Keresés
Close this search box.

Legyél te is hallgatós! Jelentkezz hozzánk március 3-ig!

Mitől működik egy dokumentumfilm?

Egy dokumentumfilmnek sosem valakiről, hanem valamiről kell szólnia. Muszáj valamilyen életigazságot vagy tanulságot átadnia a címszereplőn keresztül, mert önmagában egy személy még nem válik tartalommá. Azon esetekben, amikor az alkotónak semmilyen más elképzelése sincs produkciójáról, mint egy híres ember bemutatása, akkor születnek azok a nihilista imázsfilmek, mint a Katinka. Ellenkező esetekben történik meg az, amit a Beckham sorozatban is láthattunk.
Beckham most nem a pályán, hanem a Netflixen alkotott nagyot.
Forrás: https://player.hu/sport-3/david-beckham-sorozat-netflix

A modern sportdokumentumfilmek világában egyértelmű határvonalat lehet húzni: vannak a pre-Last Dance és post-Last Dance sorozatok. Michael Jordanék sztorijának bemutatása paradigmaváltoztató volt egy alapvetően szenvedő iparágban. Azonban 2020-ban ez megváltozott. Sikerült egy izgalmas, pezsgő stílust kialakítani, és ebben segített az is, hogy a Netflix mint független partner hozta a szórakoztatást, a szereplők pedig a történeteket. Ezekre a filmekre alapvetően az a jellemző, hogy az előnyük egyben a hátrányuk is. Az izgalmas történeteket és feszültségeket konkrétan a szereplők által ismerhetjük meg, szinte belülről. Azonban mindig csak egy oldalt tapasztalunk meg. Ezért kulcsfigurák maradnak ki, valamint a feszültségek csak egy oldalról vannak kibontva.

Szoktam néha azon gondolkodni, milyen sztorikból lehetne még jó sportdokumentumfilmet csinálni a Netflixre, de Beckham nem jutott eszembe. Mégis, amikor hallottam, hogy fent van és elkészült, realizáltam, hogy tökéletes választás volt. Legfőképpen azért, mert talán 10 emberből 10-nek más jut eszébe először Beckhamről: a United korszak, a félpályás gólja, a 98-as argentin meccs, a szépfiú, Victoria, a galaktikusok, az LA Galaxy és még sorolhatnám. Egyszerűen önmagában ez a tény vele kapcsolatban odaszegezett a sorozat elé, mert kíváncsi voltam arra, hogy a készítők milyen módon ragadják meg a karakterét.

A megvalósítás továbbra is remek. Már az első rész címe, A rúgás is rögtön arra utal, amit korábban írtam. Több kritikát is hallgatva tapasztaltam azt, hogy pár embernek a félpályás gólja, másoknak pedig a Simeone-s eset jut az eszébe a címről, és éppen ezért ennyire jó ez a sorozat.

Végig ott tudja tartani a nézőt a képernyő előtt, mert egyszerűen kíváncsi arra, hogyan élte meg a bemutatkozását, a sajtómegjelenéseket, a 99-es BL-döntőt és sok más olyan dolgot, amelyek lelki hátteréről akkoriban csak a megbízhatatlan angol és spanyol bulvárlapok cikkeztek. Mellette nem csak hiteles, de fantasztikus megszólalókat is sikerült toborozni, például Eric Cantona, Sir Alex Ferguson, Landon Donovan, Luis Figo és az egész sorozaton átívelően a jobbhátvédek. Először Gary Neville, majd Michel Salgado, akik Beckham mögött játszva az első számú segítői voltak a pályán, ezzel folyamatosan duális szemszögbe állítva a meccsek eseményeit. Így egy Szabó Lőrinces párhuzamban egyszerre láttuk Sen-Tszung császárt és a háttérből segítő filozófus Vang-An-Si oldalát is az adott témák kapcsán.

Képi világában egy új dolgot hozott be, ami nekem nagyon tetszett. Bizonyos meccsek felidézése közben a mérkőzés eseménye a megszólaló arcára volt vetítve, ez szerintem egészen forradalmi.  Az egyetlen kritikája az lehet, hogy azon nézők, akik nincsenek tisztában a témával, nem lettek okosabbak egy arcra vetített videó után.

A Netflix sportdokujainak hátránya itt is előkerül. Beckham sztorija nagyon egyoldalú, ezzel mítosszá változtatja azon történéseket, melyek széleskörű bemutatása lett volna igazán izgalmas. A fiatal Beckham-Posh Spice lamour pedig szintén a túlmisztifikálás csapdájába esik, ha ez valóban nem csak egy sokszor látott celeb szerelem vagy médiatermék, amit igyekeznek eladni mindenkinek, akkor szerintem magukkal szemben kínos, hogy ezt folyamatosan hangsúlyozni kell. Mondjuk Victoria alternatív nézete üdítően hat egy alapvetően sportpályafutást bemutató filmben.

A lezárásban pedig egyfajta megmentőként érkezik Cantona és Neville a gondolataikkal, mert Beckhamé, miszerint semmi sem fontosabb neki annál, amije van, elég silány tanulság. Ezzel szemben Cantona és Neville, akik az adrenalin megvonását követő ürességérzetet hozzák fel a nyugdíjas focista létben, ezerszer mélyebb.

Összegezvén, a Beckham sorozatot nem csak fanatikus futball fanoknak ajánlom, hanem azoknak is, akik valaha hallottak Beckhamről, egyszóval mindenkinek. A vérprofi szórakoztató streaming szolgáltató továbbra is remek párost alkot a sportdokumentumfilm szereplőivel. A korábban említett Szabó Lőrinc vers két karakterének szerepe pedig jól summázza a siker kulcsát:

„most tied a trón: megcsináljuk,
 mit még senki se mert, akart,
 az Isten Országát a földön,
 én, a gondolat, s te, a kard!”