lisanne útlevelét és kameráját, egy vizespalackot, melltartókat és mindkettőjük telefonját. Minden jól be volt csomagolva és száraz maradt. A rendőrök megnézték a telefonokat, amikből az derült ki, hogy már az elindulásuk után öt órával mindketten megpróbálták felhívni a 112-t, a 911-t és a panamai hatóságokat is, térerő híján azonban egyik hívás sem volt sikeres. A harmadik nap éppen egy másodpercre sikerült elérniük a panamai hatóságok vonalát, de sajnos meg is szakadt a hívás. Ez volt az utolsó, hogy telefonálni próbáltak volna. Lisanne telefonja eközben lemerült, Kris pedig hol be, hol pedig kikapcsolta térerő után keresve.
Április hatodikán, vagyis öt nappal az eltűnésük után valaki többször is megpróbálta feloldani Kris telefonját, de sem akkor, sem pedig később nem találta el a PIN-kódot. Lisanne készülékén onnantól már nem volt aktivitás.

Lisanne kameráját is átnézték a rendőrök, és sok furcsa fotót találtak. Április nyolcadikán több mint 90 vakus fénykép készült hajnali egy és négy óra között. Az egyik fotón Kris haja volt látható hátulról, sőt mintha még vérzett is volna a feje.
Mivel a hátizsák és annak tartalma ígérkező nyomokat rejtett, újra kutatni kezdték a környéket. Meg is találták Kris rövidnadrágját összehajtva egy szikla tetején, pár kilométerre onnan, ahol a táskát is találták.
Két hónappal később, júniusban csontokra bukkantak, szintén a hátizsák helyétől pár kilométerre. Egy medencecsont maradványait, egy cipőt benne egy lábbal, és a környéken több mint harminc más szétszórt csontdarabot találtak. A DNS-tesztek elvégzése után kiderült, hogy a maradványok Kris Kremersé és Lisanne Frooné. Lisanne csontjain még voltak bőrmaradványok, Kriséi viszont úgy néztek ki, mintha le lettek volna tisztítva.
A panamai hatóság azzal zárta le az ügyet, hogy balesetet szenvedtek, a csontokat pedig vadállatok hordták szét – hiába nem voltak találhatók karcolásra, karmolásra, harapásra, zúzódásra vagy törésre utaló jelek a csontokon. Természetes esetben a maradványoknak egy helyen, (nagyjából) egészben kellett volna lenniük, ezzel ellentétben Krisnek 5%-át, Lisanne-nek pedig 10%-át találták meg, ami nagyon kevés. Sőt, a szakértők arra utaló nyomokat fedeztek fel a csontokon, hogy valami vegyszerrel lettek letisztítva és fehérítve, ami felgyorsította a bomlási folyamatot. Ilyen például az égetett mész, ami azon a panamai környéken igen gyakran előfordul, ahol a lányok is eltűntek.
Teóriák
Később, miután lezárták az ügyet, egy helyi újságíró arról számolt be, mennyire hanyag munkát végeztek a panamai rendőrök és nyomozók. Először is: nem felügyelték rendesen a bizonyítékokat, hogy ne szennyeződjenek be, másodszor pedig: a bizonyítékokról nem vettek ujjlenyomatot. Az újságíró szerint azért hallgattak el sok mindent a két lány ügyével kapcsolatban, hogy ne befolyásolja a turizmust, Panama GDP-jének egy jelentős részét ugyanis a turisták adják.
A The Daily Beast újságírója, Jeremy Kryt alapos nyomozásba kezdett a két lány eltűnése kapcsán. Kiderítette, hogy a Chiriquí tartomány bírósági jelentésében emberölés szerepel, nem pedig baleset, vádemelés azonban senki ellen sem történt, sőt még gyanúsított sem volt. A kamera bevizsgálásakor azt is észrevette – a fotók számozásának köszönhetően –, hogy a képek közül kettőt is kitöröltek. A törölt képeknek még csak a nyomát sem találták, ami arra utal, hogy valaki hozzáértő számítógép segítségével szabadult meg a fotóktól.
A környéken felmerült egy olyan teória is, miszerint az egyik túravezető ölte meg a két lányt. A helyiek sosem tartották szimpatikusnak: sorozatgyilkosnak vélték. Magas, erős alkatú férfi volt, aki csak női turistákat fogadott. Az eltűnés napján pont vele kellett volna találkoznia Krisnek és Lisanne-nek. A rendőrségi iratokból az is kiderült, hogy a férfi a hatóságok érkezte előtt, rendőrségi felügyelet nélkül ment el a lányok szálláshelyére, így bármit csinálhatott a holmijaikkal és a bizonyítékokkal. Szintén említésre méltó, hogy a csontmaradványokat a férfi házától pár kilométerre találták meg. A rendőri kihallgatáson még azt is tudta, hol találták meg a csontokat, pedig nem említették előtte a rendőrök, sőt, pont ellenkező irányba kellett volna vinnie túrázni a két holland lányt, mint ahol a maradványok is voltak.
Borítókép: pexels.com