Keresés
Close this search box.

Legyél te is hallgatós! Jelentkezz hozzánk március 3-ig!

Vé-tech Windows 11

Vé-tech: „Nagy királyok jelentéktelen sarja” – Windows 11

A Windows-nak a születése óta minden sikere mellett mindig is megvoltak a maga hullámvölgyei. Elég csak a 8-ra vagy a mára már mindenki által elfeledett Windows Vistára és Millenniumra visszagondolni – gyakran megesett a Microsofttal, hogy egy-egy újítónak szánt megoldással jócskán melléfogott.

Borítókép: Halász Levente

A Hallgató Magazin Tech rovatának támogatója a Skribe.

A rendkívül kreatív Vé-tech elnevezésű cikksorozatunkban olyan elektronikai eszközökkel és technológiákkal foglalkozunk, amelyeknek minimum vegyes a megítélésük. Mi is elmondjuk álláspontunkat az adott szoftverről, viszont nem egy szimpla „lehúzásról” van szó. Bemutatjuk – jelen esetben a Windows 11 – előnyeit, hátrányait és elemezzük is azt.

– Kinyithatom az ablakot? – Igen, de csinálj belőle rendszert!

A Windows 11 hivatalosan 2021. október 5-én jelent meg, de a Windows Insider program résztvevői már jóval ezelőtt bepillantást nyerhettek az új operációs rendszerbe. Jómagam is, mint folyton nyughatatlan személy természetesen már a hivatalos megjelenés előtt szerettem volna belekóstolni az új ökoszisztéma nyújtotta újdonságokba, így én is csatlakoztam a béta program tesztelőihez.

A Microsofttól felhasználói felületek terén láthattunk már egészen extrém megoldásokat is, elég csak a Windows 8 egyértelműen notebookra optimalizált és normál asztali számítógépeken szinte használhatatlan csempés widget- és alkalmazáselrendezésére gondolni. Ami talán a legszembetűnőbb újítás volt az új operációs rendszer külsőségeit tekintve is, hogy a dizájnt és az ablakok elrendezését egy az egyben az Apple-től próbálta átemelni a Microsoft. A tálcán az ikonok és a Start menü teljesen középre került, az előzőekben megszokott kocka alakú csempés stílust pedig felváltotta a lekerekített, csepp alakú kezelőfelület.

Magát az erős inspirációnak, de inkább másolatnak nevezhető újítást egyébként még a gyártó jobb döntései közé sorolnám, ugyanis ezek csak apró és inkább pozitív irányba változtatták meg a felhasználói élményt. A fluid, dinamikus animációk pedig határozottan javítottak az operációs rendszeren.

Windows Start menü
A Windows-rendszerek Start menüi sokat változtak az elmúlt majdnem harminc évben – hogy milyen irányban, azt nézőpontja válogatja. Kép: The Verge 

Az optimalizálatlanság hiánya 

Azonban amivel már akadtak gondok, az az optimalizáció. És most nem a béta verzió instabilitására és apróbb hibáira gondolok. Ugyanis ezek olyan problémák, amiket a gyártó rendszerint az éles verziók megjelenésére már ki szokott küszöbölni. A nagyobb gond az operációs rendszer irracionálisan nagy rendszerkövetelménye, amit semmilyen grafikai tényezője nem tesz indokolttá. Vizuálisan ugyanis a Windows 11 lehetne akár a Windows 7 is, a gépigénye mégis olyan erős gépet igényel, amellyel a mai PC-felhasználók jelentős hányada nem is rendelkezik. A váltás pedig kötelező, hiszen a Microsoft kínosan ügyel arra, hogy előző operációs rendszereit az újak megjelenése után csak részlegesen, vagy egyáltalán ne is támogassa.

Másik nagy gondom a géppel való kompatibilitás mellett az alkalmazásokkal való kompatibilitás volt. A Windows 11 ugyanis bármennyire is akartam, gyakorlatilag semmiféle emulációs felületet, sőt legtöbbször még a régebbi verziók alkalmazásait sem akarta futtatni, ami elég nagy problémát jelentett tekintve, hogy ennek köszönhetően a gépemen megtalálható appok fele használhatatlanná vált. És ez egy olyan akadály, amit az operációs rendszer élessé válását követően se sikerült kiküszöbölniük.

„Az újítás jó dolog, ugye?”

De nem csak a régi dolgok támogatásában, hanem újabb rendszeralkalmazásaiban sem tett ki magáért túlzottan a gyártó. A képernyő bal oldalára való navigálásnál ugyanis minduntalan felugrál a Windows integrált hírfolyam felülete, ami egészen zavaró, ugyanis az emberek nagyrészt nem itt szeretnék olvasni az újdonságokat, másrészt pedig az app elég gyakran történő véletlen megnyitása nagyban akadályozza az aktív munkavégzést az eszközökön.

A megváltozott taskbar sem sikerült a legprofesszionálisabbra, ugyanis a Wifi, Bluetooth, repülőgép mód és további gyorsfunkciók eszközeit sikeresen egyesítették egy leginkább okostelefonokra emlékeztető kezelőfelület formájában, a beállítások kezelése azonban legtöbbször hibásan és hiányosan működik ebből a vezérlőből.

Próbáld ki te is a Skribe kávé és sörelőfizetéseit.

Ő a legrosszabb?

A Windows 11 tehát, mint az a fentiekben is látható, nem lett műfaja legjobbja. A legrosszabb asztali operációs rendszer címét azért nem sikerült eloroznia a Windows 8-tól, de nem lepődnék meg, ha rövid időn belül elhagyná ezen OS-fejlesztését is a gyártó, és inkább újabbakon kezdene munkálkodni. És ahogy előre látható, ez a legvalószínűbb forgatókönyv. Hiszen a Microsoft már a Windows 10-nél is megígérte, hogy ez lesz az utolsó operációs rendszer, amin munkálkodni fog, a gyártóra sosem volt jellemző az, hogy a fejlesztési hibáit érdemben orvosolja, inkább csak elhagyta nem működő korcs gyermekeit és újakat készített helyettük.