Keresés
Close this search box.

Legyél te is hallgatós! Jelentkezz hozzánk március 3-ig!

Tanárok kirúgása a METU-ról

Áll a bál a Budapesti Metropolitan Egyetem kommunikáció szakán

Új dékánnal és a kommunikáció- és médiatudomány szak átalakításával forradalmasítják az oktatást a Budapesti Metropolitan Egyetemen. Az elmúlt hetekben rengeteg változás történt az oktatási intézményben, amelyekről sokszor a diákok is első kézből csak a sajtóból értesültek.

Szerzők: Szász Alexandra, Jankura Luca

A kezdetek

Június közepén Neptun üzenetben értesültek a hallgatók, hogy a 2023/24 őszi félévtől a tandíjak a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által közzétett infláció mértékével emelkednek. Szám szerint 16%-kal többet kell félévente átutalni az intézménynek. (Nappali Kommunikáció szakon ez átlagosan 50 000 forint emelkedést jelent.) Ezt, ahogy minden helyen szokás, két részletben kell megtenni. Többeknek és a pénztárcáiknak sem esett jól a hír, de nem volt mit tenni, infláció valójában létezik és drágább fenntartani a létesítményeket.

Eljött a szeptember elseje és napvilágot látott a media1.hu cikke, amelyben leleplezték, hogyan távozott Dr. Murai András, a Kommunikáció- és Médiatudomány szakot magába foglaló Kommunikációtudomány Intézet vezetője, és még két oktató. Ezt a diákok egymástól, illetve az internetről tudták meg, az oktatók pedig a Tanár Úr búcsúüzenetéből. A távozás okát jogi okok miatt nem tudhatjuk meg.

A következő cikket és távozásokat szintén az online portáloknak hála tudta meg a METU-ra járók többsége. A szeptember 10-én megjelentekből kiderült, hogy további tíz tanár hagyja ott az egyetemet és nem kíván többet órát tartani. Ezzel kiállnak a kirúgott oktatók mellett és kifejezik nemtetszésüket az átszervezés ellen. A hétfőn távozók nem kaptak választ a dékánhoz intézett kérdésekre, és a hallgatók által írt petícióra sem reagált senki.

Miért történt mindez?

A Budapesti Metropolitan Egyetem a folyamatos fejlődésben hisz, amely egyebek mellett például az újságírói szakma digitális és fenntarthatósági szempontokra fókuszáló átalakulására adott válaszok szem előtt tartását, a kor és a hallgatók folyamatosan változó igényeinek megfelelő oktatását jelenti, amelyek miatt a kar átalakítása vált szükségessé”  – áll a Budapesti Metropolitan Egyetem hivatalos közlendőjében, amit az online médiumok hatására adott ki.

Az iskola a fejlesztések és átalakítás nélkül is Közép-Európa egyik legsikeresebb magánegyeteme a magyarok és külföldiek körében egyaránt. Azt, hogy milyen reformok lépnek életbe – az új tanárokon és vezetőkön kívül –, még teljes homály fedi, ahogyan azt is, hogy a kornak és a hallgatóknak pontosan milyen igényei alapján fognak megtörténni ezek.

Bachmann Bálint az RTL Híradónak elmondta, a cél az, hogy a nemzetközi egyetemi rangsorban előrébb lépjen az iskola. A rektor ezen felül nem cáfolta azt az információt, miszerint kormányközeli lapoktól érkezhetnek új munkatársak.

Mit vettek észre a hallgatók?

A fentebb említettek mellett a Neptunban (ahol a tanárok és a teljes oktatási rendszer szerepel) egy idő után eltűntek az órák mellől a tanárok, óraadók. Így történhetett meg, hogy kevesebb mint egy héttel az oktatás kezdete előtt többen tanárok nélkül várták – vagy inkább figyelték – a szemeszter első napjának közeledtét. Az se volt bizonyos, hogy a médiában leírtakon felül kik és miért tűntek el a Neptunból, illetve hány felmondásra számíthatnak még.

