Meséljetek kicsit a HEAD PTE-ről. Hogy indult itt el a történet, mit éri meg tudni róla, mi teszi egyedivé a többi lokális diákszervezettel szemben?
Piller Mátyás: A HEAD PTE története 2021-ben indult meg egy csapat lelkes fiatallal. Elődeink ebben az időszakban úgy döntöttek, hogy be kell hozni a vidék lemaradását Budapesthez képest, hiszen ekkoriban még nem volt a témával foglalkozó diákszervezet a dél-dunántúli régióban, így Pécsen és az egyetemen sem. A témán kívül egészen eltér a struktúránk is a többi diákszervezettől, ugyanis a központi keretrendszeren kívül minden mást magunk szervezünk meg és magunk intézünk el, bármilyen tanár segítsége nélkül. Természetesen kérünk segítséget az egyetem számos oktatójától és minél több ismerős szakembertől, viszont ezek főként egyedi esetek, nem pedig egy általános séma.
Hogyan épül fel a szervezet, milyen struktúra alapján?
Virágh Anna: Van egy kötelező keretrendszerünk, ami alapján mind az öt HEAD működik, ez pedig abból áll, hogy egy négy féléves képzéssorozatot tartunk a tagoknak, fejlesztve a nemzetközi tanulmányokhoz, diplomáciához kapcsolódó készségeiket. Ezzel párhuzamosan zajlik a szekciós munkafolyamat is. A szervezet négy szekcióból áll. Ezek a Foreign Office, amely főleg a külkapcsolatokkal, valamint a Talent Program négy féléves képzésének lebonyolításával foglalkozik; a Public Relations, amely főleg a marketing és a HEAD arculatának és megjelenésének a feladatát tudhatja magáénak; az Event Management, amely a nyitott előadásainkat szervezi és egyéb háttérmunkákat végez; valamint a Human Resources, amely a toborzással, utánpótlással, illetve csapatépítéssel foglalkozik. Párhuzamosan folytatva a szekciós munkát és a négy féléves képzést, főleg a nemzetközi tanulmányok és politológia szakos hallgatóknak próbálunk pluszt nyújtani, de mindenki számára nyitva vagyunk, aki a pécsi tudományegyetemen tanul.
Miért érdemes szerintetek egy diákszervezetben részt venni az egyetemi évek alatt? Mit tud nyújtani a szervezet az egyetemre frissen bekerült fiataloknak?
Virágh Anna: A kötelező órákon kívül rengeteg pluszt nyújt közösségépítés szempontjából, illetve plusz skillek, esetleg a tanulmányokat kiegészítő edukációs tartalmak tekintetében. Szerintem nekem nem lett volna teljes az egyetem, hogyha nem vettem volna részt egy diákszervezetben, egy kicsit üresnek éreztem volna. Azzal, hogy ezt elvállaltam félig munkaként, én nagyon sok pluszt kaptam ettől az említett szempontokból. Mindemellett a tanárainkat egyetemi kereteken kívül is megismerhetjük, megtudhatjuk, hogy ők konkrétan mivel foglalkoznak, mit kutatnak, és ez egy teljesen más közeg.
Piller Mátyás: Habár a nemzetközi tanulmányok képzés Pécsen szerintem kifejezetten erős, hozzá kell tenni, hogy viszonylag kevés szakmai gyakorlati lehetőség van, így nincs elég alternatíva a hallgatók előtt. A HEAD PTE pont ezt a gyakorlati tudást képes pótolni, hiszen van rengeteg kiszervezett eseményünk, szakmai gyakorlat lehetőségünk, illetve együttműködő partnereinknek köszönhetően is új dimenziók nyílnak meg a hallgatók számára. Viszont emellett nagyon fontos a közösség is, hiszen egy szuper közösséget tudtunk felépíteni az évek alatt, viszonylag aktív alumni bázissal. Még annak ellenére is, hogy jelentős számú tag távozott az évek alatt Budapestre, ellenben továbbra sem határolódtak el a csapattól, és továbbra is találkozunk velük szervezeten belül vagy kívül.
Milyen lehetőségeik vannak a tagoknak a Talent Program elvégzése után? Hova lehet jutni vele?
Piller Mátyás: Számtalan lehetőség áll a hallgatók előtt, az alumni bázisunk egy jelentős része dolgozik Budapesten különböző minisztériumoknál, rengeteg kormányfőtanácsos és hasonló pozícióban lévő volt tagunk tartja továbbra is velünk a kapcsolatot, illetve igyekszik segíteni a szervezet munkáját. Úgy gondolom, hogy a Talent Program elvégzése egy olyan pluszt ad, amivel akár a versenyszférában, akár az államigazgatásban versenyelőnnyel indul az ember, hiszen a szervezet nevét, a brand nevét már a legtöbb helyen ismerik, és egy önéletrajzban is rendkívül jól tud mutatni.
