Keresés
Close this search box.

Legyél te is hallgatós! Jelentkezz hozzánk március 3-ig!

Te tudod mi a különbség a bónusz és a prémium között? Cafeteria vagy juttatás?

Te tudod mi a különbség a bónusz és a prémium között? Cafeteria vagy juttatás?

Tegyünk rendet a javadalmazások és juttatások kaotikus világában. Ha dolgoztál már nagyobb vállalatnál, akár te is szerezhettél már ilyen juttatást úgy, hogy nem is tudtad, épp a prémiumot vagy a bónuszt kaptad év végén. Cikkünkből most kiderül, hogy pontosan milyen juttatásokat is kaphat egy munkavállaló.

Kezdjük is az alapoknál. Mi az alapbér és mi a mozgóbér? Szinte biztos, hogy hallottad már ezeket a kifejezéseket, de hogy pontosan mit is jelent? Az alapbérrel még nem leszünk bajban, az a munkaszerződésben leírt összeg, ami időhöz és teljesítményhez (a munkaköri feladathoz) kötődő bérezési módszer. A mozgóbér az, ami cikkünk szempontjából fontos. Ebbe tartozik ugyanis majdnem minden, amit az alapfizudon felül kapsz, ha szerepelnek a munkaszerződésedben.

A mozgóbér egyéni, vagy csoportos teljesítménykövetelmények eléréséhez köthető bérezés. Három fő fajtája van, amikről már biztosan hallottál, de most el is magyarázzuk őket.

  1. Prémium: ELŐRE rögzített teljesítményszintek, feladatok elvégzéséért jár. Ha te egy hónapban 210%-os vagy, azt bizony prémiummal jutalmazzák.
  2. Jutalom: ez kicsit evidens, és manapság nem is annyira divat már, de jutalmat kapsz UTÓLAG, ha kimagasló eredményed van.
  3. Bónusz: mindegy, hogy előre vagy utólag rögzített feladatokról beszélünk, ha kimagasló a termelékenység és a teljesítés, akkor ez a jutalék üti a markát a munkavállalónak. A bónusz integrálja kvázi a jutalom és prémium fogalmait.

Célja ezeknek a juttatásoknak, hogy a vállalat és a dolgozók harmonikusabban működjenek együtt, ezáltal még nagyobb legyen a motiváció és az ösztönző hatás, amivel remélhetőleg hatékonyabbá válik a szervezet.

Na de, most biztos eszedbe jutott még egy csomó támogatás, amit a munkaadók szoktak adni és az, hogy erről még miért nem beszéltünk. A céges autó és gyümölcskosár bizony sok helyen jár, ám nem a mozgóbér kategóriájába tartozik. Nézzük is meg a béren kívüli juttatásokat.

  1. Nyugdíjbiztosítás, életbiztosítás, egészségbiztosítás, vagy lényégeben bármilyen szociális biztosítás, amivel támogat és véd téged a munkaadó.
  2. Pénzügyi támogatásba tartozik például az, ha kedvezményesen vásárolhatsz a cégnél, vagy a cég ad hitelt, de ide tartozik az utazási hozzájárulás is (pl: benzinkártya vagy a jó öreg Budapest bérlet).
  3. Vállalati gépkocsi
  4. Egyéb juttatásokba megy minden, ami nem esik a felső három kategóriába pl: laptop, telefon, étkezés, telefonszámla térítés, tanulmányi költségek átvállalása stb. Szóval, ha egy állásinterjún azt mondják, hogy „az alapbéren kívül még egyéb juttatások is vannak”, akkor érdemes rákérdezni ezekre az egyebekre.

Végül pedig mit sem érne cikkünk, ha nem magyaráznánk el a cafeteria-rendszert. 

A cafeteriaba nem tartozik semmilyen specifikus elem. A munkavállaló kvázi választhat a számára legmegfelelőbb juttatások közül (pl. jogsi nélkül nem sokat ér a céges autó, helyette jöhetne inkább laptop, telefon és telefonszámla térítés). A cafeteria-csomagba a munkavállaló maga választja ki, hogy az elérhető kínálatskálából mit szeretne. A cafeteria tehát nem egyenlő a SZÉP-kártyával, csak a legtöbben ezt választják, hisz a SZÉP-kártya lefed rengeteg juttatási kínálatot.