Keresés
Close this search box.

Legyél te is hallgatós! Jelentkezz hozzánk március 3-ig!

Sitcomok Kult

A Kult rovat kedvenc sitcomjai – 1. rész

"A helyzetkomédia vagy szituációs komédia (angol rövidítéssel: sitcom, magyarosan: szitkom) a televíziós vígjátékok alfaja, melyben a szereplők és helyszínek mindig ugyanazok, a komikum forrása ezeknek az ismert szereplőknek és helyszíneknek szokatlan, érdekes helyzetekbe való helyezése" - írja a Wikipédia; bár a műfaj népszerűségének köszönhetően talán a beazonosításához senkinek sem kell szótárat felütnie. Cikkünkben elhoztuk nektek a Kult rovat kedvenc "helyzetkomédiáit".

Borítókép: parade.com

The Office

The Office
Kép: variety.com

Mitől jó egy sitcom? Ha egy szóban kellene összefoglalnom, akkor azt mondanám, hogy ‘komfortos’. Egyfajta megértettséget érzel, nyugalmat és vidámságot, amikor nézed. Minden karakter akár egy régi barát, együtt sírsz és nevetsz velük, még akkor is, ha már tudod, mi fog következni. Nekem pont ilyen az Office.

Az Office (magyarul korábban A Hivatal-ként került be a köztudatba) 2005-ben indult és 9 évadon keresztül szórakoztatta a nézőket, majd 2013-ban lezárták a sorozatot. A cselekmények helyszíne egy papírvállalati cégnek, a Dunder Mifflin-nek, egy Scranton nevű kisvárosbeli kirendeltsége. A sorozat főszereplői ennek a cégnek a munkatársai, akik bár átlagosnak és szürkének tűnnek, valójában kicsit sem azok.

Michael Scott (Steve Carell) a kirendeltség főnöke és az ő segítségével ismerhetjük meg a hivatal többi dolgozóját. Bohókás és a munkatársai számára idegesítő, de nagyon jó ember és mindent megtenne a bent dolgozókért. Toby Flenderson-t (Paul Lieberstein) kivéve, mert a HR-est ki nem állhatja.

A sorozatban nemcsak a hivatalban lévő dinamikákat ismerhetjük meg, hanem a szereplők magánéletébe is beleláthatunk kicsit. Végigkísérhetjük a szarkasztikus és éleseszű Jim Halpert (John Krasinski) próbálkozásait a recepciósnál, Pam Beesly-nél (Jenna Fischer), hogy végre elhódíthassa. Illetve betekintést nyerhetünk Dwight Schrute (Rainn Wilson) enyhén szociopata viselkedésének mibenlétébe. A sor persze itt nem áll meg, mivel szinte az összes dolgozó a kamera mindentlátó objektívének kereszttüzébe kerül.

Azért kedvelem igazán ezt a sorozatot, mert közvetlen. Áldokumentum-sorozat kialakítása miatt folyamatosan esély nyílik rá, hogy a szereplők áttörjék azt a bizonyos negyedik falat és a nézőt is bevonják a műsorba. Nem utolsósorban, akik szeretik mások életét nyomon követni, azok mindenképp bele fognak szeretni az Office nyújtotta életút kánaánba.

Mindenki magára ismerhet a karakterekben, a problémáikban, az álmaikban és a nehézségeikben. Mivel ilyen sokrétűek a karakterszálak, ezért mindig fel lehet valami újat is fedezni bennük. 

De teljesen mindegy, hogy hányadjára látom Dwight fejét beleszorulni egy sütőtökbe, mindig olyan vicces marad, mint az első alkalommal. Számomra pont ezért különleges ez a sitcom.

Szerző: Rodler Lili

Brooklyn 99 – Nemszázas körzet

Brooklyn99
Kép: reddit.com

Azt fontos leszögeznem az elején, hogy nem sok sitcomot nézek, illetve ha nézek is, akkor inkább epizódokat, mintsem egyben az egészet – az egyetlen kivétel ezalól a B99. A rendőrös sorozatok mindig is közel álltak a szívemhez, így nem is volt kérdés, hogy tetszeni fog Jake Peralta és társainak története.

Ami még jobban megfog az egészben, az a drámai mélység bizonyos részekben, és a csavaros cselekmény. A B99 nemcsak nevetett, de izgulni is lehet rajta rendesen, emellett elérzékenyülni, nem is egyszer. További jó pont, hogy a színészek között már az első epizódtól érezhető a dinamika, és minden szereplő jelleme remekül kidolgozott.

A kedvenc karakterem kérdés nélkül Jake Peralta nyomozó, a főszereplő. A nagydumás, Die Hard-rajongó, néha gyerekes detektív karakterfejlődése szépen nyomon követhető a nyolc évad alatt. Kapcsolata Raymond Holt kapitánnyal kidolgozott: észrevehető, hogy a fináléra az eleinte gyerekes Jake megkomolyodik, és érett döntéseket hoz, míg a konzervatív, vonalas Holt kapitány megtanul lazítani és élvezni az életet. 

A B99-ben egyensúlyban van a dráma és a komédia – ez adja azt az esszenciát, ami egyedivé teszi, és ami miatt igazán rá tud kattani az ember.

Szerző: Major Benedek

Így jártam anyátokkal

How I Met Your Mother
Kép: primevideo.com

Az Így jártam anyátokkal (How I Met Your Mother) egy amerikai szituációs komédia, amit 2005 és 2014 között sugároztak a CBS csatornáján. 

A kilenc évados sorozat főszereplője és narrátora Ted Mosby (Josh Radnor). A 27 éves építész New Yorkban bérel lakást a két legjobb barátjával, Marshall Eriksennel (Jason Segel) és Lily Aldrinnel (Alyson Hannigan), akik nem mellesleg főiskola óta együtt járnak. A baráti hármast kiegészíti még a szoknyapecér Barney Stinson (Neil Patrick Harris) és Robin Scherbatsky (Cobie Smulders), aki a sorozat elején költözik Amerikába Kanadából.

A sorozat különlegessége, hogy míg a legtöbb romantikus vígjátékban már az elején összejön a szerelmespár, itt csak a végén ismerjük meg a nagy őt. Utalások és jelek folyamatosan felbukkannak évadról évadra (például az a bizonyos sárga esernyő), de ténylegesen csak a nyolcadik évad utolsó részében láthatjuk, ki is Ted élete szerelme. Addig, míg őt nem ismeri meg, csupa izgalmas, vicces vagy éppen szomorúan véget érő kapcsolatok között tengődik. 

Szintén érdekessége a HIMYM-nek, hogy ugyanazt az eseményt több szereplő szemszögéből is láthatjuk, sőt néha át is veszi a narrátor szerepét egy másik karakter. Előfordul, hogy mesélés közben Ted belekavarodik a sok sztori időpontjába, amint visszaemlékezik rájuk, így néha előre-hátra ugrál az időben – ugyanis 2030-ban mesél az életéről a gyerekeinek.

Tényleg olyan, mintha mi is ott ülnénk a kanapén és épp hallgatnánk, ahogy elmondja: „Így jártam anyátokkal…

Szerző: Kollár Tímea