Virágh Anna: Hosszú távon szerintem még akár egy külföldi munkavállalásra is nagyobb esélye van az embernek, valamint fontos kiemelni, hogy nem csak a közigazgatásban tud valaki elhelyezkedni, mert a program mellett egyéb gyakorlati tudást is felhalmoz egy hallgató. Például a rendezvényszervezés, az emberi erőforrások vagy akár a social media marketing területén, ami hasznos lehet, és megannyi példát tudunk mondani, akik ezekbe az irányokba mentek tovább.
Mit gondoltok, mennyire prominens diákszervezet Pécsen a HEAD PTE?
Virágh Anna: A HEAD Szegeddel karöltve egyedüli vidéki HEAD-ekként próbáljuk felhívni a figyelmet arra, hogy Budapesten kívül is vannak nemzetközi kapcsolatokkal foglalkozó tanszékek, illetve szakok, és nem áll meg az élet a fővárosi minisztériumi környezeten belül. Mi félig a saját erőforrásainkra támaszkodva, félig pedig a már meglévő jó gyakorlatokra, illetve a franchise és a Youth Business Group segítségére támaszkodva próbálunk olyan környezetet kialakítani, ami segíti azt, hogy a vidéki hallgatók is részt tudjanak venni akár helyi, akár a fővárosban zajló projektekben. Nagyon fontos az inkluzivitás, a méltányosság, és pont ezért örülök annak, hogy külön a vidéki szervezeteknek fenntartott intézmény látogatásokon, illetve most már több éve zajló brüsszeli tanulmányúton is részt vehetünk a HEAD Szegeddel közösen. Utóbbi főleg Vaszkó Annának köszönhető – aki korábban a HEAD Szeged tagja volt, később HEAD Franchise Lead, aki próbálta érvényesíteni a vidéki diákszervezetek erősségeit -, illetve a mostani európai uniós ügyek minisztériumának.
Van valamilyen együttműködés más diákszervezetekkel vagy külsős intézményekkel/csoportokkal?
Piller Mátyás: Nagyon fontos az együttműködések átlátásához ismerni azt is, hogy a HEAD mint franchise működik. A további HEAD-ekkel természetesen adott az együttműködés, nemrégiben például a HEAD Szegeddel ellátogattunk a bécsi magyar nagykövetségre, illetve még az őszi félév végén az Egyesült Államok Budapesti nagykövetségére is volt szerencsénk ellátogatni. Mindemellett aktívan próbálunk együttműködni minél több diákszervezettel és civil szervezetekkel is, ez egyébként még a régión is túlnyúlik. Pécsről ki tudnám emelni az Emberség Erejével Alapítványt, akikkel most indul közösen egy vitaklub projektünk, de volt már együttműködésünk a Jeff Hungary-vel, lelkes hallgatóink által pedig aktívan képviseltetjük magunkat Budapesten az Európa Pontban az europaert.eu tréningsorozaton. Valamint az egyetemmel, ezen belül főként a tanszékkel is együttműködünk, ahol csak tudunk.
Virágh Anna: Próbálkozunk mindent főleg helyi erőforrásokra alapozni és helyi közösségekkel együttműködni, valamint képviselni Pécs kulturális sokszínűségét vidéki szervezetként.
Mit üzennétek azoknak, akik – ha nem is a HEAD PTE-be, de a franchise valamelyik szervezetébe – jelentkeznének, viszont nem biztosak magukban?
Piller Mátyás: Úgy gondolom, hogy ez egy nagyon jó lehetőség, és mindig van lehetőség arra is, hogy ha valakinek nem tetszik valami egy szervezet működésén belül, akkor változtasson rajta, ha pedig úgy akarja, akkor más irányban folytassa tanulmányait. Én kifejezetten csak ajánlani tudom. Ha másért nem, a közösségért. Viszont úgy gondolom, hogy ez a nagyon színvonalas és jó alapot adó szervezetek egyike a YBG égisze alatt. Rendkívül sok kaput tud megnyitni a csatlakozás.
Virágh Anna: Vannak olyan tagjaink, akik elkezdték, de nem fejezték be a Talent Programot, és vannak olyan tagjaink is, akik már régen befejezték, de még mindig itt vannak és mindig próbálnak hozzátenni, illetve fejleszteni a közösséget. A négy évvel ezelőtti énem sosem gondolta volna, hogy egy diákszervezet vezetője lesz, de még azt se, hogy akármilyen közösségi programban részt vesz. Szerintem ez az az időszak és kor, amikor az ember rengeteget változik, és muszáj újra felfedezned magad. Főleg az egyetemi környezetben, ahol rengeteg új változás jön. Szerintem ez egy remek lehetőség arra, hogy megismerd magadban a potenciált, illetve akár még eddig nem tudott vagy eltitkolt képességeket és készségeket fedezz fel magadban.