Borítókép: techcrunch.com
Mi történt?
Elon Musk a Twitteren közzétette vasárnap, hogy a platform nevét „X”-re változtatja, és a korábbi kék madarat ábrázoló logó is hamarosan végleg eltűnik, „lángvágóval vágják majd le az irodaépületekről.” A hírek szerint Musk tegnap este emailt is küldött a Twitter alkalmazottainak, amelyben közölte velük, hogy a cég neve X lesz, és hogy ez volt az utolsó alkalom, hogy twitteres email-címre küld üzenetet. Az is kiderült, hogy a Twittert hivatalosan is X Corp.-ra keresztelik át, és nem csak egy szimpla átnevezésről van szó.
Az arculat és a logó megváltoztatása persze közel sem az egyetlen módosítás, amit Elon Musk végrehajtott mióta tavaly októberben megvette a Twittert 44 milliárd dollárért. Drasztikusan csökkentette például a cégnél dolgozók létszámát, új szabályokat hozott, illetve törölt el. Ezek pedig nem csak az oldalt használókat zavarták össze, de gyakran akadozó szolgáltatáshoz is vezettek. Musk egyébként többször nyíltan beszélt arról is, hogy a Twitter akár csődöt is jelenthet. Ebben a hónapban nyilvánosságra hozta, hogy a platform továbbra is veszteséges a hirdetési bevételek 50 százalékos csökkenése és a cég súlyos tartozásai miatt.
De miért?
Elon Musk elmondta, hogy egy új arculatot szeretne adni a Twitternek, és ennek a része a névváltoztatás és az ezzel járó bonyodalmak. Azonban nemcsak egy új elnevezésről van szó, hanem egy „rebranding”-ről. Ennek pedig az első állomása, hogy mostantól X névre hallgat a Twitter. Musk tervei között az áll, hogy a hajdani Twitter egy közösségi oldalból úgynevezett „everything app”-á változzon. (Hasonló dologról lehet szó, mint amilyen a Tencent és különböző alvállatai, de inkább mégsem.)
Valamint Musk szerint a Twitter névnek akkor volt értelme, amikor csak üzeneteket lehetett megosztani az oldalon. Azonban most már több órás videókat is közzé lehet tenni, így a név szerinte elavulttá vált. Elon Musk nem titkolja, hogy a jövőbeli X modelljéhez a WeChat-ből inspirálódott, ami egy social media platform. De az üzenetküldésen és videóhíváson kívül többek között bankolásra, asztalfoglalásra és még taxirendelésre is használható.
Érdekesség, hogy az „X” betű szinte mindenben szerepel, amihez Musknak köze volt az elmúlt két évtizedben. Többek között x.com volt a PayPal eredeti neve, a milliárdos űrkutatási cégét SpaceX-nek hívják, aztán ott a Tesla Model X nevű autója, illetve a nemrégiben alapított xAI, a mesterséges intelligencia kutatásával foglalkozó vállalata is.