Keresés
Close this search box.

Legyél te is hallgatós! Jelentkezz hozzánk március 3-ig!

Siker titka borító

Rögös út az iskolapadban – Mégis lehetsz sikeres!

A tanórák és a házi feladatok írásával töltött izzasztó délutánok okoztak már nehézségeket mindannyiunknak. Eredményeink alapján úgy gondolhatták, nem vihetjük semmire. Ennek ellenére rengetegen élnek kiemelkedő, sikeres életet. Mi állhat ennek a hátterében? 

Borítókép: pecs.hit.hu

A siker a legtöbb ember életében fontos. Azonban mindenki számára mást jelent ez a fogalom. Sokan úgy vélekednek, ha  bizonyos tárgyakkal, amelyek szükségesek ahhoz a hivatáshoz, ami érdekli őket, hadilábon állnak a középiskolában vagy az egyetemen, akkor búcsút is inthetnek az álmaiknak. Ám számos élő példát láthattunk már arra, hogy bizonyos emberek – akikről egyesek korábban sosem gondolták volna – újra és újra feljebb kúsznak azon a bizonyos ranglétrán. Ez felveti a kérdést, miszerint az a tudás, melyet az iskola által magunkba szívunk, mennyire lesz hatással későbbi sikerélményeinkre. Cikkünkben most ennek járunk utána. 

Ha visszatekintünk az evolúcióra, Darwin elmélete szerint az emberek közül nem a legintelligensebb, nemis a legokosabb volt képes túlélni, hanem az, aki a legjobban tudott alkalmazkodni, bármilyen váratlan helyzet is adódott. A mai, felgyorsult világban ez a megfigyelés nagyon is helytálló. Az az ember élhet sikeres életet, aki képes alkalmazkodni a változásokhoz. 

Arról, hogyan válhatunk sikeressé, rengeteg könyvet írtak már, de egy biztos: a sikerhez vezető út sosem egyszerű, a tudás pedig nélkülözhetetlen, ám önmagában mégis kevés. Bizonyos kompetenciák, alapvető tényezők nélkül a mai világban nehéz, vagy szinte lehetetlen érvényesülni, mégis többnyire nem esik szó róluk az iskolában.

Kommunikáció

A hatékony kommunikáció a kapcsolatépítés mellett a konfliktusok megoldását, a félreértések elkerülését és az önkifejezést is segíti.

Azonban az iskolákban egyre inkább érezhető a kommunikáció fejlesztésének hiánya, ez pedig további problémákat vet fel, mind a sikerre, mind a későbbi életünkre vonatkozóan. Ha nem vagyunk képesek kifejezni érzéseinket, gondolatainkat, saját akaratunkat sem leszünk képesek érvényesíteni, és ezért lehet, hogy munkahelyen vagy társaságban nem megfelelően bánnak velünk. Emellett, ha belecsöppenünk egy olyan szituációba, mely teljesen offline módon valósul meg (például egy felvételi vagy egy állásinterjú), előfordulhat, hogy nehézkesen találjuk a szavakat, és bizonytalannak, bátortalannak fogunk tűnni. 

Emiatt nélkülözhetetlen, hogy folyamatosan fejlesszük kommunikációs készségeinket. Ha ennek az iskolai körülmények nem is adnak teret, egy kis önszorgalom csodákra lehet képes: hangosan olvashatunk, felvehetjük hangfelvételre, ahogy beszélünk egy szabadon választott témáról, amit később meghallgathatunk, tükör előtt pedig még a nonverbális jeleinket is ellenőrizhetjük. Napjainkban, ahol legfőképpen a közösségi média (és a technológia fejlődése) által a személyes kommunikáció egyre inkább elveszőben van, kifejezetten fontos lenne ezekre hangsúlyt fektetni és a  “face to face” (szemtől szemben zajló) beszélgetés valódi értékét megőrizni. 

Nyitottság, alkalmazkodás

Ahhoz, hogy a legváratlanabb kihívásokat le tudjuk győzni, elengedhetetlen, hogy nyitottak legyünk új dolgokra. Az új akadályokat akkor győzhetjük le, ha megfelelően alkalmazkodunk. Ennek az egyik kulcsa, ha nyitottabbak vagyunk annak érdekében, hogy befogadhassunk új információkat, mert ezek segítségével könnyebben találhatunk megoldást problémáinkra.

Amikor ez nehezünkre esik, az nem másból ered, mint a változástól való félelemből. Tartunk az ismeretlentől, de ha elzárkózunk, számunkra kedvező lehetőséget szalaszthatunk el. Az új dolgok kipróbálása nem csupán egyfajta felfrissülést hozhat az életünkbe, hanem segíthet kilépni a komfortzónánkból is.

Johnny Depp a középiskolás éveiben rockzenész szeretett volna lenni, ezért még egy időre az iskolát is otthagyta. Néhány évvel később, a banda feloszlását követően egy másik együttes tagján keresztül megismerte feleségét, akin keresztül találkozott Nicolas Cage-dzsel. A színész azt javasolta neki, kezdjen bele ebbe a szakmába. Azóta Johnny számtalan sikeres filmben megfordult már, és nincs olyan gyerek, aki ne ismerné Jack Sparrowt, a kapitányt.

