Keresés
Close this search box.

Legyél te is hallgatós! Jelentkezz hozzánk március 3-ig!

Ez olyan delulu érzés… – Mi is az a limerencia?

Szerelembe esni mámoros érzés, amelynek megvannak a maga szakaszai. Valószínűleg sok embernek ismerős lehet, amikor elvakít a rózsaszín köd és párunkon kívül másra sem tudunk gondolni. De mi van akkor, ha ez a fokozott eufórikus érzés igazából csak megnehezíti az életünket, és nem is egy boldog párkapcsolatról beszélünk, hanem csak egy megszállottságról a szerelem érzése iránt?

Borítókép: storyset, freepik.com

Napjainkban egyre elterjettebb lett a közösségi médiában egy kifejezés, méghozzá a “delulu”. Ez az angol delusional, vagyis a téveszmés szó rövidítése, amelyet olyan emberekre használnak, akik furcsán vagy megszállottan viselkednek egy vélt – téveszmés – gondolkodásmód miatt, leggyakrabban randi partnerek kapcsán. Egyre gyakrabbak a situationship helyzetek is, ami mellett talán nem is csoda, ha kialakul egy egyoldali rajongás a másik személy iránt. De az is meglehet, hogy ez a rajongás nem is az adott személy, hanem a szerelem érzése iránt van. Ebben az esetben beszélhetünk a limerenciáról.

A limerencia, bár nem egy elterjedt fogalom, nem egy új jelenség. Dorothy Tennov pszichológus használta ezt a kifejezést először, az 1979-ben megjelent Szerelem és limerencia című könyvében. Egy interjú sorozatot készített, amiben észrevette, hogy egyes személyek szerelmi élményei különösen intenzívek. Ezt az állapotot úgy írta le, hogy a limerens személy teljesen függővé válik egy másik személy iránt, azonban ez nem is csak az érzelmekről szól, hanem egy idealizált állapotról, ami akár egy önkéntelen, megszállott sóvárgásig is fajulhat. Megállapította, hogy ez az intenzív érzés nemtől, kortól, kultúrától, háttértől vagy bármilyen más tulajdonságtól függetlenül bárkit érinthet.

Kép: katemangostar, freepik.com

Szerelem, megszállottság vagy felnőttkori crush?

Ahhoz, hogy megértsük mi is a limerencia, fontos előbb azt felismernünk, miben más, mint a szerelem. Utóbbit az önzetlenség, a másik jóléte és érzelmei iránti valódi aggodalom és tisztelet jellemzi. Az agyban és a testben lejátszódó kémiai folyamatok miatt érzelmi kötődéssel és a másik személy iránti elköteleződés vágyával jár.

Ezzel szemben a limerencia az érzelmek egészségtelen összeolvadását jelenti. A limerens viselkedés – bár sokszor elsőnek szerelemnek tűnhet, hiszen a filmekben gyakran hasonlóan jelenik meg – a személy saját igényeit szolgálja, és a szorongásból fakad. A limerens személy nehezen tud másra gondolni, mint „szerelmére”, ami miatt elhanyagolhatja társadalmi életét, munkáját és egyéb kötelezettségeit. A limerensek gyakran féltékenységet éreznek a másik személy kapcsolatai iránt, visszautasítás esetén erős haragot éreznek és esetleg bosszút is állhatnak. Így ez az állapot mindkét fél irányába káros lehet.

Valószínűleg sokan átélték a tinédzserkori crush élményét, ami nagyon hasonló tud lenni, mint a limerencia, azonban az csak egy rövid ideig tartó fellángolás egy adott személy iránt és korántsem befolyásolja a mindennapi életet nagy mértékben. Azonban egyes pszichológusok úgy vélik, lehet valami összefüggés, bár ez még egy viszonylag kevésbé vizsgált terület. Kutatások szerint a személyiségjegyek és a kötődési stílusok keverékéből eredhet, hogy vannak, akik hajlamosabbak a limerenciára.

Kép: vectorjuice, freepik.com

A limerencia gyakori jelei:

  • Megszállott, tolakodó és intenzív gondolatok. Nem tudod kikapcsolni. Kezedbe veszed kedvenc könyvedet, de minden második mondat Rá emlékeztet, nem tudsz zenét hallgatni, mert minden dal Róla szól.
  • Igény arra, hogy a másik személy is hasonlóan erős érzéseket tápláljon irántad.
  • Attól függ a te hangulatod is, hogy Neki milyen kedve van és mit tesz: elragadtat, ha viszonozza érdeklődésed, azonban erős haragot vált ki, ha úgy érzed, elutasító és közönyös veled.
  • Arról fantáziálsz, hogy igazából Ő is osztozik az érzéseidet, és ezzel feloldod az elutasítást.
  • Csakis egyetlen személyre irányul a figyelmed. Míg crusokat gyűjthet az ember folyamatosan, egymással párhuzamosan, a limerencia csupán egyetlen személyre vonatkozik.
  • Félénkséget és bizonytalanságot érzel a társaságában. Ennek gyakran fizikai jelei is lehetnek, mint a kézremegés, izzadás, de dadogást és heves szívdobogást is eredményezhet.
  • Úgy érzed, Ő maga a tökéletesség. Csakis a pozitív jellemzőire tudsz odafigyelni, minden negatív tulajdonságot figyelmen kívül hagysz. Ennek gyakran az az oka, hogy nem is ismered eléggé azt a személyt, aki felé a limerencia irányul.
Kép: upklyak, freepik.com

Hogyan lehet leküzdeni?

Fontos észben tartanunk, hogy ez nem a másik személyről szól, hanem egy mélyebb lelki vágyakozást próbálunk betölteni magunkban. Első körben azt kell megtalálnunk önmagunkban, mi okozza ezt a vágyakozást, ezért el kell kötelezni magunkat a gyógyulás folyamata mellett. Együttérzéssel, megértéssel és türelemmel forduljunk magunk felé.

  • Önismeret fejlesztése: a tolakodó gondolatok megjelenésével lépjünk egyet hátra és próbáljuk megérteni azokat, megkeresve a kiinduló forrást.
  • Kötődési stílus fejlesztése. A limerencia leginkább a szorongó kötődési stílussal jár együtt. Ezért fontos megfigyelnünk, hogyan hatnak ránk kapcsolataink és hogyan tudnánk egy biztonságosabb kötődést kialakítani.
  • Vezess naplót vagy meditálj. Ezek mind segítenek rendezni a gondolataidat és hozzájárulnak, hogy megtanuld, hogyan tudod a mérgező gondolatokat jobbá alakítani.
  • Önértékelés javítása. Ha elengedjük a mások jóváhagyása iránti igényünket, az azt jelenti, hogy felismerjük, hogy az értékünk nem a külső szeretettől és figyelemtől függ.