Borítókép: Balázs Lőrinc

A rendkívül kreatív Vé-tech elnevezésű cikksorozatunkban olyan elektronikai eszközökkel és technológiákkal foglalkozunk, amelyeknek minimum vegyes a megítélésük. Mi is elmondjuk álláspontunkat az adott szoftverről (momentán streamingről), viszont nem egy szimpla acsarkodásról van szó. Bemutatjuk – jelen esetben az RTL+ – előnyeit, hátrányait, társadalmi megítélését és behatóan elemezzük is az adott „terméket”.
Az „úttörő”
Nagyjából egy év telt el azóta, hogy elindult az első magyar – hagyományos értelemben vett – streaming-szolgáltató, az RTL+. Már az induláskor is vegyes megítélése volt, mégis akkor az emberek inkább beszéltek A Király című sorozatról, mint magáról a felületről. Mivel jól sikerült a tízrészes miniszéria, nem nagyon esett arról szó, hogy milyen állapotban van az RTL+. Más kérdés, hogy ezalatt az egy év alatt nem nagyon érkezett rá kiemelkedő tartalom (akad egy-kettő üdítő kivétel), így nem nagyon volt rajta mit elemezni. Viszont most, hogy a Valami Amerika sorozat nagy port kavart, úgy érzékeltem, hogy ideje rálesnem erre a hiánypótló hazai szolgáltatásra, ha már eddig nem tettem. Csalódtam, hogy pozitív vagy negatív irányba – majd kiderül.
Az biztos, hogy megosztónak számít az RTL+, de az is száz százalék, hogy nem alapvetően egy piaci rést sikerült betölteni ezzel a streaming-szolgáltatóval. Ugyanis tény, hogy már ezelőtt is voltak magyar streamingek – például a Filmio, a Cinego és a Telekom TV Filmklubja – de ezek nem rendelkeztek saját gyártású műsorokkal. Már évekkel ezelőtt előre látható volt, hogy külföldi mintára születik egy hazai streaming-szolgáltató, ami a saját gyártású műsoraira épít, és ezzel csábítja az előfizetőket. Plusz poén, hogy még örülhetünk, hogy az RTL vette kezébe az ügyet és például nem valamelyik másik csatorna. Az RTL+ voltaképpen betömi ezt a fajta piaci rést, még hogyha kicsit lakossági módon is, de sikerül neki.
Mennyire Amerika?
A legnagyobb probléma az RTL+-szal, hogy technikailag sem tudja azt a színvonalat hozni, mint a globális streaming-szolgáltatók. „Hazánk fiának” weboldalának menüje egyébként eléggé hajaz a többi nagytesójára, viszonylag igényesen és stílusosan van kivitelezve. Abszolút nem ezzel a részével van a gond. Személy szerint a regisztrálás kicsit nehézkesen ment nekem, ez köszönhető volt annak, hogy többször is kidobott a rendszer valamilyen ismeretlen oknál fogva, de ez a legjobbakkal is megesik. Fontos elmondani, hogy az RTL+ szolgáltatást különböző keresőfelületeken érhetjük el, valamint már okostévén is megtalálható, és van telefonos appja is a streaming-szolgáltatónak. Habár az utóbbin nem lehet regisztrálni, ezt a funkciót csak a weboldalon érhetjük el. Alapvető probléma az oldallal, hogy a többi társához képest jóval lassabban tölt, és többször is akadnak kifagyások, ami egy idő után kifejezetten idegtépő tud lenni. A streaming menüje egyébként letisztult és stílusos, viszont sok funkció nem elérhető rajta. A Kategória menüpont alapján tudjuk szűrni, hogy milyen tartalmakat lássunk a felületen. Van egy Keresés, egy Főoldal és egy Gyerek menüpont is, amik nagyjából ugyanolyanok, mint a többi streamingnél. Azonban az RTL+ „gyerekrészlegén” korcsoportok – és szereplők – alapján is tudjuk szűrni a meséket. A Profilom menüpontban lehet áttekinteni a különböző adatokat, beállításokat. Itt tudjuk kezelni a hírlevelet, eszközeinket (pl. okostévé), előfizetésünket és a szülői felügyeletet is.

