Keresés
Close this search box.

Legyél te is hallgatós! Jelentkezz hozzánk március 3-ig!

Különleges tűzijáték

Hogyan ünnepelnek mások? V. – Ausztria, Görögország

Nyáron számos ünnepség és fesztivál van világszerte. Valahol máglyarakással és grillpartival köszöntik az évszak kezdetét, máshol pedig tűzugrással és jóslással.

Borítókép: pexels.com, designecologist

Ausztria

Június 21-e a nyári napforduló és a csillagászati nyár kezdetének napja: ekkor a leghosszabb a nappal és a legrövidebb az éjszaka. Tirolban az ezt megünneplő eseményt Hegyi máglyák-nak vagy A nyári napforduló máglyái-nak hívják.

Június 21-e körül Tirol tartományában – a fő esemény Zugspitz-ben – figyelhető meg ez a több száz éves hagyomány, amely 2010 óta az UNESCO Kulturális Világörökség listáján is szerepel. 

Az ünnepségsorozat Jézus Szentséges Szívének ünnepének környékén van – ennek dátuma minden évben változik –, ezért a máglyákkal kirakott motívumok és szimbólumok között sok a keresztény, de természetesen világiak is láthatóak. A legnépszerűbb formák a különböző keresztek, a szív és a tiroli sas. Egy ilyen motívum megalkotásához nagyjából 400 fáklyára van szükség és pontos matematikai mérésekhez. A találékonyabbak manapság már inkább GPS koordináták alapján helyezik el a fáklyákat, a távolból pedig távcsővel irányítják egymást a kisebb-nagyobb csapatok. 

2023-ban három dátumot és öt helyszínt érdemes majd észben tartani.
Június 17-én St. Johann-ban, Ellmau-ban és Niederau-ban lesznek főbb látványosságok és események. St. Johann Kitzbühel egyik legmagasabb pontján van, ahonnan az egyik legszebb táj látható: a legtöbb hegyet és települést innen lehet a legjobban belátni. A tetejére felvonókkal lehet feljtuni. Ellmau-nál a Hartkaiser-hegyen a Brandstadl étterem mellett a tűzgyújtáson kívül grillparti várja a résztvevőket, ahova szintén felvonóval lehet feljutni. Niederau-nál Wildschönau-ban kerül megrendezésre a legszebb nyári fesztivál: itt gyújtják a legnagyobb tüzet, amit körbeállnak és tiroli különlegességeket fogyasztanak közben, például különböző ízű réteseket, sajtokat, húsokat és borokat. 

Június 17-18-ig Tannheim-ben látható a legtöbb keresztény szimbólumot öltő máglyarakás: keresztek, Jézus alakok, galambok és szívek díszítik mindenfelé a vidéket, amik nagyjából két órán át világítják be a sötét éjszakát. 

Ehrwald-nál minden évben lenyűgöző látványt nyújt az ünnepség: idén június 24-én tartják meg a fő eseményt a Zugspitz Arénában. Az Ehrwald, Lermoos és Biberwier körüli széles völgyben mintegy 8-10 ezer fáklyát gyújtanak meg, amelyek fénybe borítják az egész tájat.

Kép: tyrol.com

Görögország

Az osztrákokhoz hasonlóan a görögök is megünneplik a június 21-ei napfordulót. Szent János napja előtt, június 23-án tartják meg a Klidonas-t, vagyis a tűz és a Nap ünnepét. A név az ógörög klidon (hírnév, hang) és klidi (kulcs) szavakból ered, a kulcs ugyanis a próféciák feloldását szimbolizálja, vagyis a jóslást, ami az ünnep egyik fontos hagyománya. 

A tűz a legtöbb kultúrában megtisztító jelentéssel bír. A görögök a mai napig hiszik, hogy ha háromszor átugorják, akkor megtisztulnak és erősebbek lesznek tőle. Régen a beteg állatokat is átvezették rajta, hogy meggyógyítsák őket.
Az est végén egy szénából készült emberi alakot dobnak a tűzbe, mint áldozatot, ezzel a gonosz kiűzését szimbolizálják. A hátramaradt hamut a gyümölcsfákra és a növényekre szórják, hogy azok több termést hozzanak. 

Miután elégett a szalmabábu és kialudt a tűz, zenés-táncos mulatságot rendeznek, és hagyományos görög ételeket (például souvlaki-t, gyro-t és baklava-t) és borokat fogyasztanak. 

Míg a tűz átugrása inkább a férfiak és a gyermekek szokása, addig a lányok egy egészen más “rituálét” hajtanak végre. A hajadon nőknek inniuk kell városuk vagy falujuk kútjának vizéből – ezt hívják “néma víznek” –, majd némán bevisznek a házba ebből egy edénnyel is. Ennek aljára egy számukra kedves, szerencsét jelképező tárgyat raknak, lefedik egy vörös kendővel, majd ezt kint hagyják az ablakban éjszakára, hogy csillagfényben ázhassanak. Lefekvés előtt a lányoknak egy olyan férfira kell gondolniuk, akihez szívesen feleségül mennének, így ha vele álmodnak, nagyobb eséllyel találnak férjet. Másnap reggel kiveszik a vízből a szerencse talizmánokat, miközben egy zenész jóslatot és verset mond minden lánynak. A nap vége felé, mikor már közel a naplemente, még meg kell tölteniük a szájukat a “néma vízzel”, beállni egy nyitott ablakba és addig várni, míg a járókelőktől meg nem hallják az első férfi nevet, amit kimondanak. Az lesz a jövendőbeli férjük neve is. 

Érdekesség, hogy ma már nem csak az egyedülálló lányok, hanem a fiúk is megcsinálják ezt a kis rituálét. Bár a jóslatok és a versek helyét átvették a pikáns versikék és anekdoták, a lényeg továbbra is ugyanaz marad: az emberek együtt köszöntik a nyarat egy csodás ünneppel.

Kép: greekreporter.com