Keresés
Close this search box.

Legyél te is hallgatós! Jelentkezz hozzánk március 3-ig!

önszeretet

Az egyedül élt élet művészete

Beülni egyedül egy étterembe vagy kávézóba, esetleg egyedül menni moziba. Hétköznapi tevékenységeknek tűnnek, azonban a legtöbb embert visszatartja a gondolat, hogy a többiek lenézően és elítélően megbámulnák, pusztán azért, mert egyedül van. Azonban az egyedüllét nem egyenlő a magányossággal.

Borítókép: pch.vektor, freepik.com

Egy világban, ahol a folyamatos társadalmi elismerést kergetjük és próbáljuk a közösségi oldalakon is a legjobb oldalunkat megmutatni, sokszor alábecsüljük az egyedüllét értékét. Az állandó társaság hiánya – legyen az párkapcsolat, barátok, család – egy idő után a magányosság érzését keltheti bennünk. Az egyedüllét és a magány között azonban lényeges különbség van. Egyedül lenni lehetőséget teremt, hogy felfedezzük saját érdeklődési körünket, és megismerjük világnézetünket és értékeinket.

Kép: rawpixel.com, freepik.com

Míg itthon az emberek küzdenek a társadalom elítélésével az egyedüllét iránt, addig például Dél-Koreában egyes éttermek pont azzal reklámozzák magukat, hogy tökéletes helyül szolgálnak, ha egyedül szeretnénk elfogyasztani a vacsoránkat. Külön szavak is vannak a koreai nyelvben, melyek az egyedül végzett tevékenységeket jelölik: ilyen a honbap, vagyis az egyedüli étkezés, az egyedüli ivásra szolgáló honsul (ejtsd: honszul), vagy a honnol az egyedüli szórakozás jelölésére. De talán a legfontosabb szó a honjok (ejtsd: hondzsok). Nehéz lenne azonban egyetlen pontos definíciót meghatározni rá, mit is jelent. Ez a választott egyedüllét életformája, amelyben az emberek élvezni tudják saját maguk társaságát, mindenféle teher nélkül. Számukra az igazi kikapcsolódás az, ha társaság nélkül utaznak el vagy ebédelnek.

Kép: Sohn JiAe, korea.net

Előnyei az egyedüllétnek:

Fókusz

Legyen szó csak hobbiról vagy munkáról, az egyedül töltött idő lehetővé teszi, hogy osztatlan figyelmet fordítsunk minden feladatra. Fontos, hogy időt szánjunk olyan tevékenységekre, melyek segítenek kikapcsolódni és örömet okoznak számunkra. Ha környezetváltozásra vágyunk, mozduljunk ki otthonról, akár kedvenc könyvünk is társaságunk lehet egy délutánra a kávézóban.

Fokozott kreativitás

Ha visszatekintünk a történelembe, számos költő, író, festő és gondolkodó választotta az egyedüllétet az alkotáshoz. Ha magunkban vagyunk, az elménknek teret biztosítunk, hogy szabadon kalandozzon és kibontakozzon a kreativitásunk.

Önfelfedezés

Egyedülálló lehetőség zavaró tényezők nélkül elmerülni gondolatainkban, érzelmeinkben és megtalálni valódi önmagunkat. Felfedezhetjük valódi gondolatainkat és célkitűzéseinket, ezáltal egy erősebb identitástudat is kialakulhat. Ahelyett, hogy megijednénk a magánytól, fogjuk fel úgy, mint egy lehetőség a személyes fejlődésre, egy befektetés a mentális jóllétünkért.

Érzelmi intelligencia

Az egyedül eltöltött idő érzelmi rugalmasságra készteti az embert, mivel kénytelenek vagyunk szembenézni saját érzéseinkkel és kezelni azokat. Ezzel fejlődik az érzelmi intelligenciánk és így könnyebben tudunk megbirkózni az élet egyéb kihívásaival is.

Kép: crystal-tai.com

Francie Healey Honjok – Az egyedül élt élet művészete című könyve ebbe az önelfogadásba enged bepillantást. A könyv először ismerteti velünk a honjok kialakulásának történelmi és társadalmi okait. Ezután részletesen kitárgyalja a tévhitet, miszerint az egyedüllét egyenlő a magánnyal. Rávezető kérdésekkel és tesztekkel segít nekünk átgondolni saját élethelyzetünket, lelkiállapotunkat, és jó tanácsokkal is ellát bennünket, hogyan tudjuk a legtöbbet kihozni az egyedül töltött időből. A könyv színes rajzokkal és témához illő idézetekkel van teletűzdelve, melyek segítségével a könyv olvasása igazi vizuális és spirituális utazás is.