Itt lehet a felhasználói profilokat is beállítani, de ami a legfontosabb: a profilképet is itt lehet megváltoztatni. Rendkívül érdekes, hogy ennyire gyenge avatarokat még sehol sem láttam, de nyilván ez az én egyéni véleményem. A főoldalon ha rákattintunk egy műsorra, akkor a címen kívül egy műfaji és korhatár-besorolást láthatunk. A Tovább olvasok címszó alatt egy rövid szinopszist találhatunk, ami így eléggé vékonyka leírásnak tűnik. Természetesen az adott rész vagy film hosszát is megtekinthetjük, de egyelőre ez nagyon kevésnek tűnik, bár biztosan meg lehet szokni egy idő után és lehet, hogy valakinek egyáltalán nem zavaró ez a hiány. Valamint az is furcsa, hogy néhány sorozatra rákattintva nem az első részt dobja fel, hanem az utolsót, még úgy is, ha azelőtt hozzá sem szagoltunk az adott médiatermékhez. Mellesleg pedig akadnak olyan anomáliák is, mint például amikre én akadtam amikor rákattintottam a Főszerepben című „dokusorozatra”. Elsősorban egy 24 részes műsorról beszélünk, de a részek össze-vissza vannak rendezve, így nem sorrendben vannak. Másodsorban bevett szokás, hogy az adott rész címébe beírják (az adás száma mellé), hogy kivel zajlott a beszélgetés, illetve indexképnek pedig kiragadnak egy pillanatot az alanyról. Azonban ez sajnos a harmadik résznél nem sikerült, ugyanis nem a címszereplő Lukács Sándor látható a képen, hanem a műsorvezető, Alföldi Róbert. Tudom, szőrszálhasogatás, de alapos vagyok, mellesleg ilyen hibák akadtak a SkyShowtime-nál is. Mindezek mellett pedig akad egy Letöltés funkció is, ami igazából a többi streaminghez hasonlóan és kifogásmentesen működik.
Ördög a részletekben
Remélem, hogy minden kedves streaming-felhasználó számára fontos az, hogy megfelelően személyre tudja szabni a beállításokat. Az már sejthető az előbbiekből, hogy a nagyon nagy testreszabási lehetőség nem jellemző az RTL+-on. Ha elindítunk egy sorozatrészt vagy egy filmet, igazából csak pár alapfunkció áll rendelkezésünkre. Csak elindítani és megállítani tudjuk az adott mozgóképet, valamint pörgetni benne és a hangerején állítani. Mondanom sem kell, hogy ez így irtózatosan kevés lehetőség. Ha telefonon használjuk a streaminget, akkor hozzájön ezekhez, hogy a fényerején tudunk állítani a műsornak, de ez már nem sokat dob a latba. Első ránézésre hiányzik a funkciók közül a felirat beállításának lehetősége, viszont aztán rájöhetünk, hogy csak magyar szinkronos tartalmak vannak jelen az RTL+-on. Ez alapján pedig gondolhatjuk azt, hogy nincs szükség a feliratra, azonban mi a helyzet a magyarul nem tudó (Magyarországon élő) külföldi származású előfizetőkkel? Nagy valószínűséggel többnyire magyarul tudó emberek használják az RTL+-t, úgyhogy nem biztos, hogy ez egy kardinális problémának számít. Engem az jobban zavart, hogy kép minőségén nem lehetett állítani, viszont ez ma már az összes streamingnél így van, de nem futottam bele olyan hirtelen történő minőségromlásokba, mint mondjuk a Disney+-nál.

Ki a király?
Mégis, ami miatt az emberek előfizetnek egy streaming-szolgáltatóra: az a tartalom. Az RTL+ kínálata főként magyar sorozatokból és filmekből áll, és nyilván a „fő tartalmaknak” a saját gyártású szériák számítanak. Azonban film ügyileg – a magyar filmeken kívül – eléggé gyéren áll az RTL+, nem véletlen, hogy a Tremors-filmek úgy szerepelnek a weboldalon, mint fő attrakciók, ez pedig elszomorító. Habár magyar filmekből nem áll rosszul az RTL+, több műfajból is lehet találni minőségi műsorokat, viszont nem eleget. Az pedig elég nagy probléma egy streaming-szolgáltatónál, hogy nem olyan nagy a kínálata. Ha pedig már korábban említettem a gyerekrészleget: ilyen rossz mese felhozatalt még egy streamingen sem láttam, pedig lenne miből meríteni, például a magyar meséket tekintve. Összességében mégsem rossz a kínálata az RTL+-nak, mivel egy-kettő rendkívül kiemelkedő cím (minden egyes kategóriából) megmenti a streaming tartalmának színvonalát. Az On the Spot egy tökéletes példa, ami igazából szerintem az egyik legjobb dokuszéria, ami magyar tévéképernyőkön futott. Ennek a sorozatnak az új részei már itt lelhetőek fel, valamint a dokumentumműsorok szinterén egyáltalán nem áll rosszul az RTL+, sőt ezekben szerintem a legerősebb, habár itt sem nagy a választék. Kiemelkedik még a felhozatalból A Király is, ami Zámbó Jimmy életét dolgozza fel, és habár nem tökéletes a széria, de az egyik legjobb magyar sorozat lett szerintem. Ami még mindenféleképpen kiemelkedő, az az Angyaltrombiták, ami Enyedi Ildikó sorozata lett volna, ha nem kaszálják el, így csak egy részt tekinthetünk meg, de az páratlan. Egyébként pedig a Valami Amerika sorozat sem olyan tragikus, mint ahogyan arról korábban lehetett hallani. Természetesen nem ér fel a – szerintem nem kiemelkedő – filmekhez, viszont a tipikus RTL-es tévésorozatok között a jobbak közé számít. Mindezek mellett pedig számos olyan tartalom elérhető az RTL+-on, amire most nem hívtam fel a figyelmet, de a maguk nemében biztos szórakoztatóak.

Megéri?
Az RTL+ jelenleg havonta 1990 forintba kerül, viszont két hétig ingyenesen ki lehet próbálni, és utána válik fizetőssé a szolgáltatás. Szerintem ez az ár a többi streaminghez képest drágának tűnik, viszont azt is megértem, hogy ennyibe kerül. Én ár-érték arányban reális árnak a havi 990 forintot tartanám. Azonban akiket érdekel a kínálat – vagy csak egy-két sorozat és film belőle –, nekik érdemes lehet kipróbálni az ingyenes próbaidőszakot, és majd utána eldönteni, hogy akarnak-e pénzt is adni ezért a szolgáltatásért.