Keresés
Close this search box.

Legyél te is hallgatós! Jelentkezz hozzánk március 3-ig!

Róma mobilinternet nélkül

Róma mobilinternet nélkül

Két nap alatt feltérképeztük, hogy milyen a „turista lét” az olasz fővárosban mobilinternet nélkül, avagy „minden net Rómába vezet”

Borítókép: Kurdics Zoltán Gábor

A Hallgató Magazin Tech rovatának támogatója a Skribe.

Olaszország fővárosát nem véletlenül hívják La Cittá Eternának, vagyis az „örök városnak”. Azonban mitévő legyen egy turista eme csodálatos metropoliszban, ha a mobilinternete nem örök? Új cikksorozatunkban különböző nagyvárosokba látogattunk el a világ minden tájáról, és feltérképeztük, hogy milyen az ingyenes WiFi-hálózat ott, illetve milyen módon „segít” a hely azokon, akik internetre szorulnak.

Működik a „Szentháromság”?

Mára elterjedt – főként a nagyvárosokban –, hogy különböző hoteleknek, éttermeknek és kávézóknak van saját ingyenes WiFi-hálózatuk, amit előszeretettel tudnak használni az odalátogatók. Ezt neveztük mi el „Szentháromságnak”, amelynek bármely „ágát” érdemes lehet keresni akármelyik városban, ha internetre szorulunk. Ez Rómában sincs másképp, és már a legkisebb éttermek, kávézók, bisztrók is rendelkeznek saját hálózattal. 

Egyes római éttermek csatlakoztak a „Città Metropolitana di Roma” ingyenes WiFi-hálózathoz, amíg mások ingyenesen kínálják saját, privát kapcsolatukat a betérőknek. Valójában a legtöbb étterem, ahol jártunk saját WiFi-vel rendelkezik, és elérhetővé teszi azt a vendégei számára. Nem először jártunk Rómában, azonban most felfedeztünk az utóbbi időben egy egyre elterjedtebb trendet. Ugyanis pár római étteremben a papírmenük helyett vonalkódot adnak meg a digitális menü beolvasásához és eléréséhez. Ez nyilvánvalóan internetkapcsolatot igényel, így ezek az éttermek általában „könnyen kínálják” a WiFi-t.

Az éttermekhez hasonlóan számos római kávézó, bisztró, sőt bár is rendelkezik saját internetkapcsolattal, és természetesen elérhetővé teszi ezt vendégei számára. Viszont Rómában is jelen vannak a mostanában felkapott tanulós, dolgozós vendéglátó helyek, amik kifejezetten erős internettel rendelkeznek. 

Római gasztronómia
Ha az ember Rómában jár, meg kell ízlelnie a helyi gasztronómiát, de ez nincs másképp a kultúrával sem. Kép: Pexels

„Mit adtak nekünk a rómaiak?”

Csak hogy egy klasszikus Monty Python idézettel éljek – csodálatos dolgokat adtak a világnak, amiket Róma különböző múzeumaiban mi is megtudunk tekinteni. Számos római múzeum rendelkezik nyitott WiFi-hálózattal, amelyhez csatlakozhatunk. Az olyan fontos galériák, mint a MAXXI és a MACRO, felkínálják ezt a szolgáltatást azoknak a látogatóknak, akik a kiállított remekműveket mélyebben szeretnék tanulmányozni vagy dolgozni szeretnének. A MAXXI és MACRO múzeumokban kávézók és kertek találhatók, ahol öröm internetezni, dolgozni. Az utóbbiban van egy nyilvános könyvtár is, ahol ingyenesen csatlakozhatunk a WiFi-hez.

Róma leginkább turistacsalogató attrakcióinak azok a kulturális, építészeti és történelmi nevezetességek számítanak, amelyek főként a város központjában találhatók – viszont ezek között nehézkes lehet a tájékozódás internetelérés nélkül. Ebben az esetben érdemes lehet beszerezni egy Róma térképet, vagy figyelni az útjelző táblákra, amik jelzik, hogy merre van a legközelebbi látványosság. Úgyhogy annyira nem nehéz eltévedni, mivel szinte száz méterenként van egy ilyen nevezetesség – mindezek ellenére a helyi önkormányzat, a Roma Capitale ingyenes WiFi-t biztosít Róma egész területén, számos hotspottal a történelmi központban. Ennek a közszolgáltatásnak a neve DigitRoma. Ahhoz, hogy csatlakozhassunk a WiFi-hálózatukhoz, regisztrálni kell a webhelyükön név, e-mail cím és telefonszám megadásával. 

Trevi-kút
Személy szerint azt gondolom, hogy nincs nagy szükség a DigitRoma szolgáltatásra, ha az olasz fővárosban jár az ember, ugyanis a látványosságok között képtelenség eltévedni. Amennyiben pedig a internetre van szükségünk, érdemes beülni egy kávéra vagy egy pizzára, és közben használni a hely ingyenes WiFi-jét

Reptér

Ma már nem számít meglepő ténynek az, hogy például a Liszt Ferenc Repülőtéren is van ingyenes WiFi-hálózat. Ez nincs másképp Róma mindkét légikikötőjében sem – mind a Fiumicino, mind a Ciampino Aeroportón létezik ugyanez a szolgáltatás. A hozzáféréshez be kell kapcsolni a WiFi-t a használt eszközön, és ki kell választani a reptéri ingyenes WiFi-hálózatot. Miután megnyílt a portál üdvözlő oldala, az „AIRPORT FREE WIFI” fülre kell rámenni, és már működik is a szolgáltatás. A kapcsolat ingyenes és korlátlan lesz a repülőtéri tartózkodás teljes idejére. Tehát hasonlóképpen működik ez a WiFi is, mint a „ferihegyi reptéren”, azonban tapasztalataink alapján a fiumicinoi szolgáltatás sokkal gyorsabb.

Próbáld ki te is a Skribe kávé és sörelőfizetéseit.

Van ingyenes WiFi-hálózat Olaszország második legnagyobb stadionjában?

Magától értetődő az, hogy római túránkat mobilnet felhasználása nélkül – tehát csak közösségi WiFi-t használva – tettük meg. Hasonló „hétpecsétes” titok az, hogy talján fővárosi kiruccanásunk elsődleges célja egy Lazio futballmérkőzés volt. Azonkívül, hogy izgalmas meccset láthattunk, az is nagy meglepetésként ért minket, hogy a szektorunkban volt ingyenes WiFi-hálózat, bár ez rendkívül lassú, voltaképpen használhatatlan volt. El lehet mondani a Stadio Olimpicoról, hogy milyen gyönyörű, hatalmas és hangulatos, de azt nem, hogy modern lenne. Roppant furcsa volt ez a felfedezés, habár egyesek szerint ez csak egy anomália, ami elsősorban a csapolt Peroninak köszönhető. 

Májusi rövid római kirándulásunk során megtapasztaltuk, hogy az olasz fővárosba nyugodt szívvel el lehet menni turistáskodni mobilinternet nélkül.