Borítókép: Molnár Boglárka
Új arcok a pályán
Az idei ATP szezon két legmeghatározóbb alakja kétségkívül Carlos Alcaraz és Jannik Sinner volt. A két fiatal játékos már a tavalyi szezonban is megmutatta tehetségét: Alcaraz wimbledoni győzelme mellett két Masters 1000-es tornát is megnyert, és Sinner is eredményes volt a torontói 1000-es versenyen.
Bár a tavalyi év után idén sem sikerült senkinek a Grand Slam (hogy egy naptári évben ugyanaz a játékos nyerje meg mind a négy nagy tornát), de figyelemmel követhettük a jövő talán egyik legnagyobb rivalizálását: Alcaraz és Sinner játékát.
Az Australian Openre január közepén került sor. A 2000 ranglistapontot érő versenyt Sinner nyerte, Danyiil Szergejevics Medvegyev ellen tudott kétszettes hátrányból fordítani, és 3:6, 3:6, 6:4, 6:4, 6:3-as végeredménnyel győzni, ezzel megszerezve élete első Grand Slam- győzelmét.
Májusban startolt a Roland Garros, ahol Alcaraz és Sinner az elődöntőben találkozott egymással. A több mint négy órán át tartó mérkőzés szinte teljesen kiegyenlített volt, de végül a spanyol játékos tudott felülkerekedni ellenfelén, és 2:6, 6:3, 3:6, 6:4, 6:3-as eredménnyel legyőzni őt. A döntőben a német Alexander Zverevvel csapott össze, ahol egy szintén nagyon hosszú és szoros mérkőzésnek lehettünk szemtanúi. Bár Zverev fordítani tudott, végül Alcaraz húzta be az utolsó két szettet és nyert 6:3, 2:6, 5:7, 6:1, 6:2-re. A 2023-as wimbledoni cím után így már salakos pályán is Grand Slam-tornagyőztessé vált.

A júniusban kezdődött Wimbledonban idén is hasonló döntőnek lehettünk szemtanúi, mint tavaly, a döntő résztvevői ugyanazok voltak, és az eredmény sem alakult másképp. Alcaraz a szerb Novak Djokoviccsal csapott össze a trófeáért, és végül három szettben, 6:2, 6:2, 7:6(4)-re tudott győzni és címet védeni.
Az év utolsó nagy tornájának döntőjébe egy új játékos került Taylor Fritz személyében. Az amerikai karrierje során először jutott Grand Slam döntőbe, erre pedig kétségkívül nem volt megfelelőbb helyszín , mint szülőhazájában a US Open. Ellenfele a ranglista-első Sinner volt, aki ellen 6:3, 6:4, 7:5-re maradt alul.
Az ATP Masters 1000-es versenyeken idén több játékos is bajnok lett. A listát Sinner vezeti három győzelemmel (Miami, Cincinnati, Sanghaj), de mellette Zverev kettő (Róma, Párizs), míg Sztefanosz Cicipasz (Monte-Carlo), Andrej Rubljov (Madrid), Alexei Popyrin (Montreal) és Alcaraz (Indian Wells) egy-egy alkalommal tudott győzni.
Az Olimpia éve, a tenisz királya
Idén nyáron egy extra alkalommal is figyelemmel követhettük a tenisz legmagasabb szintjét, ez pedig a párizsi olimpiának volt köszönhető. A XXXIII. nyári ötkarikás játékoknak a francia főváros adott otthont.
A versenysorozat nem csak az Alcaraz és Rafael Nadal alkotta páros szereplésével hozta izgalomba a tenisz kedvelőit, hanem azzal a reménnyel is, hogy ezen az olimpián szinte biztosan történelmi pillanatnak lehetünk majd szemtanúi.
Djokovics már a második fordulóban egy ismerős arccal találkozott, méghozzá 60. alkalommal – a Fucsovics Mártont három szettben legyőző, utolsó olimpiáján résztvevő, korábbi olimpiai bajnok –, Rafael Nadallal. Az összecsapás 6:1, 6:4-es eredménnyel zárult, a szerb versenyző pedig innentől megállíthatatlannak bizonyult. A másik ágon, az akkorra már három Grand Slam-győzelemmel rendelkező Carlos Alcaraz tört magának utat, és így a két klasszis a döntőben mérkőzött meg egymással az olimpiai aranyért.
Ekkor már biztosan tudhattuk, hogy valamilyen rekord meg fog dőlni a Roland Garros-i salakos pályán. Egyik oldalról a leendő legfiatalabb egyéni olimpiai bajnok teniszezőnek drukkolhattunk, másik oldalról pedig annak, hogy Djokovics hivatalosan is megszerezze az összes nagy címet, azaz a 4 Grand Slamet, az összes aktív Masters 1000 tornát, az ATP világbajnoki címet és az olimpiai aranyat. A szerb világklasszisnak ugyanis már csak az utóbbi hiányzott a polcáról, a szurkolók mellett pedig ő is tudta, hogy a párizsi olimpia lehet nagy eséllyel az utolsó alkalma arra, hogy megszerezze ezt.
A közel három órán át tartó idegörlő mérkőzés – melynek mindkettő szettje tie-breakben ért véget – végül 7:6(3), 7:6(2)-es végeredménnyel zárult Djokovics javára. Ezzel a szerb hivatalosan is karrierje csúcsára ért és a sportág koronázatlan királyává vált. A döntő utáni pillanatok, a szerb játékos örömkönnyei pedig tökéletesen bemutatták azt, hogy mennyit is jelentett ez a győzelem számára. A spanyol Alcaraznak sem volt oka szomorkodni, hiszen ő lett a legfiatalabb olimpiai döntős férfi teniszben, és biztosak lehetünk abban, hogy nem ez volt az utolsó ötkarikás fináléja.

