„Az emberek úgy tesznek, mintha értenék a művészetemet, pedig azt nem érteni, hanem egyszerűen csak szeretni kell.”
-Claude Monet-
Ez az idézet foglalja igazán össze, hogy mit is jelentenek Monet festményei a világnak. Ahogy az ő, és pályatársai által alkotott irányzat, az impresszionizmus mutatja, a műveik szeretetre, csodálatra és pillanatnyi érzésekre épülnek. Nincsenek mély, túlgondolt mögöttes gondolatok, csak egyszerű pillanatképek.

Röviden a festőről
Claude Monet Párizsban született 1840. november 14-én, édesanyja énekesnő volt, édesapja pedig a családi élelmiszerboltban dolgozott. Monet számára is ez az út volt kijelölve, de ő a festés mellett döntött, így 1851-ben el is kezdte a művészeti szakközépiskolát.
A fiatal Monet művészetére a Normandiában eltöltött évek alatt köttetett ismertsége Eugène Boudinnel gyakorolta a legnagyobb hatást. Tehetségét felismerve, Boudin által Monet a szabadtéri plein art-stílushoz csatlakozott. Az ágazat kifejező eszközei: a levegő, a fény és árnyékok játékának különböző megjelenítéseivel, a későbbi impresszionizmus fő jellemzőjévé váltak. Mielőtt ismert festő lett volna – és Van Gogh-gal ellentétben ő még életében megismerte a sikert – szénrajzokat készített, és karikatúrákat rajzolt.

Bejárta a világot, imádták a nők és ő sem vetette meg a szerelmet – hisz valljuk be a művészet és a szerelem valahol kéz a kézben jár. De a legkedvesebb helye mindközül az a saját birtoka volt Giverny-ben. Itt alkotta meg azt a csodás képsorozatot, amit a kertje ihletett. Ami az előző immerzív kiállítás főszereplőjének, Van Gogh-nak a napraforgó volt, azt jelentést hordozta Monet számára a vízililiom. Csodálta éteri szépségüket és könnyedségüket, mint a víztükröt ellepő apró tündérek, akik alig törik meg a tökéletes csendet. A legszebb pasztell színekben pompáznak, amíg el nem jön a hideg idő.
Mi vár a kiállításon?
Egy szóban megfogalmazva: Giverney.
A kiállítás megeleveníti előttünk a festő egyik legtermékenyebb korszakát, ráadásul azon a helyen, ahol a legjobban szerette tölteni az idejét. Bebarangolhatjuk a művész nappaliját, sétálhatunk a kertjében, és több termen keresztül ismerkedhetünk a Monet esszenciával.
A csúcspontja a tárlatnak a 360 fokos bemutató terem, ahol egy vetítő segítségével teljesen bekebeleznek minket a képek. Életre kelnek a pillanatok, amiket az impresszionizmus atyja az öröklétnek szánt.
Az immerzív kiállítás legnagyobb előnye, hogy nem egy megszokott múzeumi tárlat. Játékosabban lehet ismerkedni a művészettel és talán a fiatalabb generációknak is fogyaszthatóbb. Természetesen a klasszikus elemek ugyan úgy felfedezhetőek és el lehet merülni a kiakasztott festményekben a falon. Ám a környezet, amiben elhelyezték őket, az adja meg igazán azt a miliőt, ami miatt még emlékezetesebb az élmény. Elmondhatjuk, hogy részesei lettünk Claude Monet impressziójának.
