Keresés
Close this search box.

Legyél te is hallgatós! Jelentkezz hozzánk március 3-ig!

Mayer Gréta levegőben talaj gyakorlat közben

Megint lehet magyar tornász az Olimpián?

Hosszú idő után ismét képviselheti országunkat férfi és női tornászcsapat az olimpiai játékokon. Mi kell a teljesítéshez? Egy szuper teljesítmény a kvalifikációs világbajnokságon – és persze egy kis szerencse.

A nők

Női csapatunk 1996 óta nem kvalifikálta magát olimpiára. Azóta sok szabály megváltozott, felnőtt több generáció és végre felcsillant a remény, hogy nem csak egyéniben vehet részt a magyar válogatott az olimpián. Éremhez ugyan még mindig csoda kéne, de ne legyünk telhetetlenek.

A legnagyobb esélyesünk a háromszoros Európa-bajnok Kovács Zsófi lett volna a 30-án kezdődő Világbajnokságon, ha nem szenved elülső keresztszalag szakadást az esemény előtt egy héttel. Eddig is bajlódott hasfalhúzódással, de ez még nem jelentett volna akadályt a versenyzéshez. Az idei Eb-n összetett ezüst- és gerendán bronzérmet szerző tornász tehát hatalmas űrt fog hagyni a csapatban. Nehogy aztán ezen múljon a kvóta! Ha meg is szerzik azt a lányok, Zsófi gyógyulása akár kilenc hónapig is elhúzódhat, ami még a párizsi álmokat is romba döntheti. A magyar csapatot így Székely Zója, Mayer Gréta, Czifra Bettina Lili, Szilágyi Nikolett és Bácskay Csenge erősítik. A kiutazó együttesnek nem lesz könnyű dolga, főleg, hogy Kovács Zsófi hiányát és tapasztalatát a maradék lánynak nehéz lesz helyettesíteni. Új kiutazó embert nem nevezett ki a szövetség

Ónodi Henrietta spárga ugrásban
Ónodi Henrietta képviselte utoljára a magyar női tornászokat. 1989-ben még egy mozdulatot is neveztek el róla. Forrás: Index

Hogyan láthatunk magyar tornászt Párizsban? A megszerezhető 12 kvóta közül három már kiosztásra került a tavalyi világbajnokságon, így az idei belgiumi megmérettetésen a kanadai, a brit és az amerikai válogatottat nem nézve az első kilencben kell végezni csapatban. Ha ez nem sikerül, akkor sem szabad lógatni az orrokat. Egyéniben is ki lehet jutni az olimpiára. Ehhez összetettben az első húszban vagy valamelyik szeren az első helyen kell végezni. Azok az országok, akik csapatban kvalifikálták magukat, már nem számíthatnak további egyéni kvótákra. Ha így sem sikerül egyénileg, marad a jövő évi Torna Világkupa és az Európa-bajnokság, ahol még meg lehet váltani a jegyet egy párizsi gépre.

A férfiak

Egyéniben az utóbbi években ugyan került érem magyar férfi tornász nyakába az olimpián, de csapatban nem igen jött össze a kvóta. Idén viszont – ahogy a lányoknál is – nem csak egyéniben lenne esély kijutni a játékokra. Ehhez csupán a csapatverseny első 12 helyének valamelyikét kell elfoglalni, nem figyelembe véve a kínai, japán és brit csapatokat (ők a tavalyi világbajnokságon kiharcolták a kvótát). Természetesen ha ez nem jön össze, itt is van esély egyéniben, ha a hat szer valamelyikén meg tudják kaparintani a már kijutott nemzetek utáni első helyet.

A férfiak felkészülése a lányokhoz képest egész simán ment. A csapatot Mészáros Krisztofer, Balázs Krisztián, Tomcsányi Benedek, Molnár Botond, Kiss Balázs és Bátori Szabolcs erősíti. Van köztük ifjúsági olimpiai bajnok, többen világkupa érmesek, junior Eb-ről is vannak sikerek és Mészáros Krisztofer révén még felnőtt Eb-ről is van ezüstérmes köztük.

Berki Krisztián a lovon
Berki Krisztián a sport legfrissebb magyar olimpiai bajnoka. 2012-ben nyert aranyérmet lólengésben Forrás: THOMAS COEX (AFP)

Az esélyek

Kovács Zsófi kiesésével persze nehezebb dolga lesz a válogatottnak, de nem lehetetlen. Összetettben leginkább Czifra Bettina Lilire számíthatunk, de Székely Zója is bekerülhet a döntőbe. Utóbbit kis szerencsével még akár gerendán is láthatjuk. Felemás korláton és ugrásban nem valószínű magyar döntős.

A férfiaknál egyéni összetettben Mészáros Krisztofer összehozhat egy top 10-es eredményt. 2021-ben már történelmet írt, hiszen Supola Zoltán után először jutott összetett döntőbe világbajnokságon és lett 14. Idén ezt megismételheti – vagy akár előrébb is végezhet. Saját és edzője elmondása szerint is reális esély lehet erre az eredményre. Szerenkénti döntőknél már egy fokkal trükkösebb lesz a jó eredmény. Mészáros Krisztofer az országos bajnokságon még nem mutatta be a talajon begyakorolt nehezebb gyakorlatát, de lehet, hogy ezt a világbajnokságra tartogatja. Ha ezt sikeresen abszolválja, döntőbe is kerülhet vele. Korláton csupán egy szinte tökéletes gyakorlatra van szükség a fiúktól. Az összetett esélyesünkön felül Balázs Krisztiánnak van némi esélye. Őt akár – az ifi olimpián is már sikerrel megugrott – nyújtón is láthatjuk. A többi szeren hatalmas bravúrnak, már már csodának kéne történnie a döntőbe kerüléshez.

A csapat teljesítményről Magyar Zoltán, a szövetség elnöke így nyilatkozott az MOB-nak: „Úgy gondoljuk, hogy akkor lehet meg a csapat olimpiai kvóta, ha minél kevesebb a rontás. Az alapkoncepció az, hogy a csapatérdek mindenek előtt. Az egyéni döntőkbe szinte csak maximális gyakorlatokkal lehet bekerülni, ugyanakkor ezekben benne van a rontás lehetősége is. Éppen ezért azt kértük a versenyzőktől, hogy most inkább ne a 100, hanem a 90-95%-oss gyakorlatokra figyeljenek a selejtezőben. Aztán ha ez is elegendő a fináléra, akkor örülünk, de a legfontosabb, hogy csapatban jussunk ki az olimpiára. Aztán ott már lehet villogni. Ezt mindenki megértette.”

A világbajnokság szeptember 30-án kezdődik a belgiumi Antwerpenben. Elsőként a férfiaknak szurkolhatunk. Miattuk október elsején 12:15-kor kell a képernyők elé tapadni. A nők másnap, 17:45-kor kezdik szereplésüket. A selejtezőn figyelembe veszik a csapatok összetett teljesítményét és egyénileg is mérlegelik a versenyzőket. A döntőkbe egy országból csak kettő versenyző vehet részt, még akkor is, ha pontszám alapján több jutna be. Ezen felül az orosz tornászok nem vehetnek részt az eseményen.