Borítókép: pexels.com
„A következő vasárnapot a kedves öregapának szenteljük”
William Jackson Smart, az amerikai polgárháborús veterán két felesége elvesztése után 14 gyermeket nevelt fel egyedül. Lánya, Sonora Smart Dodd úgy vélte, hogy hasonló elismerés jár az apáknak, mint az anyáknak. 1910-ben Washington államában petíciót indított, hogy legyen egy hivatalos nap az apák számára is. Sonora az alábbi sorokat fogalmazta meg:
„Az apák napja olyan építő tanításokra hívná fel a figyelmet a szószékről, amely önmagában is egyértelmű; …gyermekek nevelése, a házassági kötelékek biztonságos őrzése, valamint a nőiség és a gyermekek védelme.”
Sonora édesapja június 19-én látta meg a napvilágot, így az apák napjának dátumát is arra a napra szentelte. Bár, további 62 év elteltével vált hivatalossá csak, William Jackson Smart 1919-es halálával még meg tudta élni, hogy a lánya által indított mozgalom és a tiszteletére létrejött nap segítségével, világszerte élő apáknak fáradalmas és odaadó munkáját elismerjék és megbecsüljék.
„Ennek jelentése akár a vallás, akár a hazafiság fényében olyan nyilvánvaló, hogy nincs szükség érvekre egy ilyen nap mellett.” – Sonora Smart Dodd
1972-ben Richard M. Nixon elnök egy kongresszusi határozat aláírásával erősítette meg jelentőségét. Hivatalosan is minden június harmadik vasárnapja lett az apák napja. Továbbá a rózsa vált a hivatalos virágává. Fehér rózsa az elhunyt apák tiszteletére, vörös rózsa az élő apák tiszteletére.

Apák szerepe
A mai modernkori apák a több évszázados sztereotípiák és tradíciók változását hozzák el. Az apák szerepének fontosságáról a gyereknevelés kapcsán egészen a XX. század második feléig nem foglalkoztak. A szakkönyvekben is csak az édesanyák jelentőségéről és a gyermekekkel kialakított bensőséges kapcsolatáról írtak. Ennek ellenére az elmúlt fél évszázadban a tudományos kutatások alapján kiderült, hogy az apai viselkedés gondoskodó jellege, illetve általuk kapott példamutatás, már a babakortól fogva hatással van az egészséges fejlődésre.
Minden szülő viselkedésére és nevelési stílusára befolyással van a gyerekkorában mutatott példa. Nagyszüleink korában az volt az elfogadott, hogy az anya maradt otthon és nevelte a gyerekeket, míg az apa pénzügyileg támogatta és tartotta el a családot. Ő volt a ház ura, akinek a tisztelet kijárt, a domináns szülő, és ha szükség volt rá, akár erejét megmutatva, fizikai büntetéssel nevelte gyermekeit.
1940 óta egyre jobban látszik, hogy az apák elhagyják az apjuktól látott mintát és egy maguk által létrehozott, új nevelési módot alakítanak ki saját családjukon belül. Jelentős változások között szerepel, hogy lemondtak az agresszív nevelési technikákról, gondoskodóbbak, barátságosabbak, nyíltabbak és érzelmesek lettek gyermekeikkel szemben. Elsősorban nemcsak az anyagi jólétre figyelnek, hanem a sokkal nyugodtabb és biztonságosabb családi háttér megteremtésére is.

Apák jogai
Súlyos probléma a nemek közti egyenlőtlenség, mint például a nők helyzete a munka világában. Ha az egyenjogúságért való küzdelemről beszélünk, a társadalomnak eszébe se jut, mikor fordulhat elő az a körülmény, hogy egy férfi hátránnyal induljon egy női erőfölénnyel szemben. Az élet több területén betöltött domináns férfiszereppel ellentétben egyetlen egy társadalmi szféra van, amikor nagyon kevés esélyük van, és ez a család kérdése.
Az anya szülői képességét nem kérdőjelezi meg a magyar családjogi bíróság, hiszen veleszületett adottságként veszik, míg egy édesapának ezt bizonyítania kell. Sőt, EU-s szinten is 85%-ban a válások után az édesanyához kerül a gyermek. Meglepő, de a nők nagyobb százalékban nyújtanak be válási papírokat, mint a férfiak.
A válások után jön szóba a váltott gondoskodás, ami a közös szülői felügyelet egyik módja, például a gyermek egy hetet tölt az édesanyánál, majd egy hetet az édesapánál. Nagyon hosszú időn keresztül Magyarországon a Ptk. nem rendelkezett erről a lehetőségről, míg az EU tagállamaiban már természetes volt. 2022-ben lépett hatályba az új törvény. De az ilyen módú nevelés esetén is meg kell egyezniük a szülőknek, hogy melyikük lakóhelye válik a gyermek lakóhelyévé is
2014-ben létrejött az Apák az Igazságért Egyesület, ami minden nap azért harcol, hogy kivívják az igazságot és az egyenjogúságot az édesapákért. Küzdenek az ellen, hogy egy gyermekelhelyezési procedúra során ne kérdőjelezzék meg a szülői képességüket és ne kelljen külön bizonyítaniuk, az amúgy női bírók, szakértők, gyámügyesek előtt.

A mi hőseink
Nem attól válik valaki apává, mert a DNS-e megegyezik gyerekéivel, hanem azért, mert jelen van a mindennapjaikban és az élet minden területén átsegíti őket. Aki megtanítja gyerekeit biciklizni és úszni. Párnacsaták során megismerteti a vereséggel és a győzelemmel járó következményeket.
Olykor-olykor hangjukat elvékonyítva babáznak és a kedvenc hercegnős meséket is megnézik kislányaikkal. Kisfiaiknak megmutatják a tükör előtt, hogyan kell borotválni az arcot. Megtanítják, hogy hogyan kell tisztelni és védeni a nőket és azt, hogy nem szégyen férfiként kimutatni az érzéseiket.
Apa az, akitől az első virágcsokrunkat kapjuk. A legnagyobb szurkolónk volt kisebb és nagyobb versenyen iskolás éveink alatt. Aki minden alkalommal a legszorosabbra kötötte a korcsolyánkat, görkorcsolyánkat vagy cipőnket, hogy utána ne lehessen érezni a lábainkat órákig.
Minden csínytevésbe szívesen beszállnak, ezzel is az anyák idegeire menve. Karácsonyfa-díszítésnél az ő feladatuk a csúcsdíszt feltenni arra a fára, amit azt megelőzően dühöngve faragtak ki a téli hidegben. A ház tájékán mindent megcsinálnak saját maguk, mondván, nincs szükség szakemberekre, de jobb, ha olyankor nem tartózkodik senki a közelükben.
Akiket nagyon ritkán látni sírni, de tudni, mikor vannak meghatódva. Apák, akik lányaikat az oltárhoz kísérik, fiaiknak pedig olyan apai példát mutatnak, amit továbbörökíthetnek. Akárhány évesek vagyunk, mindig szükségünk lesz rájuk, az erejükre, a humorukra és az ölelésükre.
