Borítókép: budapest.kornyeke.hu
Mielőtt belevágunk a nem mindennapi múzeum történetébe, szeretném felhívni az olvasó figyelmét, hogy a gyűjtemény átalakítás miatt 2024. április 12-ig zárva tart!
Hopp Ferenc műgyűjtő kifejezett érdeklődést mutatott Ázsia műtárgyai iránt, így számos Közel- és Távol-Keletre (az Arab-félszigettől Japánig) tett útja során rengeteg festményt, edényt, és más tárgyat vásárolt. Amikor azonban 1919-ben elhunyt, végrendeletében a Magyar Államra hagyományozott mindent, így egy új múzeum megnyitásának lehetősége merült fel.

Mivel a kiállítás főleg műalkotásokat tartalmazott, számos másik pesti kiállító helyről egészítették ki a tárlatot (mint például az Iparművészeti Múzeum vagy a Nemzeti Múzeum), és 1923-ban megnyitották a kapukat. 2006-ban 23 000 műtárgyat tartottak számon, azonban a hely mérete miatt a teljes anyag szinte sosincs kiállítva; mindig csak egyes részleteit tekinthetik meg a látogatók.
A múzeum a koreai, japán és kínai gyűjteményén kívül minden ázsiai régióból tart tárgyakat – ezek közül jópár fotókon megtekinthető a múzeum honlapján is. Személyes kedvencem a közel-keleti gyűjtemény, ahol az arab kultúra átfogó bemutatását láthatjuk, például szőtteseket, edényeket és olajos kancsókat. A múzeumban a Zichy grófok ázsiai utazásain gyűjtött kincsek egy részét is megtekinthetjük.
Bár a múzeum április 12-éig zárva van, az újranyitás után érdemes benézni bárkinek, akit egy kicsit is érdekel Ázsia művészete. Addig is jó nézelődést a honlapjukon, ami ide kattintva érhető el!