100 éves lenne Jack Lemmon

Budapesti Szerkesztőség
A Van, aki forrón szereti; A szomszéd nője mindig zöldebb; és A furcsa pár című filmek legendás színésze, Jack Lemmon idén lenne 100 éves. Idézzünk fel néhány pillanatot a színészóriás életéből, és vegyük górcső alá filmes karrierjének csúcspontját, a Van, aki forrón szereti című kasszasiker vígjátékot.

Borítókép: parliamodicinema.movie.blog

Születés egy liftben

1925. február 8-án, az akkor már mindenórás Mildred B. LaRue és John U. Lemmon Jr. éppen egy kártyapartin vettek részt, mikor Jack úgy döntött, ideje világra jönnie. Mildredet hajtotta a versenyszellem, mindenképp be akarta fejezni a játékot, így történt, hogy túl sokáig várva Jack végül a kórház liftjében született meg.

Az első sikerek

A második világháború lezárultával, az addig haditengerészként szolgáló Lemmon úgy döntött, valóra váltja álmait és színész lesz belőle. A rádiós szappanoperák világából kilépve megkapta élete első filmes szerepét, és csupán egy évvel később már az Oscar-díjas színészek körébe tartozhatott. 

A színészi képességein túl Lemmont kiváló zenészként tartották számon. Fiatalon megtanult zongorázni, egy időben szalonokban szórakoztatta a hallgatóságot zongorajátékával. Nem egyszer mutatta be zenei tehetségét a filmjeiben és a nagyérdemű előtt a színpadon egyaránt. Sokszínű szórakoztatóképességét építette tehát nem csak az, ahogyan egyik pillanatról a másikra képes volt újabb és újabb arcát megmutatni, hanem az is, ahogyan a zene átszőtte a szerepeit. 

Van, aki forrón szereti

A film posztere. Forrás: Wikipédia

Az 1959-es vígjátékot Billy Wilder rendezte – akinek filmjeiben ezután is szívesen vállalt szerepet Lemmon –, a főszerepeket pedig Marilyn Monroe, Tony Curtis és Jack Lemmon alakította. 

A film 1929-be, az amerikai szesztilalom idejére repít vissza bennünket Chicagóba, ahol megismerkedünk Joe-val (Tony Curtis) és Jerryvel (Jack Lemmon), akik egy tiltott szórakozóhelyen – egy úgynevezett ‘speakeasy’ helyen, amely mintegy csempészházként működött – zenélnek. Egy rendőrségi razziát követő kegyetlen gengszter-bosszú szemtanúi lesznek; egyetlen menekülési esélyük, ha nőnek kiadva magukat beállnak egy zenekarba, hogy külföldre szökhessenek. Az együttes elragadó énekese, Virág (eredetileg Sugar, Marilyn Monroe) mindkét szökevénynek megtetszik, így a fergeteges vígjátékban egy szerelmi szál is megjelenik –nem is beszélve a két férfi után koslató kérőkről, akik Joe és Jerry férfi voltáról mit sem sejtve ostromolják őket.

A film forgatására egy világhírű nőimitátort is meghívtak, hogy segítse a színészek felkészülését a szerepre. Mikor már úgy látta, hogy Curtis és Lemmon készen állnak egy „főpróbára”, a két színész bement egy női mosdóba, ahol a ruházatukkal és a sminkjükkel olyannyira elvegyültek a nők között, hogy senkinek nem tűnt fel, hogy ők valójában férfiak.

Lemmon számára ez a film meghozta az áhított áttörést, a széleskörű ismertséget, ezt követően pedig megállíthatatlanul érték egymást a filmes sikerei, melyhez nagyban hozzájárultak a Walther Matthau-val közösen alkotott dinamikus vígjáték-duók.

Lemmon és Matthau barátsága

Jack Lemmon és Walter Matthau. Forrás: liveforfilm.com

Nyolc filmben szerepeltek együtt, és habár a mozivásznon mindig ellentétes pólust alakítottak, a való életben közeli barátok voltak. A Furcsa pár című, 1968-as amerikai vígjáték indította el kettejük komikus párosának sikerét, melyet hosszú évtizedek közös munkája és barátsága követett. Lemmon és Matthau barátsága példaértékű volt Hollywoodban, az örök színész-barátok egymás mellé vannak eltemetve Kaliforniában.