Keresés
Close this search box.

Legyél te is hallgatós! Jelentkezz hozzánk március 3-ig!

Athén

Athén, avagy túléltük a görög Mordort

Akropolisz, gyros, színházak fellegvára. Szemét, prostituáltak, zsebtolvajok tucatszámra. Cikkünkben kifejtjük, hogy miért ezek lettek Athén hívószavai!

Borítókép: pixabay.com, Leonhard_Niederwimmer

Kulturális sokk a négyzeten

Ha Görögországra gondolunk, könnyű belesétálni az idealizálás csapdájába. Athén hallatán megjelennek előttünk a hatalmas pálmafák, a papagájok, az isteneket ábrázoló szobrok és a gyönyörű tengerpart is. Él a fejünkben egy idilli kép a városról, a veszélyeiről azonban nagyon kevés szó esik.

Egy órája érkeztünk meg a fővárosba, ami azt jelenti, hogy még csak a tömegközlekedési gócpont, vagyis az Omonoia tér környékét sikerült körbejárnunk. Hat főút torkoll a körtérbe, vagyis itt érzékelhető a város legnagyobb forgalma.

Athén
Az Omonoia tér, thenationalherald.com

Ezalatt a hatvan perc alatt sikerült megtalálnunk a prostisarkot, a drog adásvételt, az arab gettót, illetve láthattunk egy bolti lopást, két sapkáért verekedő hajléktalant és egy éppen helyszínre érkező TEK-furgont is. Arra hamar rá kellett jönnünk, hogy az athéni közbiztonság nem megfelelő. Nőket egyedül ritkán láttunk sétálni az utcán, gyerekeket pedig egyáltalán nem. A várost a hajléktalanok uralták, a levegőben pedig keveredett a szemét és az emberi fekália egyvelegének fejfájdító szaga. Athén látképe vetekedett egy háborút éppen kilábaló városéval. Az első nap végére úgy éreztük magunkat, mintha a GTA bűnbirodalmának túlélői lennénk.

Mintha a biztonságunkon spórolnának

Több dologból következően alakult ki bennünk az ódzkodás és a folyamatos félelem érzése. Görögország jelenleg nincs könnyű gazdasági helyzetben, ez nagyon sok dologban meg is nyilvánul. Az árak mindenre kiterjedően nagyon alacsonyak: 1-2 eurós étkezésekkel és pár centes szuvenírekkel lubickoltunk az olcsó bőség fodrozódásában. Ennek a fillérezésnek azonban van egy nagyon komoly hátulütője: Athén a közbiztonságon spórol.

Az első számú probléma a köztéri világítás kérdéskörébe tartozik. A legnagyobb főterek kivételével csak ritkásan találkozni kivilágított utcákkal, így sötétedés után Athén egy egészen groteszk és hátborzongató köntösbe bújik. A város ezzel áldoz a garázdaság oltárán.

Athén éjszakai látképe, pexels.com, Jo Kassis

A másik komoly probléma – a spórolást illetően – a tömegközlekedésnél figyelhető meg. Athénban eleve gyakori a zsebtolvajlás, az pedig csak tovább ront a helyzeten, hogy a folyamatos tömeg ellenére nagyon ritkán járnak a különböző tömegközlekedési eszközök. A metrók 10 percenként vannak beépítve a menetrendbe, ez pedig olyan tömegnyomort eredményez, aminek hatására – ha egyáltalán fel tudod erőszakolni magad az adott szerelvényre – még a kisujjad sem tudod megmozdítani. Ezek a járatok a zsebesek fellegvárát képezik.

Minden más, ami értékelhető

A sok negatívuma ellenére számos olyan ok van, ami miatt érdemes meglátogatni a görög fővárost. Az Akropolisz lélegzetelállító (és diákok számára ingyenes), a pálma- és narancsfák tényleg gyönyörűek, a papagájok is léteznek. A több ezer éves szobrok kitűnő állapotban látogathatóak az Athéni Régészeti Múzeumban, az igazi görög gyrost pedig legalább egyszer az életben kötelező megkóstolni! A Kalamaki Beach sós vizében egyszer muszáj lábat áztatni, a központi piacon olívabogyót csenni, és az ouzóval koccintani! A fővárosban egymás mellett sorakoznak a színházak, a kiállítások, a vintage üzletek és az óvárosi romok. Ez a város Európa kulturális központja lehetne, egy másik életben. 

Athént leginkább azoknak a kongó pénztárcájú egyetemistáknak ajánlanánk, akik mernek élni a kalandvágyuknak, és szeretik annyira az életet, hogy sötétedés után takarodót fújjanak. Egyedüli utazóként semmiképp sem biztonságos meglátogatni a várost, ebben az esetben inkább Görögország kisebb szigeteit és tengerparti helyeit javasolnánk. Athént minél nagyobb társasággal próbáljátok bevenni!

Kalamaki Beach, beachsearcher.com