Keresés
Close this search box.

Legyél te is hallgatós! Jelentkezz hozzánk március 3-ig!

José Mourinho Andrea Belotti-t akarja, a Lazio meg egy magabiztos kapust: a Serie A 1. fordulója – Calcio Azzurro

Tisztelettel köszöntöm az olvasókat a Hallgató Magazin olasz labdarúgással (főleg a Serie A-val) foglalkozó, hetente jelentkező cikksorozatában, melynek neve Calcio Azzurro. Egy kis nyári pihenő után visszatért a Calcio Azzurro, hogy újult erővel, megújult formában nekivágjon a 2022/23-as olasz fociszezonnak. A mai cikkben az első osztály legelső fordulójának legfontosabb eseményeiről lesz szó. Többek között az Inter dél-olaszországi utolsó perces győzelméről, Simone Inzaghi átigazolásokról való álláspontjáról, kapus bakikról és José Mourinho mérkőzés utáni nyilatkozatáról. Tartsatok velem!

Simone Inzaghi nem örül annak, hogy az ő játékosai a fő célpontok az átigazolási piacon: Lecce-Inter 1-2

Az Inter sokáig uralta az újonc Lecce elleni mérkőzést, mindössze két perc kellett a Chelsea-től kölcsönben visszatérő Romelu Lukakunak első találatához. Az óriási mezőnyfölény ellenére viszont  a hazaiak a második félidő elején egy gyors támadásból egyenlítettek. Egészen az utolsó pillanatokig úgy tűnt, ez elég is lesz a pontszerzéshez, ám az Inter a 95. percben belőtte a sikert jelentő gólt, és 2-1-gyel be is húzta a találkozót. Ez azt jelenti, hogy az Inter zsinórban megnyerte legutóbbi négy szezonnyitóját, ami az 1993 és 1997 közötti öt év óta a leghosszabb ilyen sorozat.

„Ez egy olyan győzelem, amelyet szívünkből akartunk. A csapat az utolsó pillanatig hitt, és őszintén szólva ez az egyetlen pozitívum, mert egy olyan csapatnak, mint a miénk, amely az első percben gólt szerzett és 30 percig dominált, jobban kell teljesítenie” – nyilatkozta a miánóiak mestere, Simone Inzaghi a mérkőzés után.

„Volt egy lehetséges piros lapos incidens Lautaro-n, és utána bosszankodtunk és elvesztettük a fejünket. Ki kellene derítenünk, hogy miért kellett az utolsó pillanatig húzni gólszerzést. Számos lehetőségem van a padon, és ők meg is tették a kötelességüket. Úgy fejeztük be a meccset, hogy mind a négy csatár a pályán volt, addigra már 4-2-4-es felállásban játszottunk és próbáltuk csak a tizenhatosukba beszorítani az ellenfelet.”

Az Inter sztár védője, Milan Skriniar az egész nyarat az átigazolási piac középpontjában töltötte, a PSG, a Chelsea, a Manchester City és mások is érdeklődtek iránta. Ez a tény Simone Inzaghi-t is bosszantja, álláspontját pedig ki is fejtette a mérkőzés után:

„A klub ismeri azokat a jellemzőket, amelyeket szeretnék megvalósítani és ezeken dolgozunk is. Olyan helyzetben vagyunk, hogy szorosan meg kell tartanunk a játékosainkat, mivel a játékos-átigazolások egyik fő célpontja az Inter. A trófeák elnyeréséért küzdünk, így amikor nap mint nap azt látom az újságokban, hogy más csapatok megvásárolnák különböző játékosainkat, akkor az egyáltalán nem mulatságos számomra.”

Nem épp a legjobb debütálás, de végül egy izgalmas mérkőzésen fordítottak a sasok: Lazio-Bologna 2-1

Katasztrofálisan kezdődött a meccs a hazaiak számára, mivel a bajnokságban ezen az estén debütáló Luís Maximiano kapust már a 6. percben kiállították, mert a 16-oson kívül kézzel állított meg egy vendégakciót (a történés után Ivan Provedel védte tovább a rómaiak kapuját). A spanyol játékos transzfere jó döntésnek tűnt a Lazio számára, mivel a kapus az előző szezonban is szenzációsan védett a La Ligában, főleg úgy, hogy a 2021/22-es szezonban a “sasok” egyik kapusa sem mutatott magabiztos teljesítményt. Ezen bődületes hiba ellenére nem kell csüggednie Maximiano-nak, hiszen lesz még elég ideje idén megmutatni magát a bajnokságban. A Bologna élt is az emberelőnnyel, az első játékrész hajrájában Marko Arnautović büntetőből szerezte meg a vezetést (Zaccagni miatt jutott tizenegyeshez a Bologna, mivel a tizenhatoson belül ütközött Sansone-val).

