Keresés
Close this search box.

Legyél te is hallgatós! Jelentkezz hozzánk március 3-ig!

drag Magyarország

Mi lapul a “pucc” mögött? 2. rész – Hat réteg harisnyában a színpadon? Hogy is néz ki egy drag show?

Cikksorozatunk első részében megmutattuk, hogy a drag nem az öncélú magamutogatásról szól. Ez egy kiforrott művészeti ág, amely komoly történelmi múlttal rendelkezik. Na de mi a helyzet ma Magyarországon? Hogy néz ki egy igazi drag show?

Betekintést nyerhettünk a Dragvolution (egy magyar dragtársulat) áprilisi előadásának előkészületeibe, ahol sok kérdésünkre választ kaptunk. De mielőtt erre rátérnénk, tisztázzunk néhány gyakori félreértést a témával kapcsolatban!

A drag queenek mind meleg férfiak?

Nem. Drag queen mindenki lehet. Ahogyan azt már az előző cikkben ismertettük, hagyományosan a drag valóban a meleg férfiak műfaja volt, de ez ma már nem így van. Létezik cisz, hetero, nem bináris, genderfluid, transznemű, de még női drag queen is. Beszélhetünk drag kingről is, aki nem is női karaktert visz színpadra, hanem férfit. A Dragvolution műsorában már többször lépett fel AFAB (assigned female at birth – születéskor nőként jelölt) drag queen, aki például nőként nőnek öltözik be.

Valójában minden meleg férfi drag queen vagy az szeretne lenni?

Nem. A drag végső soron egyfajta előadóművészet, így csak abból lesz drag queen, aki késztetést érez a szereplésre. Szóval ahogy minden cisz, hetero férfiból nem lesz színész, így minden meleg férfiból sem lesz drag queen.

A drag queenek valójában nőként akarnak élni?

Nem. Ahogy azt már említettük, a drag egy előadóművészet. A drag queenek nem így jelennek meg minden nap a munkahelyükön és a vasárnapi családi ebédeken. Amit a színpadon látunk, az egy performansz része.

Most, hogy ezeket a kérdéseket is tisztáztuk, rátérhetünk a Dragvolution Showra. A társulat 2021-ben alakult, mostanra 6 tagot számlál. Művésznév szerint: Emma Rebelt, Myra Pixelt, Shiva S’Laket, Mia Szöszt, Miss Victoria Roset és Sorient.

Az előkészületek

A Gólya Presszóba érve egy teljesen más atmoszférába csöppentünk. Az öltözőben új ruhák próbálgatása és fűzők feszesre szorítása történt éppen. Néhányan  szivacsot tömködtek a harisnyájukba, amiről aztán rögtön el is árulták, hogy padding-nek nevezik és a nőies, homokóra alak kialakítását szolgálják. Ezeket maguk készítik, hogy illeszkedjen a testükhöz. 

Mindeközben Emma már a hatodik harisnyáját húzta fel. Elmondása szerint ez teljesen normális, sőt gyakori. Segít abban, hogy kiegyenlítse a padding egyébként göröngyös felületét. Még egy gyors tippet is elárult öltözködés közben: ha kiszakadna a divatharisnyánk, nem érdemes azt kidobni, csak tovább kell szaggatni. A háttérben a manager éppen Myra fűzőjét feszegette. Myrának egy oszlopba kellett kapaszkodnia, hogy egyensúlyát megőrizze. Annyira szorosra sikerült befűzni, hogy utána mint egy underground előadáséra. A felháborítóan profi sminkek láttán meg is kérdeztük őket, mennyi időbe telik mindez. Elárulták, hogy bár kezdőként akár 2-3 órába is beletelt a teljes smink, most már egy óra alatt elkészülnek. 

A témaválasztás

A Dragvolution előadások általában egy adott téma köré vannak felépítve. Volt már Eurovízió, Halloween és Disney inspirálta fellépésük is. Az áprilisi éppen színház és musical tematikájú volt. Megkérdeztük, hogy honnan jönnek az ötletek egy-egy showhoz. “Mindenki amit bedob” – hangzott el a tömör válasz. A musicales téma például Mia ötlete volt, de felmerült már az esküvő és a világ körül ismert dalok is, mint jövőbeli koncepciók.

Drag családok Magyarországon

Az előző részben kitértünk az úgynevezett drag “házak” kialakulásának történetére és szerepére is. Megkérdeztük, hogy ezek nálunk is léteznek-e. Myra elmagyarázta, hogy ez Magyarországon nem egy bevett szokás. Szinte ők az egyetlenek, akik ezt tartják. Voltak kezdeményezések, mint a House of Balenciaga, de ezek nem sokáig maradtak életben. Így az egyetlen jelentős ház, amiről Myra be tudott számolni nekünk, az a Haus of Rebel volt. Ez az, aminek ő és Emma is tagjai.
A magyar drag-közösség felépítése inkább mentorokon és mentoráltakon alapszik. Ha valamelyik drag queennek szimpatikus valaki mint kezdő, akkor “befogadja”, a szárnyai alá veszi. Hasonlóan, mint egy ház esetében, de itt később nem tartják számon, hogy ki kinek a testvére, lánya, unokatestvére vagy nagymamája.

Mi a helyzet Magyarországon?

A Dragvolution kifejtette, hogy bár Budapesten virágzik a drag-kultúra, az ország többi részéről mindez közel sem mondható el. A fővárosban akár hetente is benézhetünk egy-egy show-ra az Alteregóban vagy alkalmanként a Gólyában és a Kis Fecskében, de ezen kívül már csak Pécsett találkozhatunk egy-két drag queennel, ott is jellemzően csak a Pride-hoz kapcsolódó eseményeken.
Ehhez hozzátesz az általános közhangulat és a rengeteg ellenséges megnyilvánulás is. A drag egy megosztó dolog, ezzel a queenek is tisztában vannak, és ennek tudatában lépnek színpadra. Ezzel együtt viszont nekik is vannak gyenge pontjaik. Elmesélték például, hogy egy cikk miatt privátra váltották az TikTok fiókjukat is.

A színpadon

Amint elérkezett az idő, és mindenki teljes pompájában készen állt, elkezdődhetett a show. Egy ilyen fellépés sokféle lehet, drag queenje válogatja, hogy ki mit szokott és szeret színpadra vinni. A Dragvolution egy estje jellemzően lip sync számokból áll, amelyeket természetesen egy találó koreográfia tesz teljessé, emellett közös számokat is gyakran bemutatnak. 
Ezen a show-n például volt egy olyan produkció, melyben mindannyian részt vettek, és amit a közönség vissza is tapsolt. Egy másik jellegzetes része a shownak a fel- és lekonferálás, amely összességében egy csipkelődős, humoros jelenet a drag világából.
A fellépések egy másik visszatérő, jellegzetes eleme a nézőtér hangulata és lelkesedése, ami egy magával ragadó érzelmi kavalkád. A tömeg együtt örül a drag queeneknek és a felszabadult magabiztosságuknak.

A következő részekben magukkal a drag queenekkel beszélgetünk majd. Megtudhatjuk, ők hogyan éreznek mindezzel kapcsolatban.