ATP Final
A szezonzáró világbajnoki döntőre idén is az éves világranglista legjobb nyolc játékosa kapott meghívót. A ranglista 6. helyén álló Djokovics végül visszalépett a versenytől egy sérülés miatt, így 2001 után először történt meg az, hogy a világbajnoki döntőn a “Nagy Hármas” (Novak Djokovics, Rafael Nadal, Roger Federer) egyik játékosa sem vett részt.
A 8 döntős így az olasz Sinner, a német Zverev, a spanyol Alcaraz, az orosz Medvegyev, az amerikai Fritz, a norvég Casper Ruud, az orosz Rubljov és az ausztrál Alex de Minaur volt.
A döntőbe végül a Ruudot legyőző Sinner és az elődöntőben Zverev felett három szettben, tie-breakben diadalmaskodó Fritz jutott. A két játékos már a csoportkörben is találkozott egymással, ahol az olasz játékos győzött 6:4, 6:4-re. A finálé közel másfél órás mérkőzése végül ugyanezzel az eredménnyel zárult, és Sinner emelhette magasba a világbajnoki trófeát. Ezzel nem csak ő vált az első olasz versenyzővé, aki elnyerte ezt a címet, hanem Ivan Lendl 1986-os győzelme után ő lett az első, aki egyetlen egy szettet sem veszített a versenysorozat során, valamint rekordot döntött abban is, hogy mindössze 33 game-t veszített.

Sinner a szezont az ATP egyéni ranglista élén toronymagasan, 11 830 ponttal zárta. Az olasz játékos az év során doppingügybe is keveredett, miután a márciusi Indian Wells-i tornán kétszer is pozitív lett a doppingtesztje. A körülmények később tisztázva lettek, a teljesítményfokozó szer Sinner gyógytornásza által került a szervezetébe, ugyanis a masszőr olyan klosztebolt tartalmazó anyaggal kezelte a saját sebes ujját, amely a masszázs során rákerülhetett az olasz teniszező bőrére. A Doppingellenes Világszervezet (WADA) mégis fellebbezett Sinner ügyében, és a játékos 1 és 2 év közötti eltiltását kezdeményezte, döntés azonban még nem született.
Legendákat búcsúztattunk
Az idei szezonban is több teniszező jelentette be pályafutásának végét, köztük olyan nagy játékosok is, akik a sportág meghatározó alakjai voltak évtizedeken át.
Sokan a Nagy Hármas negyedik tagjaként (Nagy Négyes) emlegetik Andy Murray-t. A skót teniszező karrierje során nem csak a világranglista élére jutott, hanem 46 egyéni tornagyőzelmet – köztük 3 Grand Slam – és 2 olimpiai bajnoki címet is neve mellet tudhat. Utóbbit ráadásul címvédőként szerezte, amikor 2012 után 2016-ban Rióban is a dobogó legfelső fokára állhatott férfi egyéniben – ezzel a mai napig ő az egyetlen olimpikon teniszező, aki kétszer is győzni tudott egyesben az ötkarikás játékokon. A sportoló karrierje során többször is megsérült és sajnos ezen kívül más okokból is műteni kellett, többek között az idei évben is.
A párizsi olimpia előtt jelentette be a lovaggá ütött sztárjátékos, hogy az ötkarikás játékok után szögre akasztja a teniszcipőt és visszavonul. Az olimpia után közösségi oldalán “Never even liked tennis anyway.” („Egyébként sem szerettem soha a teniszt”)-t posztoló játékos azonban mégsem tűnik el a tenisz életéből, ugyanis november 23-án jelentette be Djokoviccsal együtt, hogy a januári Australian Open-ig biztosan segíteni fogja edzőként a szerb játékost a felkészülésben – Djokovics ezt a pillanatot tökéletesen fogalmazta meg bejegyzésében:“He never liked retirement anyway.” („Egyébként sem szeretett visszavonulni”).

