Keresés
Close this search box.

Legyél te is hallgatós! Jelentkezz hozzánk március 3-ig!

Megérkeztek a 2023-as felsőoktatási felvételi ponthatárok.

Ponthatárok 2023: több jelentkező, óriási szórás

Idén július 26-án, este 8 órakor hozták nyilvánosságra a felsőoktatási felvételi ponthatárokat a felvi.hu oldalán. Tízéves rekordot döntött a jelentkezők száma. Hogyan alakultak a legnépszerűbb szakok ponthatárai és milyen tendenciák látszódnak a napjainkban folyamatosan alakuló felsőoktatásban?

Borítókép: nikolayhg, Pixabay

A 2016 óta tartó tendenciális csökkenést követően idén kiugróan magas volt a felsőoktatásba jelentkezők száma. Egészen pontosan 126 000 érettségiző jelölt meg legalább egy intézményt. Tavaly ez a szám a 100 000-et sem érte el.

Ez az első év, amikor már nem volt központi, 280-as minimumponthatár, bár ilyen alacsony ponttal csak a hiányszakmák esetén (pl. informatikus, ápoló) lehetett bekerülni. A legnépszerűbb szakokon való továbbtanulásra továbbra is 400 pont felett volt reális esély. A jelentkezők több, mint fele Budapesten tanul majd tovább, a legtöbb gólya pedig ismét az Eötvös Loránd Tudományegyetemen kezdheti meg tanulmányait. A ponthatárok 2023-ban az alábbi módon alakultak.

Népszerű képzések = magas ponthatárok

A dobogó változatlan. A gazdálkodástudományi képzéseket (36 313 jelentkező) ismételten a bölcsészettudományi (21 486 jelentkező), majd a mérnöki képzések (19 179 jelentkező) követik a legnépszerűbb képzések listáján.

Növekedett a különbség az egyes szakok bizonyos egyetemeken meghirdetett képzései között.

A BME mérnökinformatikus képzésére idén legalább 399 ponttal nyerhettek felvételt a diákok, míg ugyanezen képzésre a kecskeméti Neumann János Egyetemen 269, a Miskolci Egyetemen pedig mindössze 242 ponttal lehetett bekerülni, ami alacsonyabb, mint a korábbi évek központilag meghatározott minimumponthatára (280). A népszerűség és a végső ponthatár között jellemzősen erős kapcsolat van. Két gazdálkodástudományi képzés mellett idén a pszichológia alapszak volt a harmadik legnépszerűbb képzés. Az idén legnépszerűbb szakok esetén az alábbi módon alakultak a ponthatárok.

1. Gazdálkodás és menedzsment

  • Budapesti Corvinus Egyetem: 456
  • Eötvös Loránd Tudományegyetem: 421
  • Budapesti Gazdasági Egyetem: 407

2. Kereskedelem és marketing (a BCE-n csak egyféle gazdálkodástudományi alapképzésből választhattak a felvételizők, amelyból számos specializáció által tanulhatnak pl. marketing képzést is)

  • Eötvös Loránd Tudományegyetem: 419
  • Budapesti Gazdasági Egyetem: 401
  • Debreceni Egyetem: 405

3. Pszichológia

  • Eötvös Loránd Tudományegyetem: 455
  • Pázmány Péter Katolikus Egyetem: 449
  • Pécsi Tudományegyetem: 449

Számos szakon volt óriási a szórás egyes egyetemek ponthatárai között. A pénzügy és számvitel szak esetén a BME és a Miskolci Egyetem azonos szakja között 94 pontos, a programtervező informatikus szak esetén az ETLE és a Nyíregyházi Egyetem között pedig 143 pontos (!) különbség volt.

Érdekes változás, hogy a 2023-as felvételi negyedik legnépszerűbb képzése az ápolás és betegellátás volt, amelynek a gyógytornász szakirányára a Debreceni Egyetemen 372 pont kellett, míg a Semmelweis Egyetemen 429.

A tavalyi ponthatárokkal kapcsolatos összefoglalónkat itt olvashatjátok.