Keresés
Close this search box.

Legyél te is hallgatós! Jelentkezz hozzánk március 3-ig!

Betty Boop

5 rövid felnőtt animációs sorozat, amiket még biztosan nem láttál

Az elmúlt pár évtizedben nagy népszerűségnek örvendenek a különféle felnőtt animációs sorozatok, a streaming platformok ezt az igényt felismerve pedig (főleg a koronavírus-járvány kirobbanása óta) előszeretettel gyártanak ilyen tartalmakat. Cikkemben azontúl, hogy bemutatom a műfaj történetét és sajátosságait, javaslok öt olyan rövid sorozatot, amiket egy hétvége alatt le tudsz darálni, és (valószínűleg) ezidáig nem láttál.

Borítókép: allure.com

A műfaj története

A felnőtt animációs film igen hosszú utat járt be, ugyanis az idestova száz éve létező zsáner sok vitát és morális pánikot váltott ki az idők során. Szokás azt hinni, hogy a rajzolt történeteket automatikusan gyerekeknek szánják az alkotók, azonban az 1920-as, ‘30-as években kifejezetten a felnőtt közönséget célozták meg. Ekkor még csak moziban lehetett elérni ezeket az alkotásokat, ráadásul csak este kilenc után, a gyerekek takarodóját követően. Erre a vetítési időpontra azért volt szükség, mert sem a témák, sem a megvalósításuk nem számított gyerekbarátnak. Gondoljunk csak Betty Boopra, az első rajzolt szexikonra, akit 1955-ig szigorúan cenzúráztak a szexualitás stigmatizáltsága miatt. Vagy akár az 1972-ben vászonra vitt Fritz the Catre, ami a túlzott meztelenkedés miatt X besorolást kapott, ami a korhatár-besorolások legdurvább kategóriája: csak felnőttek nézhetik. 

A Walt Disneynek jutott először eszébe, hogy gyerekeknek is készüljenek animált tartalmak, az 1937-ben megjelent Hófehérkét azóta is előszeretettel nézi a legkisebb korosztály. Az ‘50-es években megjelent televízió térhódításakor pedig még inkább megnövekedett a mesék iránti kereslet, hiszen innentől kezdve a nap bármely szakában lehetett sugározni ezeket a filmeket. Ez a döntés viszont a kormányoknak és a különböző vallási csoportoknak nem annyira tetszett, mivel így a felnőtt és gyerek tartalmak nagymértékben keveredtek, és aggódtak a fiatalok mentális épsége miatt. 

Az 1989-ben induló Simpson család című sorozatot kifejezetten a felnőtt nézőknek szánták, popularitása a mai napig vitathatatlan, mindezt az is mutatja, hogy 35 éve töretlenül gyártják az újabb részeket.

A Cartoon Network volt az első olyan csatorna, ami kifejezetten rajzfilmes tartalmakra specializálódott, sőt mai napig ez az egyik legnépszerűbb adó a gyerekek körében. 2001-ben az Adult Swim elindulásával megtörtént a gyerek tartalmak elszeparálása, este kilenc után ugyanis a felnőtt animációké lett a főszerep. 2005-ben teljesen levált a Cartoon Network-ről, így önálló csatornaként működik a mai napig is. 

Általam javasolt sorozatok

A Covid-19 világjárvány a szórakoztatóiparra is kellemetlenül hatott, a filmforgatásokat ha nem is törölték, de elhalasztották. A kereslet azonban megnőtt ezekre a tartalmakra, mivel mindenki otthon tartózkodott és az embereknek valamivel le kellett foglalniuk magukat. Az animációs sorozatok készítéséhez viszont nem kellenek színészek, így a Netflix ezt a kiskaput kihasználva több ilyen produkció gyártását is berendelte. Azóta is ez a streaming platform vezeti az élvonalat, az általam ajánlott sorozatok közül is az összes itt található meg.

