Keresés
Close this search box.

Legyél te is hallgatós! Jelentkezz hozzánk március 3-ig!

Olvasási szokásaink

Krúdy Gyula vagy Gyűrűk Ura?

Vajon mi okozta a törést nemzedékünk olvasási szokásaiban?

Borítókép: Ásványi Kitti

Ma jelent meg rovatunk legújabb podcastja, amelyben általános olvasási szokásokról beszélgettünk. Cikkünkben az erről készült rövid összefoglalónkat olvashatjátok!

Krúdy Gyula vagy Gyűrűk Ura?

Ma már egyre kevésbé szexi a szépirodalmi könyvek forgatása. Helyüket könyvespolcainkon felváltották a limonádé könyvek és a strand regények. A könnyen fogyasztható, szórakoztató irodalom persze egy nagyszerű eszköz arra, hogy megismerjük és magunkévá tegyük a könyvek bizonyos szegmensét – ez azonban mennyire zárja ki azt, hogy kalauzsapkánkat fejünkbe húzva szabadon zakatolhassunk a műfajok között? Befogadó készségünk nem kényelmesedik túlságosan bele a ponyvaregénybe?

A kötelező olvasmányok talán pont ezt a kérdést próbálják meg kiküszöbölni. Persze magát az olvasásélményt mással nem is lehetne jobban megszeretni, mint Rosszcsont Petivel, Harry Potterrel vagy Zsákos Frodóval, ha viszont időben nem ismerkedünk meg a szépirodalommal, később talán már túlságosan is idegenül fogunk kézbe venni egy Hemingway kötetet.

Kép: pixabay.com, jarmoluk

A szépirodalmat, mint tárgyat talán úgy lehet a legjobban elképzelni, mint a könyvesszekrény legmagasabb polcán elhelyezkedő kötetet. Gyerekként túl alacsonyak vagyunk ahhoz, hogy levegyük a szóban forgó könyvet – kell egy segítő kar, ami felemel és megtart minket a magas polcnál.

Podcastünk olvasási szokásokkal foglalkozó epizódjában ezzel, és még sok egyéb ehhez hasonló kérdéssel foglalkoztunk.