Néhány perc múlva aztán kiegyenlítődött a létszám, Adama Soumaoro megkapta a második sárga lapját. A második félidő is feszült légkörben zajlott, sok volt a vita, de a hazai publikum örömére nem maradtak el a gólok sem. A felzárkózáshoz kellett némi szerencse is, mivel Manuel Lazzari élesen középre lőtt, Łukasz Skorupski kapus lábbal mentett, de pechjére éppen Lorenzo De Silvestri lábát találta el, ahonnan a hálóba vágódott a labda, így öngóllal egyenlítettek a hazaiak. Bő tíz perccel később pedig el is dőlt a meccs: egy zavaros, elakadni látszó hazai akció végén az elé pattanó labdával Sergej Milinković-Savić tanári módon kiugratta Ciro Immobile-t, aki higgadtan, a kapus lába között a hálóba gurított.

Ciro Immobile negyedikként csatlakozott azokhoz a labdarúgókhoz, akik egymást követő öt olasz idényrajton gólt szereztek. Amióta három pont jár a győzelemért a Serie A-ban (1994–95), Roberto Muzzi, Andrij Sevcsenko és Luis Muriel volt képes öt egymást követő „gólos rajtra”, kép: goal.com

Kényelmes győzelem Salernóban, de Mourinho ennél többet akar: Salernitana-AS Roma 0-1

A rómaiak mestere, José Mourinho a Salernitana elleni mérkőzés után elismerte, hogy védekező típusú cseréket hajtott végre és üzenetet küldött Andrea Belotti-nak. A “farkasok” három ponttal és “clean sheet”-tel kezdték a szezont, mivel Bryan Cristante gólja elégnek bizonyult a győzelemhez a Stadio Arechi-ban. A csatár hármas “jól nézett ki” a pályán, de maximum csak közel jutottak a gólhoz, mivel Nicolò Zaniolo lövését Sepe hárította, Paulo Dybala lövése pedig nem talált kaput. A csapat másik új szerzeménye, Georginio Wijnaldum egyébként betalált, de lest intettek a partjelzők.

„Minden tetszett. Természetesen jobban örültem volna, ha 3- vagy 4-0-ra nyerünk, de jó volt nézni ezt a csapatot, amely nem szerezte meg azokat a gólokat, amiket meg kellet volna neki, de megvolt az érettsége, hogy irányítsa a szituációt” nyilatkozta Mourinho a mérkőzés utáni sajtókonferencián.

„Általában, ha három-négy ilyen lehetőséget rontasz el, az rosszul végződik, de mi ebben az esetben szerencsére nem szenvedtünk. Dybala és Zaniolo szerezhetett volna egy-két gólt, de azt nem mondhatom, hogy nem volt fantasztikus a játékuk.”

Mourinho meglepett mindenkit, amikor levette Tammy Abrahamot egy óra játék után, majd lecserélte Dybalát és Zaniolót, hogy inkább a védekezésre és a kontrákra összpontosítsanak. Elismerte, hogy ez (középpályások becserélése támadók helyére) egy jel a klub felé, hogy megkérje őket arra, szerződtessék Andrea Belottit a távozó Eldor Shomurodov helyére. A történethez az is hozzátartozik, hogy Andrea Belotti szabadon igazolható és visszautasította például a Wolves és a Galatasaray ajánlatát, mert ő az AS Romára vár.

„Ha engem kérdezel, szeretnék-e egyenlő szintű csatárokat, akik cserélhetik is egymást, természetesen szeretnék! Ez amit a Manchester City, Liverpool és néhány olasz klub meg is tud csinálni” – nyilatkozta szintén a portugál mester.

“Una Specialitá Ricorrente” – avagy a heti érdekesség

Fiorentina-Cremonese 3-2

A Lazio kapcsán már volt szó a kapushibáról a Serie A első fordulójában, de a Cremonese újdonsült kapusa, Ionut Radu is elkövetett egy nagy hibát. A román hálóőr egyébként az Intertől kölcsönben van a tavaly még Serie B-ben játszó klubnál és tavalyi bakijáról sokan megjegyezték a nevét. Fiorentina elleni idei idénynyitón Radu több nagy védést is bemutatott. Már úgy nézett ki, hogy az újonc csapat tíz emberrel is elvisz egy pontot Firenzéből, de a 90+5. percben egy beadásnál Radu beesett a kapuba a labdával, és ezzel a blőd hibával a Fiorentina 3-2-re megnyerte a meccset.

