Borítókép: freepik, freepik.com
A produktivitás felértékelődése minden korábbinál jobban jellemzi a modern társadalmat: mindig elfoglaltak vagyunk, rohanunk A-ból B-be, igyekszünk kézben tartani az összes tennivalót. A hatékonyság lehet érték, a probléma ott kezdődik, amikor mindenben egyszerre próbálunk helytállni, önmagunkat kizsigerelve. Ha teletömjük a napjainkat, rendszerint pont az marad ki, amit a szervezetünk is igényelne: tudatos lassítás, kevesebb inger. A megfelelő időmenedzsment mellett pont ez segíthet hozzá az egészséges produktivitáshoz, miközben a stresszt is csökkenti. Jó hír, hogy pozitív változás észleléséhez elég néhány apró szokást beépítenünk az életünkbe.
Lassú napkezdés
Egy reggel, amikor van idő kényelmesen felébredni és elkészülni szinte elérhetetlen luxusnak tűnhet. A közösségi médiában “ideális reggeli rutint” bemutató videók ezrei jönnek velünk szembe, melyek időigényességük miatt a legtöbb ember számára nem fenntarthatók a mindennapokban. Ám ahhoz, hogy nyugodtan induljon a reggel, nem szükséges sokkal korábban kelned, és fél órás jóga-sessiont sem kell tartanod, ha nem efelé húz a szíved.
Már az is sokat jelent, ha ébredés után nem nyúlsz rögtön a telefonod után – ezzel elejét veheted a doomscrollingnak, azaz céltalan görgetésnek. Ez reggelente nem csak az időveszteség miatt lehet káros, hanem az agyat is gátolja az éjszakai üzemmódból való átváltásban, és emeli a kortizolszintet.
Ahelyett, hogy mások életével vagy hírekkel telítődnél már reggel, próbáld meg a saját társaságodban kezdeni a napot. Mindeközben törekedj arra, hogy minél hamarabb érjen természetes fény – ez segít felfrissülni, és a hangulatra is pozitívan hat.

Monotasking
A multitaskinggal ellentétben a monotasking lényege, hogy egyszerre csak egy dolognak szenteljük a figyelmünket. Ez nem csak a kötelező feladatok hatékonyabb elvégzésében segít, hanem azt is lehetővé teszi, hogy tudatosabban éljük meg a jelen pillanatot, miközben kíméljük az idegrendszerünket. Manapság szinte magától értetődő, hogy a legtöbb tevékenységhez társul háttérzaj: videókat nézünk vagy zenét hallgatunk miközben eszünk, takarítunk vagy épp tanulni próbálunk. Az agyunkat hozzászoktattuk a több irányból érkező impulzusokhoz, így igényli is azokat, de érdemes időről időre ellenállni a késztetésnek.
Ha nehezen megy, eleinte próbálj meg kijelölni rövid időintervallumokat, amikor nem osztod meg a figyelmed. Érezd az étel ízét, hagyd, hogy a gondolataid szabadon áramoljanak házimunka közben vagy akár a tömegközlekedésen. A mindennapi események során az agynak lehetősége akad feldolgozni az összegyűlt ingereket, rendszereznie magát.
Hogyha ezt még tovább szeretnéd vinni, tarthatsz rendszeresen olyan üresjáratokat is, mikor tényleg nem csinálsz semmit, csak szabadon engeded a gondolataidat. Az unatkozásra általában egy kellemetlen állapotként tekintünk, de tanulmányok kimutatták a kreativitásra gyakorolt pozitív hatásait. Ha végzel bármilyen kreatív hobbit, ez is segíthet ihletet meríteni.
Értesítések kikapcsolása
A folyamatos elérhetőség kultúrájában elmosódhat a határ a munka és a magánélet között, néhány koppintással bárkinek bármikor üzenhetünk. Emiatt felmerül a kényszer, hogy azonnal értesüljünk a legújabb információkról, semmiről se maradjunk le. Ez egy teljesen természetes alkalmazkodó reakció, azonban érdemes átértékelni, biztosan olyan fontos-e minden esemény, hogy külön értesítést érdemeljen.
Vizsgáld meg, melyek azok az appok, amelyek a leginkább kizökkentenek, miközben épp a feladataidat végeznéd vagy egyszerűen csak pihennél. Természetesen a szeretteidet nem kell lenémítanod, de a szükségtelen értesítések kikapcsolása segíthet abban, hogy megőrizd a fókuszodat. Ezzel meghúzol egy egészséges határt, és kezedbe veszed a döntést arról, hogy mikor szánsz időt a figyelemelterelő appok ellenőrzésére.
Irány a természet!
A szabadban töltött idő pozitív hatásai köztudottak, a testi és a mentális egészség javításához is hozzájárul. Itt sem kell nagy túrákra gondolni: már egy kis levegőzés a kertben vagy egy rövid séta a parkban is segít kitisztítani az elmét. Hallgasd a falevelek susogását, a madarak csiripelését, és csak legyél jelen a pillanatban. Ha tudatosan figyeled meg az útvonalat, melyen akár minden nap végighaladsz, lehet, hogy olyan dolgokat is észreveszel, amelyek addig elkerülték a figyelmed.

Mindfulness
A mindfulness, azaz tudatos jelenlét tágabb értelemben véve egy szemléletmód, amire már a fenti tippek is utaltak. Célja nem más, mint hogy a figyelmünket a jelen pillanatra irányítsuk, észleljük a körülöttünk és bennünk lejátszódó folyamatokat, ítélkezés nélkül.
Több formája létezik: van, amihez elegendő néhány perc akár forgalmasabb helyen is (pl. egyszerű légzőgyakorlatok), míg a meditatív jellegűekhez csend és elmélyültség szükséges. A Semmelweis Mindfulness Központ YouTube-csatornán rengeteg kipróbálható gyakorlatból válogathatsz, hátha találsz kedvedre valót.

A mindfulness tehát nem egy varázsmódszer, amitől azonnal elillan a stressz, de gyakorlással hasznos társunkká válhat. Azzal, ha a hétköznapokban adunk magunknak lehetőséget megállni, őszintén kapcsolódni az érzéseinkhez, hosszútávon egy kiegyensúlyozottabb közeget teremtünk. Megtanít lelassítani – és így talán a világunkat is teljesebbnek, gazdagabbnak látni.