Önkritika

Sokszor találkozhatunk az iskolában azzal a problémával, hogy hibázunk, de nem tudjuk meg, hogy pontosan hol és miben. Az önkritika hiánya vagy túlzott állandósága egyaránt gátolhat minket a sikerhez vezető utunkon. Ha nem rendelkezünk kellő önkritikával, és nem ismerjük fel a fejlődésünkhöz szükséges alapvető lépéseket, nem fogunk egyről a kettőre jutni. Ha túlzott önkritikával illetjük saját magunkat, azt eredményezheti, hogy nem ismerjük fel, miben vagyunk tehetségesek. Lehet, hogy folyton csak kritizáljuk magunkat, nem ismerjük el, ha jól teljesítettünk, és emiatt ki sem merünk állni a nyilvánosság elé egy-egy megmérettetésen. Nehéz megtalálni az egyensúlyt, de ebben segíthet az, ha meghallgatjuk a hozzánk valóban közelálló személyek véleményét, és megfogadjuk a tanácsukat. Ez jelentős mértékben hozzá is járulhat önmagunk fejlesztéséhez, amely a képzeletbeli listánkon a következő pont.

Önfejlesztés

Való igaz, az iskolapadban is magunkba szívunk némi tudást, ám az igazi életre való felkészülés csak ez után kezdődik. Ezért téves az a hozzáállás, miszerint onnan kilépve nem vár ránk több tanulás, hanem a siker kapujában állunk. Tudásra életünk során mindig is szükségünk lesz, mert az önfejlesztés egyik legfontosabb szegmensét képezi a folyamatos tanulás. Az iskola nyújt számunkra egy alaptudást, elindít egy bizonyos úton, amely már csak tőlünk függ, hogyan folytatódik tovább.

Temérdek önbizalommal kapcsolatos könyvet és cikket elolvastam már, és sajnos nagyon sokszor előfordul, hogy az emberek a “fogadd el magad” kifejezést úgy értelmezik, nincs már mit javítani, így elegendőek vagyunk, ahogy vagyunk. Ez azonban téves, mindig van mit fejleszteni saját magunkon. Noha nem létezik olyan, hogy “tökéletes” ember, törekedjünk arra, hogy a kívánt területen minél jobb eredményt érjünk el. Teljesen mindegy, hogy ez a terület éppen a sport, a tudomány vagy a művészet köré épül, a lényeg, hogy minden nap jobbak és jobbak akarjunk benne lenni, ehhez pedig a kitartás elengedhetetlen.

Jennifer Lawrence 14 évesen hagyta ott az iskolát, ráadásul karrierje során nem egyszer támadták az alkata miatt, és amiatt, hogy nem elég nőies. Azóta kitartásának hála számos díjat bezsebelhetett.

Szenvedély

Nem lehetetlen olyan munkában sikereket elérni, amelyet nem szeretünk, de ha nem csak átmeneti ideig várunk sikerességet, akkor sokkal eredményesebb, ha az, amit kiadunk a kezeink közül, úgy született meg, hogy szívvel-lélekkel csináltuk. Hosszú távon ugyanis, amit szeretünk, abból mindig a legjobbat és a legtöbbet akarjuk. Ha a minimumra törekszünk, abból sosem lesz siker. A maximum eléréséhez azonban kellő motiváció is szükséges, amit apró jutalmakkal, kisebb sikerélményekkel tudunk táplálni. Éppen ezért nagyon fontos – még ha a környezet számunkra nem is kedvező – ,hogy olyasmiben tudjunk kiteljesedni, amiben otthonosan érezzük magunkat.

Kép: nattanan23, pixabay.com

Ha már a kezdeteknél hadilábon állunk olyan területekkel, amelyek szükségesek céljaink eléréséhez, akkor sem kell letenni az álmainkról, ugyanis számtalan sikeres és elismert személy bizonyította, hogy az alázat, a kitartás, a kemény munka és a leleményesség, talpraesettség, kreativitás sokkal fontosabb, mint a bizonyítványban rögzített érdemjegyek.

Ez igaz volt például Petzval Józsefre is, aki a gimnáziumban megbukott matematikából, később azonban matematikusként és mérnökként elsősorban a róla elnevezett nagy fényerejű akromatikus lencséiről vált ismertté. Hasonló példa a rendkívül szegény családból származó, minden idők egyik legjobb táncos komikusaként ismert Feleki Kamill, akinek elégtelen osztályzatai mellett még számtalan iskolai atrocitásban volt része.

Amikor nem számít mások véleménye

Bizony jócskán előfordulnak olyan szituációk is, amikor mások kritikája, “tanácsa”  nem feltétlen építő jellegű, sokkal inkább az a célja, hogy visszahúzzon, elbizonytalanítson minket. Ez eredhet rosszindulatból, hozzá nem értésből, vagy a család részéről akár védelemből is. Ennek ellenére érdemes megmérettetned magad, hisz csak így fedezhetik fel mások a benned rejlő tehetséget. 

Gárdonyi Géza nemcsak a főiskolán, de a gimnázium alatt is megbukott, méghozzá magyar nyelvből, az írását pedig egyszerűen olvashatatlannak minősítették. Olyannyira olvashatatlan volt, hogy generációk nőttek fel művein, az Egri csillagok című regényéből pedig minden idők egyik legnépszerűbb magyar filmje készült.

Ez persze korántsem azt jelenti, hogy az iskolát magunk mögött kell hagyni. A legfontosabb az, hogy megtaláljuk és kövessük azt, amiben jók vagyunk. Ha számodra is nehézséget okoz a tanulás, és már nem egyszer hallottad azt a mondatot, hogy “belőled ugyan semmi nem lesz”, ne csüggedj. Miért ne lehetnél te a következő?