Carol & The End of the World

A 2023. december 15-én a Netflix kínálatába került posztapokaliptikus fikció azzal a gondolattal játszik el, hogy mit tennénk, ha napra pontosan tudnánk, mikor fog a Föld elpusztulni, ezáltal a teljes populációnk megsemmisülni. A 42 éves Carol Kohl pedig ebben a szituációban próbál értelmet keresni a hátralévő életének. Családja és ismerősei, de tulajdonképpen mindenki munkahelyét és kötelességét hátrahagyva behódol a hedonizmusnak, Carol azonban nem szeretné követni ezt a példát, inkább egy könyvelőiroda asszisztenseként a rutin bűvöletében lel békére, barátokra és ami a legfontosabb: boldogságra.

A Carol & The End of the World egy tízrészes szociológiai tanmese, amit mindenkinek érdemes megnézni, hogyha szereti az olyan fikciókat, ahol a főszereplő egy hétköznapi ember, aki nem szeretne beolvadni a többiek közé és úgy cselekedni, ahogyan mindenki más.

Tuca and Bertie

A híres BoJack Horseman alkotójának, Lisa Hanawaltnak újabb sorozata két barátnőről szól, az exhibicionista és harsány tukánról, Tucáról és a szorongó, de maximalista Bertieről, a vörösbegyről. A húszas éveikben járó két teljesen különböző barát próbál megküzdeni a rájuk szakadó felnőtté válással, miközben nemcsak önmagukat ismerik meg mélyebben, hanem a barátságukat is. A BoJack Horsemanből megszokott képi világ és szürrealista történetmesélés itt is visszaköszön, így akik ezt is szerették, azoknak ez egy kötelezően javasolt sorozat. Sajnos a Netflix jó szokásához híven ezt is elkaszálta az első évad után, de az HBO Maxon a további két évada is megtekinthető.

Inside Job

Az idáig 18 epizódot megélt felnőtt animációs sorozat készítője Shion Takeuchi, társszerzője Alex Hirsch, aki a Gravity Falls (Rejtélyek városkája) című alkotás készítésében is részt vett. Az Inside Job amellett, hogy felnőtt animáció, a munkahelyi sitcom műfaj alá is besorolható, egy cég és az ott dolgozók mindennapjait követheti végig a néző, a karakterek és a velük történő dolgok okozzák a humor forrását.

A sorozat alapja, hogy minden összeesküvés-elmélet, amit valaha is terjesztett vagy hallott az emberiség, igaz. A világot egy árnyéktanács irányítja, melynek segítséget nyújt a Cognito Inc., a cég, amelynek dolgozói a cselekmény magját alkotják. Ők azon munkálkodnak, hogy eltussolják ezeket az elméleteket, küldetésük, hogy az emberek ezek létezéséről ne vegyenek tudomást.

Ugyan az Inside Job egy munkahelyi sitcom, azonban a helyszín nem egy kifejezetten szokványos munkahely, így kalandok hiányában nem szenved a néző, amiket a kiforrott karakterek tesznek még izgalmasabbá.

Farzar

A Brickleberry és a Paradise PD alkotói, Waco O’Guin és Roger Black legújabb felnőtteknek szánt sci-fi sorozata a Farzar bolygón élő Renzo király  együgyű fiáról, Fichaelról és K.A.K.A nevű csapatáról szól, akik a bolygót fenyegető mindenféle űrlénnyel, de leginkább Bazarack császárral vívnak csatát, hogy megvédjék otthonukat. A szerzők korábbi sorozataiból megszokott vulgaritás és obszcenitás itt is a humor fő forrása, az altesti poénok nélkül nem is létezhetne O’Giun-Black alkotás. Ajánlom azoknak, akik szeretik a Family Guy vagy a South Park humoruniverzumát, illetve a fantasy történeteket.

Midnight Gospel

Pendleton Ward, az Adventure Time alkotója Duncan Trussell humoristával közösen alkotta meg a szürrealista Midnight Gospelt. A történet főhőse Clancy Gilroy, aki egy multiverzum szimulátor tulajdonosa. Ezt kihasználva mindenféle bizarr világokba utazik, ahol mély filozófiai diskurzusokba keveredik az ottani őshonosokkal. Clancy egy podcasthez hasonlóan készíti ezeket az interjúkat, amik ráadásul Trussell podcastjéből vannak átemelve és kicsit utómunkázva.

Ez a sorozat egy olyan különleges élményt nyújt, ami nem is hasonlítható semmihez. Mind a nyolc része egy teljesen új világba kalauzol minket, mindezt nehezen emészthető témákkal tarkítva.