Keresés
Close this search box.

Legyél te is hallgatós! Jelentkezz hozzánk március 3-ig!

Könnyű, kolis reeptek

KoliSzakács II. – Palacsinta fúzió

Elköltözni a szülői házból egyet jelent azzal, hogy a konyha urai és úrnői is mi leszünk, akár jártunk már ott korábban, akár nem. Nemcsak a fő étkezésekre kell odafigyelnünk, hanem arra is kell gondolnunk, mit tudunk magunkkal vinni az iskolába vagy a munkahelyre. A cikk első részében pár tésztaétel receptjét mutattuk be, most nézzünk néhány egyszerű megoldást finom kis harapnivalókra, amelyeknek alapja nem más, mint a palacsinta. Lehet édes vagy sós, natúr vagy töltött, az biztos, hogy olcsó, könnyen elkészíthető, és magunkkal is tudjuk vinni.

Borító: pikisuperstar freepik.com

Édes változatok

Alap palacsinta:

Hozzávalók: (kb. 10 db)

–          1,5 bögre liszt

–          2 evőkanál cukor

–          1 zacskó vaníliás cukor

–          2 tojás  

–          1 bögre szódavíz vagy tej

–          napraforgó olaj

Extra hozzávalók:

– cukrozatlan kakaópor

– dió

– meggybefőtt

azerbaijan_stockers freepik.com

Elkészítés:

  • Egy tálban összekeverjük a száraz hozzávalókat – vagyis a lisztet, a cukrot és a vaníliás cukrot –, majd hozzáadjuk a tojásokat is.
  • Elkezdjük összekeverni, amit a legegyszerűbben egy robotgéppel tehetünk meg, de ha ez nem áll rendelkezésünkre, a jól bevált kézi megoldás is tökéletes.
  • Elkezdjük hozzáönteni a folyadékot. A cél, hogy egy folyós és csomómentes tésztát kapjunk.
  • Ezután a serpenyőt alacsony lángon felrakjuk a tűzhelyre, majd kis olajat öntünk bele, amit eloszlatunk a teljes felületen.
  • Egy adag tésztát öntünk a serpenyőbe, amit a legegyszerűbben egy merőkanál segítségével tudunk megtenni.
    • Extra tipp: A merőkanállal a megfelelő mennyiséget tudjuk a serpenyőbe önteni a tökéletesen vékony palacsinta elkészítéséhez, de ha esetleg éppen nincs kéznél egy sem, számtalan más megoldás is akad. Keressünk egy poharat, egy kisebb csészét, vagy bármit, amivel tésztát tudunk merni.
  • Egy-két percig sütjük az egyik oldalát, majd megfordítjuk a palacsintánkat, és a másik oldalát is sütjük újabb pár percig, amíg szép sárgás színe nem lesz.

Itt az ideje az izgalmasabb résznek: extrák. A legtöbb esetben azután adnak csak plusz feltéteket a palacsintához, hogy a tésztát már megsütötték. Azonban az alaptésztát is meg lehet bolondítani. Adjunk például két evőkanál kakaóport a száraz hozzávalókhoz, és máris készen van acsokis palacsintánk. A vonat itt nem áll meg, ugyanis ezen kívül diót is adhatunk a tésztához: akár darált formában, akár nagyobb darabokban is. A következő állomásunk a meggybefőtt. Ízlés szerint tegyünk meggyszemeket a nyers tésztánkhoz, majd ugyanúgy mehet is a serpenyőbe. Ha szeretnénk, akár a befőtt levéből is önthetünk hozzá a még erőteljesebb ízért, ebben az esetben az egyéb folyékony hozzávalók mennyiségét csökkentsük. Sőt, bármilyen más gyümölcs befőttet is használhatunk.

