Kritika a Budaörsi Latinovits Színház Liliom című előadásáról

Budapesti Szerkesztőség

Borítókép: latinovitsszinhaz.eu. Készítette: Borovi Dániel

Molnár Ferenc klasszikus drámája, a Liliom, a magyar színháztörténet egyik leggyakrabban játszott darabja, amely az emberi esendőséget és a szeretet ellentmondásait helyezi középpontba. A Budaörsi Latinovits Színház új értelmezésben vitte színre a művet Kovalik Balázs rendezésében, Alföldi Róbert főszereplésével. A darab díszleteit Antal Csaba, a jelmezeket Benedek Mari tervezte, a dramaturg Ari-Nagy Barbara volt. Az alkotók közös munkája egyedi értelmezést adott a darabnak, ami már elismeréseket is kapott: Alföldit a legjobb férfi főszereplő, Kovalikot pedig a legjobb rendezés kategóriájában jelölték a Színikritikusok Díjára, Hartai Petra pedig idén átvehette a Szemle Plusz legjobb női mellékszereplőjének járó díjat az előadásért.

A Liliom előadása erőteljes, gondolatébresztő élményt nyújt. Bár nem mindenki számára lesz könnyen befogadható, viszont a hagyományos értelmezéstől való eltérés, az előadás modernitása és érzelmi intenzitása miatt kihagyhatatlan azoknak, akik szeretik a színházban a mélyebb rétegeket kutatni. A kis kivetített videók, amik felbukkannak 15-20 percenként, nagyon sokat dobtak számomra az egész koncepcióhoz. Érdekesnek és szórakoztatónak találtam, ahogy Alföldi Róbert más és más szerepekbe bújt, és ahogy bemutattak előre bizonyos részleteket a darabból, teljesen másmilyen megközelítésből. 

Részlet a darabból. Kép: latinovitsszinhaz.eu. Készítette: Borovi Dániel

A darab legemlékezetesebb eleme Alföldi Róbert játéka. A karizmatikus színész minden jelenetben uralja a színpadot, miközben képes árnyaltan ábrázolni a karakter összetettségét. Liliom egyszerre szerethető és elrettentő, brutális és esendő. Alföldi nemcsak megformálja, hanem újra is definiálja a szerepet: a néző számára Liliom nem egyszerűen egy férfi, aki rossz döntéseket hoz, hanem egy ember, aki saját gyengeségei és az élet igazságtalanságai között őrlődik. A színész jelenléte önmagában meghatározza az előadás atmoszféráját, és erőteljes érzelmi hatást gyakorol. A színészi játék azonban nem áll meg Alföldinél. Hartai Petra hitelesen alakítja Julit, aki Liliom brutális természetének áldozata, de ugyanakkor a szeretet és az önfeláldozás szimbóluma is. Spolarics Andrea és Ilyés Róbert játéka szintén kiemelkedő, mindketten érzékenyen árnyalják a történet mellékszereplőit, akik a tragikus főszereplővel szemben az emberi lét hétköznapi arcát képviselik.

Részlet a darabból. Kép: latinovitsszinhaz.eu. Készítette: Borovi Dániel

Az előadás üzenete mélyen elgondolkodtató. Kovalik olvasatában a Liliom nemcsak egy férfi bukásának története, hanem egy univerzális kérdéseket feszegető dráma. Mit jelent az önazonosság? Hogyan találhatjuk meg a helyünket egy olyan világban, amely sokszor nem ad esélyt a megértésre vagy a boldogságra? 

„Sehol nem olyan lenyűgöző az ember hazug természete, mint a színházban.” Ez a mondat hangzott el Alföldi Róbert szájából a második felvonásban. Nehéz sokszor a nyers és őszinte igazságot kimondani, de mégis milyen jó érzés amikor mástól hallod. A darab nemcsak bemutatta az amúgy is csodálatosan megírt Molnár Ferenc drámát, de mellé olyan elgondolkodtató mondatokat is bemert vállalni, amiket sokan nem biztos, hogy mernének. Ez is ad az élvezhetősége, de a nehézsége mellé is, hiszen nem mindenki szereti hallani a valóságot. 

Színház az egész világ, ahogy halljuk sokszor és sokan nem értik ezt az idézetet olyan mélyen, mint ahogyan lehetne. Színház vagyunk mi, színház vagytok ti is és ez a darab ezt tökéletesen betudta mutatni, anélkül, hogy szájbarágós lett volna. 

Ha készen álltok arra, hogy elgondolkozzatok, érezzetek, nevessetek, megborzongjatok vagy esetleg sírjatok, ez a színdarab nektek való. És ha nem, akkor is bátran ajánlom, hogy megnézzétek, ha másért nem, akkor azért, hogy eltöltsetek egy pár órát egy gyönyörű színházban, zseniális színészi játékot nézve.