Borító: rawpixel, Freepik
A tea ereje
Habár a teák testre gyakorolt jótékony hatása régóta ismert (az ősi legenda szerint a teát felfedező földműves például a mérgezés általi haláltól menekült meg egy tealevél segítségével), a teázás lelki jólétre gyakorolt pozitív hatásai máig nem ismertek széles körben.

Teák, amiket érdemes kipróbálnod
Zöld tea
Ma már számos kutatást találhatunk a teázás mentális egészségre gyakorolt jótékony hatásáról, melyek leginkább a zöld tea pozitív hatásait vizsgálták. A zöld tea egyik hatóanyaga az L-teanin, mely csökkenti a stresszt és a szorongást, koffeinnel párosítva pedig a fókuszálást is segíti. A zöld tea másik hasznos összetevője a kozmetikai iparban is előszeretettel használt EGCG, mely belsőleg fogyasztva nyugtató és stressz csökkentő hatással bír, valamint a memóriát is javítja. Amennyiben íze miatt a fekete teát preferálnánk, ne aggódjunk: a korábban felsorolt jótékony összetevők ugyancsak megtalálhatóak benne, bár eltérő arányban: a fekete tea jóval több koffeint és kevesebb EGCG-t tartalmaz, mint zöld változata.

Kép: 8photo, Freepik
Ginseng tea
Ezt a leginkább fehérrépára hasonlító gyógynövényt a kínai orvoslásban évszázadok óta népszerűségnek örvend, sőt ajándékként is közkedvelt. A ginseng nemcsak a memóriára, hanem a hangulatra is jó hatással van. Adaptogén tartalmának köszönhetően pedig segít a stresszel való megküzdésben is. Az adaptogének a hipotalamusz, a mellékvese és az agyalapi mirigy működését szabályozzák, melyek nemcsak a stresszreakciókért, hanem számos hormon termeléséért is felelősek. Ezenkívül az adaptogének fokozzák a mentális terhelhetőséget, valamint javítják a koncentrációképességet.
Nem állítjuk, hogy napi egy-két csésze tea elfogyasztása önmagában csodát fog tenni. Egészséges életmód mellett azonban a cikkben említett teák fogyasztása segíthet, ha szellemi erőforrásainkra nagyobb szükség lenne, például egy vizsgaidőszak során.