Borítókép: foodsafetyworks.com

Miért is vezették be?
A magyarázat rendkívül egyszerű. A műanyag hulladék nagy részét adja a Föld szennyezésének, ezért volt lényeges egy olyan csomagolást létrehozni, ami segít a szemét begyűjtésében, ezáltal a későbbi újrahasznosításban is.
Az új rögzített kupakokat már több uniós országban is bevezették a cégek, többek között Németországban, Spanyolországban, Szlovákiában és Lengyelországban. A Tetra Pak a rögzített kupakokkal ellátott csomagolásainak piacra dobásával elsők között tesz eleget az új uniós SUP, vagyis az egyszer használatos műanyagokra vonatkozó szabályozásnak. Ennek értelmében az Európai Unió keretében működő italgyártóknak kötelessége áttérni a rögzített kupakok gyártására 2024 júliusáig.

Mennyire praktikus az új kialakítás?
Az emberek többségéből ellenszenvet váltott ki az innováció, hiszen az új kialakításnak hála a kupak zavarja az embereket az ivásban. Másrészről viszont az új kupak rögzítésének köszönhetően nem fog leesni, elgurulni, ezáltal nem kell félni az esetleges szennyeződésektől az üveg száján.
A kupak csavaró mechanizmussal nyitható, visszazáráshoz pedig csak vissza kell pattintani a kupakot a helyére. A Tetra Pak tervezéskor figyelembe vette a fenntarthatóságot, így az új záróelem növényi alapú műanyagból is elérhető. A Tetra Pak Tetra Gemina Aseptic csomagolásán található HeliCap 26 Pro kupak 85 százaléka növényi (cukornád) alapú műanyagból készült.
Tapasztalatok
Személyes tapasztalatom az új kupak bevezetésénél rendkívül ellenszenves volt, hiszen szörnyen kényelmetlen, mikor a fedél zavarja az ajkad ivás közben. Azonban, mint minden mást, ezt is rendkívül hamar meg lehetett szokni, és már inkább örülök a rögzített kupaknak, mintsem sokszor azzal tölteni értékes perceket, hogy keresem a fedelet, amit leraktam valahova ahhoz, hogy megigyak pár kortyot.