Töltött palacsinta

Hozzávalók:

–          liszt (3-4 evőkanál)

–          tojás (1 db)

–          tej

–          cukor (1 evőkanál/kihagyható)

–          banán (2-3 nagyobb darab)

–          olaj

Elkészítés:

  • A lisztet és a cukrot egy tálba tesszük. A cukor mennyiségét ízlés szerint növelhetjük vagy csökkenthetjük, de akár ki is hagyhatjuk, hiszen a banán biztosítani fogja az édes ízt.
  • A tojást beletörjük a lisztes keverékbe, majd elkezdjük összekeverni.
  • A tejet lassan hozzáöntjük. Az alap recepttől eltérően most nem szükséges, hogy híg folyadékot kapjunk, ez alkalommal sűrűbb tészta kell, hogy összeálljon.
  • A banánokat felkarikázzuk, és beleforgatjuk a tésztába.
  • A serpenyőbe kis olajat öntünk, és alacsony lángon elkezdjük kisütni a banánkarikákat. Csakúgy, mintha sima palacsintát készítenénk, mindkét oldalát aranysárgára sütjük. Tartsuk észben, hogy még mindig palacsintát sütünk, és nem kirántjuk a banánokat, ezért nincs szükség sok olajra.
  • A legjobb, ha a kis falatkákat rögtön fogyasztjuk még melegen. Társíthatjuk kakaóval, csokikrémmel, mogyoróvajjal és bármivel, amivel csak szeretnénk.

Sós verziók

Zöldséges palacsinta

Hozzávalók:

–          liszt (1 bögre)

–          sütőpor (1 zacskó)

–          víz (1 bögre)

–          só

–          bármilyen zöldség, amit szeretünk, például:

–          2-3 db sárgarépa

–          1 db kisebb cukkini

–          hagyma (ízlés szerint bármilyen fajtát használhatunk)

Elkészítés:

  • Bármilyen zöldséget is szeretnénk használni, első lépésben megtisztítjuk, majd vékony szeletekre vágjuk. Minél kisebb darabokra vágjuk, annál könnyebb lesz vele dolgoznunk.
  • Egy tálban a lisztet összekeverjük egy csipet sóval, a sütőporral és a vízzel.  A mennyiségeket aszerint tudjuk változtatni, hogy mennyi zöldséget használunk.  
  • Csomómentesre keverjük a tésztát, amelyhez addig adagoljuk a vizet, amíg egy kicsit sűrűbb állagú tésztát nem kapunk, mint amilyen egy alap palacsintatészta. A lényeg, hogy elég folyós állaga legyen ahhoz, hogy az összevágott zöldségeket bele tudjuk forgatni.
  • Ezután a serpenyőbe olajat öntünk, hagyjuk kicsit felmelegedni, majd beletesszük a zöldséges masszát, amit a serpenyőben elegyengetünk egyforma vastagságúra.  
  • Még mindig nem rántott zöldséget készítünk, azonban most több olajra lesz szükségünk, mintha csak sima palacsintát sütnénk ki, de nem szükséges, hogy a tésztát ellepje az olaj.
  • Körülbelül három-öt perc alatt aranysárgára sütjük, majd megfordítjuk, és a másik oldalát is sütjük.
  • Önmagában is fogyasztható, de akár szója szószba is mártogathatjuk, vagy készíthetünk hozzá egy tejfölös, foghagymás mártogatóst is.
A zöldséges palacsintát a “koreai palacsinta”, az úgynevezett “jeon” ihlette, annak egy egyszerűsített változata; Kép: timolino freepkik.com

Palacsinta wrap:

Hozzávalók: (kb. 10 db)

–          1,5 bögre liszt

–          2 tojás  

–          1 bögre szódavíz

–          só

–          napraforgó olaj

–          friss zöldségek

–          bármilyen szósz

Elkészítés:

  • Csakúgy, mint az édes változatnál, először a lisztet és a sót egy tálba öntjük, majd addig adagoljuk hozzá a szódavizet, amíg egy folyós tésztát nem kapunk.
  • Ezután egy olajos serpenyőben mindkét oldalát megsütjük.
  • Összevágunk friss zöldségeket, például salátát, paradicsomot, uborkát, és rárakjuk a kisütött palacsintára. Tehetünk hozzá ízlés szerint bármit: ketchup, majonéz, édes-savanyú szósz, foghagymás tejföl.
  • Utolsó lépésként feltekerjük vagy összehajtogatjuk a palacsintát. A kapott tekercseket könnyedén magunkkal tudjuk vinni akár munkába vagy az egyetemre is. Tökéletes napközbeni harapnivaló.

További kolis receptekért érdemes elolvasni cikksorozatunk első részét is.