Johann Sebastian Bach: a barokk zseniális zeneszerzője

Budapesti Szerkesztőség
Ma 340 éve annak, hogy megszületett a komolyzene egyik legismertebb alakja, a zene atyjaként is ismert Johann Sebastian Bach.

Borítókép forrása: meisterdrucke.hu

A Bach-család

Johann Sebastian Bach egy sokadik generációs zenészcsaládba született, amely már igen fiatalon megalapozta a zene iránt érzett szeretetét és virtuóz zeneszerzési készségét. Édesapja, Johann Ambrosius Bach a türingiai Eisenach városának udvari trombitása volt, valamint a városi zenészek igazgatójának pozícióját is büszkén viselte. Természetes volt számára, hogy fiait is megtanítsa hegedülni, így Johann Sebastian is tőle vette első zeneleckéit egészen tíz éves koráig, Johann Ambrosius haláláig. Ekkor a gyermek zenei taníttatását bátyja, Johann Christoph vállalta magára, aki maga is kiváló zenész és zeneszerző volt, ő vezette be öccsét az orgonajáték világába.

Az első Bach múzeum

Ma a hatszáz négyzetméteres Bach-ház őrzi tovább Johann Sebastian Bach emlékét Eisenachban, évről évre sok látogatót a városba vonzva. Maga a ház körülbelül 550 éves, korábban tévesen azt hitték róla, hogy ott született a zeneszerző. 1907-ben nyitotta meg kapuit a múzeum, az első Bach-múzeumként a világon. A zeneszerző élete köré fonódott érdeklődés mind a mai napig nem lankadt, átlagosan évente hatvanezren váltanak belépőt a Bach-házba, ezzel Németország második leglátogatottabb zenei múzeumának címét viseli az intézmény (az első helyen a Beethoven-ház áll, Bonnban). 1973 óta minden órában felcsendül öt, a barokk zene jellemző billentyűs hangszere, mely még inkább segít az érdeklődőknek visszacsöppenni Bach idejébe, a 18. századba.

A Bach-ház előtt álló Bach-szobor. Kép forrása: wikipedia.org

A számos várost bejárt Bach

Bátyja Ohrdruf városában volt orgonista, így Bach szülővárosa elhagyása után itt folytatta tanulmányait. A líceum magas szintű oktatást biztosított a tanulók számára: a híres pedagógus, Comenius tanügyi reformjai mentén a tanítás alapelve a szemléltetés volt. Bach az itt eltöltött évek hatására határozta el, hogy orgonista lesz.

Később Lüneburg felé vette az irányt, hogy az ösztöndíjas kórus tagja lehessen. A családi hagyománynak megfelelően az ifjú Bach gyalogszerrel jutott el a 480 kilométerre lévő Lüneburgba, hogy zenei tehetségét tovább tökéletesíthesse. A zeneszerző egyébként később is nagy távokat tett meg gyalog, egy alkalommal 400 kilométert menetelt, hogy meghallgathassa egy zenei körökben igen elismert orgonaművész játékát. Lüneburg élénk zenei és kulturális élettel rendelkező városként sok tapasztalatot és élményt nyújtott Bachnak. 

A lüneburgi tanulóévek után Mühlhausenben alkalmazták Bachot orgonistaként. Itt születtek első kantátái, és egyben ez a város adott lendületet zenei karrierjének is, egyre szélesebb körben vált ismert zeneszerzővé és orgonistává. Mühlhausenben kötött házasságot unokanővérével, Maria Barbarával, tőle született két fia ugyancsak zenészi pályára lépett. 

Bach szakmai felívelése még inkább kiteljesedett Weimarban, ahol előbb udvari orgonista volt, majd a hercegi zenekar koncertmesterévé lépett elő. Az udvarba betérő itáliai művészek, mint például Vivaldi, hatottak műveire, és egyben új irányt is adtak a zeneszerző számára. Ebben a városban történt továbbá, hogy Bach a kor szokásaihoz híven zenei párbajra hívta ki a francia Marchand-t, aki orgona- és csembalóvirtuóz hírében állt, de végül megfutamodott a kihívás elől.

Köthen városa lett Bach életében a következő állomás, ahol udvari muzsikusként a herceg zenekarának művészeti vezetője lett. Művészi hírnevét emelték vendégszereplései is, melyek közül kiemelkedik a hamburgi fellépése, mely során a Katalin-templomban hallgathatták meg őt az érdeklődők. Felesége korai halála után itt újra megházasodott, a hercegi udvar énekesnőjét vette feleségül.

Lipcsében a Tamás-templom kántoraként a város zenei életének egyik vezető alakja lett, ő irányította a templomok zenei rendjét, valamint a templomhoz tartozó iskola ének-és latintanára lett. Egészen haláláig itt élt és komponált, azonban életének utolsó éveit igencsak megnehezítette egy szembetegség, melyben végül megvakult.

Bach hatása

Johann Sebastian Bach mérhetetlen hatással bírt a zenére és a kultúrára egyaránt, művészete a barokk zene koronaékköveként zeneszerzők sokaságát inspirálta, köztük Mozartot és Beethovent is. A későbbi popzenére is jelentős hatással volt Bach zenéje, mi sem bizonyítja ezt jobban, minthogy a Beatles basszusgitárosát, Paul McCartney-t is megszállta az ihlet a zeneszerző e-moll lantszvitjének Bourrée tételét hallgatva, így született a méltán népszerű Blackbird című dala. 

Bach zenéje mély érzelmi tartalma és mondanivalója miatt a mai napig meghatározó tudott maradni, matematikai tökéletességgel komponált művei a zeneirodalom alapköveinek tekinthetők.