Borítókép forrása: Freepik
Előnyök
A legtöbb kérdés, ami felmerül egy ilyen beruházás előtt, az a rátöltendő könyvek ára. Ha a magyar oldalakat nézzük, legalább 500 forint eltérés van a papír változattól. Ez persze nem sok, de ha szemfüles az ember, rögtön spórolhat akár több ezer forintot is. Ehhez nem mást kell tenni, mint figyelni a különböző akciókat és gyorsan lecsapni rájuk. Könnyíthet a dolgunkon, ha feliratkozunk hírlevelekre, és a kiadók oldalát is szemmel tartjuk, nem csak a könyvesboltokét.
Vannak alkalmak, amikor még ingyen is megkaparinthatunk néhány könyvet. Ehhez jó idegennyelvtudás kell, de ha ez megvan, a határ a csillagos ég. Az Amazon évente többször szervez úgynevezett Stuff your Kindle napokat, amikor könyvek százai vannak leakciózva. Az idei alkalmakat még titkolják, de hogy addig se maradjunk jó ajánlatok nélkül, a BookBub oldala napi rendszerességgel küld az általunk preferált műfajokból jobbnál jobb ajánlatokat.
Megvan az a pillanat, amikor egy hosszú nap után csak le akarsz dőlni és olvasni? Lefekszik az ember, maga fölé emeli a könyvet, amely viszont olyan nehéz, hogy rögtön ki is pottyan a kézből. Jobb esetben csak az orrunk fog fájni, illetve a büszkeségünk, hogy még egy könyvet se bírunk el egy fárasztó nap után. Na ez a probléma nem fog fennállni egy e-booknál, hiszen átlagosan 200 gramm körül mozog a súlyuk. Sőt, még oldalt fekve is tudjuk használni, hiszen nem kell félni a könyv összecsukódásától sem.
Lehet, eddig az olvasás szeretete miatt vittél magaddal nagyobb táskát az utazásra – az e-book ezt a problémát is megszünteti. Azon felül, hogy jóval könnyebb papír társánál, a vastagsága és mérete is egy A5-ös füzetével ér fel (vagy lehet kisebb is). Ezentúl pakolhatunk több ruhát, és nem kell a helyhiány miatt aggódni.
Mint minden elektronikus készülék, ezek is lemerülnek. Ahogy a telefont és számítógépet akár naponta csatlakoztatni kell az áramhoz, egy Kindle akár tíz hétig is bírhatja a leírása alapján. Ez változhat a használat mennyiségétől, fényerőtől és wifi használatától. A készüléknek nemcsak az akkumulátora kiváló, a tárhelye sem enged minket panaszkodni. A legkisebb készülékek 8GB nagyságúak, de van ennek a duplája is. Ha ez elsőre kevésnek hangzana, egy kisebb készülékre bő 3000 olvasnivaló fér fel, ha mindegyiket le is töltjük.
Hátrányok
Ami tetszik, azt meg akarjuk osztani a másikkal. Így van ez a könyveknél is. Ezt a fajta szeretetkifejezést az e-bookok viszont megakadályozzák. Ha van a társaságban másnak is ilyen fajta eszköze, át lehet küldeni a fájlt, de papír alapú könyvvé nem lehet alakítani. A problémát egyedül a Kindle telefonra is letölthető applikációja enyhítheti. Ezen ugyanúgy olvashatunk, mint az erre a célra kialakított eszközön. Egyetlen hátránya az appnak, hogy míg a társa nem károsítja szemünket, a telefon kékfénye igen.
Ha a vizsgánkra szeretnénk segítségül hívni az e-bookunkat, azt tanácsoljuk, hogy ne tegyük. Norvég kutatók ugyanis megállapították, hogy papír alapú könyvet hatékonyabban jegyez meg az ember. Az oldalak forgatása és olvasmányunk súlya okozza ezt, így agyunknak jobban kell koncentrálnia a hagyományos verziónál. Ezért aztán ha vizsgákra vagy kötelező olvasmányokra kerül sor, maradjunk csak a jól bevált könyvtárnál.
Nincs is jobb annál, mint amikor kinyitunk egy újonnan megvett könyvet és megcsap minket az a bizonyos illat. Vagyis vonz minket bizonyos vegyületek, tinták és egyebek finom elegye. Na ez az, amit egy ebooknál várhatunk, de biztos, hogy nem fog jönni. Persze lehetnek megoldások, és vehetünk állítólagosan könyv illatú gyertyát, vagy ilyen illatú parfümöt vagy sprayt, de nem garantáljuk ezek sikerességét.
Nem utolsó sorban, szimplán nem néz ki olyan dögösen. Egy teli könyvespolc, egy könyvtár vagy bolt remek összhatást tud kelteni, és mély elégedettségérzetet ad. Egy ebooknál nehéz elképzelni, ahogy valaki megnyitja az online könyvtárát és elakad a szava. Nem fog az ember a telefonjához nyúlni, hogy ez igen, ez tényleg lélegzetelállító. Az e-bookot egyszerűen nem a kinézete miatt szeretjük. Igaz, a külsejét bátran csinosíthatjuk kedvünk szerint különböző tokokkal és matricákkal.
Személyes vélemény
Ha megkérdezett volna valaki néhány éve, mi a véleményem a technika ezen fajta vívmányairól, órákat zengtem volna, hogy miért nem tetszik. Aztán egyre többet jött velem szembe különböző közösségi platformokon, és kezdett meggyőzni. A legfőbb oka ennek, hogy az itthoni horrorisztikus könyvárak mellett igen csábítóan hangzott, hogy akár töredék áron tudok venni angol könyveket.
Aztán egy nap a Vörösmarty vásárban sétálgatva elkapott az eső. Én természetesen nem néztem meg az időjárásjelentést, így a vászontáskámat és a benne lévő könyvet úgy szorítottam magamhoz, mint valami bankrabló a frissen szerzett zsákmányt. Ekkor határoztam el, hogy ha lesz nekem egy ebookom, akkor biztos, hogy vízhatlant szeretnék. Az angyalkák meg is hallották ezt a kívánságomat, és a karácsonyfa alatt egy esőálló Kindle darab várt rám.
Kapva a tanulásból tartott rögtönzött ünnepi szünetemen, sikerült elcsípnem az Amazon utolsó évi kiárusítását és be is tankoltam vagy tíz könyvvel teljesen ingyen. Ha ki akarnánk számolni, mennyibe kerülne itthon ennyi angol nyelvű darab, szinte meg is lenne egy e-book ára. El is kezdtem próbálgatni mit tud egy ilyen kütyü, és rövid idő alatt teljesen magával ragadott. Azt egyenesen forradalminak tartom, hogy tudok oldalra fekve olvasni, és semmilyen víztől nem kell tartanom. Mivel bárhol elő tudom csapni és bárhol elfér, sokkal gyorsabban olvasok ki könyveket vele. Nem azt mondom, teljesen soha nem tudnék felhagyni a klasszikus formátumú olvasmányokkal, de így vegyesen használva életem egyik legjobb karácsonyi ajándéka lett.