A hétfői felmondások előtt több óra megtalálta gazdáját, és a körülményekhez képest rendben kezdődhetett volna a tanítás. Ez persze csak akkor történhetett volna meg, ha a fent említett további tíz tanár nem távozik. Ennek hatására néhányan az óráik kezdete előtti percekben tudták meg, hogy hiába mentek be. A hét további részében elmaradt órákról szintúgy kevesebb mint 24 órával a kezdetük előtt értesültek a hallgatók.

„Egy normális, jó oktatásért fizetünk ennyi pénzt, amit jelenleg nem kapunk meg. Kiemelném, előre utaljuk természetesen a tandíjat, nem a félév végén. Nem tudom, mi lehetne garancia, hogy jövő héttől már lesz normális oktatás és tanár. Remélem ez tényleg csak kezdetleges pánikhelyzet, hogy nincs oktató. Bízzunk benne, hogy igaza lesz a Rektor Úrnak és tényleg hamar megoldódik minden” – nyilatkozta lapunknak egy neve elhallgatását kérő diák. Rajta kívül többen megerősítették félelmeit. Néhányan még az egyetemváltást is fontolgatják, ha a helyzet változatlan marad.

Szolidaritás a tanárokért

A tegnapi nap folyamán az egyetem hallgatói úgy döntöttek, kimutatják nemtetszésüket. Az eseményre úgy hivatkoztak: Szolidaritás a METU-s tanárokért. A résztvevő diákok feketében jelentek meg, gyertyákat gyújtottak az egyetem előtti kerítésnél és mondtak néhány szót arról, ők hogyan látják a kialakult helyzetet, mi a frusztrációjuk tárgya és mi az, ami elbizonytalanította őket. A hallgatók mellett megjelentek öregdiákok, oktatók és Marosi Gergely is, aki a tíz felmondott tanár között volt. 

Az eseményen résztvevők az udvaron beszélgettek, amikor is megjelent Kovács Attila, az egyetem dékánja, jobbján Bachmann Bálint rektorral. Első sorban kifejezték a jelenlévők számára, hogy elismerik a véleménynyilvánítás fontosságát, támogatják az erre való törekvést és szeretnének elindítani egy nyílt beszélgetést, amelyben mindenki felteheti a kérdéseit és a hallgatók megoszthatják velük aggályaikat.

Mivel az idén szakdolgozatot író diákokat érinti talán legmélyebben a mostani tanárhiány az egyetemen, ezért első körben erről szólt a beszélgetés tárgya. „Minden tanár elment, akire rábízhattam volna a kutatómunkámat!” – hangzott el az egyik harmadévestől, és mint kiderült, sokan osztoznak ezen a problémán. Volt olyan hallgató, aki már április óta dolgozott szakdolgozatán a kirúgott Murai Andrással, konzulense nélkül azonban nem tudja folytatni a munkát. Sokan el sem tudják kezdeni a folyamatot, ugyanis amíg nincsenek választható konzulensek, addig témát sem tudnak választani a hallgatók, aminek a határideje azonban sürgető: október 31-ig le kell adni. A dékán megígérte hallgatóinak, hogy jövő hétre meg fogja oldani a tanárok hiányának kérdését, a szakdolgozathoz kapcsolódó határidőket pedig igyekszik kitolni.

Arra az eseményen résztvevők nem kaptak választ, hogy a három kirúgott tanárt miért menesztették. A hallgatók megkérték a dékánt, hogy a jövőben tegye gördülékenyebbé a hallgatók irányába folyó információkat, ugyanis nagyon sokan sérelmezték azt, hogy csak a hírcikkekből tudtak tájékozódni, magától az egyetemtől semmilyen értesítést nem kaptak – leszámítva az óraelmaradásokat jelző üzeneteket a Neptunban. Megkérték a dékánt, hogy első lépésként küldjön ki egy levelet az egyetem hallgatói számára, amiben írásban összefoglalja a beszélgetésen elhangzott ígéreteket. A hallgatók jelenleg ezt az üzenetet várják.