Szegény Radut kezdik beskatulyázni a rossz kapusok közé, pedig híres és fantasztikus hálóőrök is védtek már borzalmasan egy-egy Serie A klubnál. Ilyen volt például Joe Hart a Torino-nál, aki a 2016/17-es szezonban szerepelt kölcsönben a Manchester Citytől a “Toro”-ban. A volt angol válogatott kapus ezen szezonját azért is tartják minden idők egyik legrosszabb kapus teljesítményének, mert az igazoláskor a torinói szurkolók nagyon várták és imádták, és úgy nézett ki, hogy sikeres lesz a klubnál, de ez nagyon nem így történt. Hart 38 meccsen 64 gólt kapott és ebből rengeteg volt felesleges potya. Végül a Torino FC a kilencedik helyen végzett, nekik ez egy szokványos szezonnak számított, míg az angol kapusnak egy pocsék idénye volt.

Az olaszországi szezonja után Hart folyamatosan járta a klubokat és egyiknél sem sikerült maradandó teljesítményt “leraknia”, bár most a Celtic-nél úgy tűnik, hogy jó helyen van és magabiztosan is véd Skóciában, kép: goal.com

“Belleza Residua” – avagy a többi mérkőzés rövid összefoglalója

2022. 08. 13.

Genovában sokáig úgy tűnt, csupán egy gól születik, mégpedig az első félidő derekán Rafael Tolói két lépésről lőtte a hálóba a középre fejelt labdát. A bergamóiak még egyszer beköszöntek a három pontért, a végjátékban a Leicester-től érkező Ademola Lookman talált a hazai kapuba. Sampdoria-Atalanta 0-2

Izgalmas első negyedóráról gondoskodott a két csapat, méghozzá úgy, hogy a 70 000 drukker többségének ereiben már a 2. percben megfagyott a vér. Egy bal oldali szöglet után Rodrigo Becão szép fejessel megszerezte a vezetést az Udinesének. Nem sokáig tartott a vendégek előnye, mivel Davide Calabria és Brandon Soppy összecsapásából a VAR-ozás után tizenegyes született, amelyet Theo Hernández magabiztosan lőtt a kapu jobb oldalába. Négy perccel később már a Milan vezetett Ante Rebić találatával, azonban a hazaiak nem tudták megőrizni az előnyt, a szünetre Adam Masina egyenlített. A második félidőt azonban magabiztosan (70%-os labdabirtoklással), még két gólt szállítva lehozta a milánói gárda, így mindkét milánói csapat jól kezdte a szezont. AC Milan-Udinese 4-2

Alekszej Mirancsuk a félidő vége előtt megszerezte a vendégeknek a vezetést, pedig inkább a Monza dominált az első játékrészben. A 66. percben növelte előnyét a Torino, a hazaiaknak pedig már csak túl későn sikerült válaszolniuk rá, úgyhogy ha nem is magabiztosan, de nyert a torinói csapat. Monza-Torino 1-2

2022.08.14.

A két csapat előző hat bajnoki mérkőzéséből öt döntetlennel végződött, így aztán különösen értékes lehet a hazaiaknak a most bezsebelt három pont. Az első félidő hajrájához közeledve az angolai M’Bala Nzola a leshatárról ugrott ki Simone Bastoni passzával, és a kapus lábai között lőtt a hálóba. Spezia-Empoli 1-0

2022. 08. 15.

A hazaiak a 29. percben Kevin Lasagna révén megszerezték a vezetést egy szöglet után, igaz, Kvicsa Kvaracskelia ezt követően gyorsan egyenlített Hirving Lozano beadásából, egy nagyon pontos fejessel. Majd Victor Osimhen találatával előnyben mehettek szünetre a vendégek. A Verona a szünet után egyenlített, de a Napoli megfordította a meccset, majd erősen le is uralta azt. Hellas Verona-Napoli 2-5A Juventus új szerzeménye, Ángel Di María a 26. percben nagyon szép gólt pattintott az ötös jobb sarkáról a Sassuolo kapujába. Ezután Dušan Vlahović percei következtek, két közepesen sikerült középtávoli lövés után kiharcolt, majd értékesített egy büntetőt. Kaan Ayhan a szünet után eladta a labdát a vendégek 16-osa előtt, Di María passza pedig némi szerencsével Vlahović elé került, a szerb gólvadász ezen találatával beállította a mérkőzés végeredményét. Juventus-Sassuolo 3-0