Rafael Nadal, a „salak királya” vagy egyszerűen csak Rafa is idén vonult vissza. A spanyol teniszező eredményeit nehéz lenne pár sorban összefoglalni, ezért hadd beszéljenek csak a számok: 103 ATP tornagyőzelem (92 egyéni, 11 páros), 22 Grand Slam-cím (14 Roland Garros, 4 US Open, 2 Australian Open, 2 Wimbledon), 2 olimpiai bajnoki cím (1 egyéni, 1 páros), Karrier Golden Slam, 1080-227 győzelmi arány és 0 eltört ütő. Nadal karrierje során többször is szembekerült legnagyobb riválisaival, köztük Roger Federerrel. A spanyol játékos elsőként tudta legyőzni a svájci klasszist Grand Slam-döntőben. Összesen 24-szer találkozott a két játékos egymással az ATP verseny döntőjében, amelyekből 14-szer Nadal nyert.
A „salak királya” nevet pedig mi sem bizonyítja jobban mint, hogy 2005 és 2024 között csupán 4 alkalommal kapott ki a Roland Garroson. Rafa októberben jelentette be, hogy a Davis-Kupa után visszavonul a professzionális tenisztől. Hogy milyen tervei vannak a jövőben, azt még nem tudjuk, de ha valami biztos, az az, hogy a spanyol teniszező elképesztő karriert tudhat maga mögött és a tenisz történelemkönyvébe örökre beírta magát.

Visszavonult Dominic Thiem osztrák teniszező is, aki karrierje során egészen a világranglista harmadik helyéig jutott, emellett 17 ATP egyéni tornát, köztük a 2020-as US Opent is megnyerte. Az utóbbival ő vált az első osztrákká, aki elnyerte ezt a címet. Thiem további 3 alkalommal Grand Slam-, 2 alkalommal pedig világbajnoki-döntős volt.
Bár nem egyéni játékos, de érdemes kiemelni a szintén idén visszavonuló Wesley Koolhofot is. A holland játékos nem csak kétszeres páros Grand Slam-győztes (férfi- és vegyespárosban), hanem világbajnoki férfi páros tag is, valamint az idei év Davis-Kupa fináléjába is bejutott a holland csapat tagjaként. A profi páros-versenyző Neal Skupski oldalán a világranglista első helyén is állt.
A szezon legjei (ismét csak fanatikusoknak)
Legjobb, legtöbb, leggyorsabb. Minden, ami a 2024-es szezonban elnyerte a “leg” előtagot:
- Legtöbb tornagyőzelem: Djokovics (7)
- Legtöbb döntőbe jutás: Sinner (9)
- Leggyorsabb adogatás: Ben Shelton (230,1 km/h)
- Legjobb győzelmi arány: Sinner (73:6)
- Legtöbb ász: Zverev (797 db)
- Legjobb megnyert adogatás arány: Sinner (91,40%)
- Legnagyobb éves összes pénzjutalom: Sinner ($16 914 035)
- Legjobb bréklabda hárítási arány: Sinner (73,67%)
- Legjobb bréklabda teljesítési arány: de Minaur (45,09%)
- Legjobb megnyert fogadójáték arány: de Minaur (31,57%)
- Legfiatalabb TOP 100-as játékos: Jakub Mensik (19 év, 49. hely)
- Legidősebb TOP 100-as játékos: Gael Monfils (38 év, 55. hely)
- Legjobb magyar játékos: Marozsán Fábián (58.)
- Legjobb 21 éven aluli játékos: Arthur Fils (20.)
- Legtöbb tornán elindult TOP 100-as játékos: Adam Walton (34)
(Adatok forrása: www.atptour.com)