Keresés
Close this search box.

Legyél te is hallgatós! Jelentkezz hozzánk március 3-ig!

Új év, új én – túl a januári lelkesedésen 

Biztosan te is találkozol minden év elején a zsúfolt konditerem jelenségével, vagy azokkal az emberekkel, akik megígérik, hogy most tényleg le fognak szokni a dohányzásról. Lehet, hogy hallottál már a viszonylag újkeletű vision boardról is. Most elmondjuk, hogyan kerülheted el azt a hibát, hogy az év első heteiben már feladod az újévi fogadalmakat, és a hónap végére már elfelejted azokat.

Borítókép: pixabay.com

Miért pont január 1-jén születik meg a legtöbb fogadalom?

A válasz igazán egyszerű, sokan misztifikálják az új év kezdetét és párhuzamba vonják az önmegújítással. Hiszen magunk mögött hagyni még egy évet olyan érzés, mintha a múltat hagynánk magunk mögött. Éppen ezért mi írhatjuk meg az életünk következő fejezetét – egy évét – úgy, ahogyan szeretnénk. Az újév tisztalapként szolgál, lehetőséget ad arra, hogy új célokat határozzunk meg a „jobb énünk” eléréséért.

Az is kifejezetten segít a kezdeti pont meghatározásában, hogy az ünnepi időszak után van, amikor csupa pozitív érzés tölti meg az emberek szívét. Ez lendületet, motivációt biztosít arra, hogy kitűzzünk célokat és arra késztessük magunkat, hogy meg is valósítsuk őket.

Gyakori elhatározásaink

A célok listája igen sokszínű, szerteágazó, hiszen ahány ember, annyiféle különböző elhatározás. Azonban köztük is felfedezhető egy séma, pár olyan dolog, amely sokkal gyakrabban fordul elő.

Természetesen az egyik leggyakoribb fogadalom a jól ismert: több testmozgás, egészségesebb élet. Ennek mindannyian tanúi lehetünk, ha betekintünk egy edzőterembe. Az újév utáni pár hétben jóval tömöttebb, mint az év többi időszakában. Ehhez pedig hozzájárul a dohányzásról való leszokás fogadalma is.

Továbbá az önfejlesztés, az új készségek, mint a nyelvtanulás, barkácsolás, sütés, főzés megszerzése is népszerű fogadalom. A pénzzel kapcsolatos célok kitűzése is megfigyelhető, legyen az a spórolás, vagy konkrét cél (például utazás) okán félretett pénz megszabása.

gyakori fogadalmaink
A gyakori fogadalmaink

Miért adjuk fel ilyen könnyedén és hamar?

Az újévi fogadalmaink sűrűn kéz a kézben járnak a feladással és az elkötelezettség hamar történő elvesztésével. A tendencia mögött rengeteg ok sorakozik fel, melyeket pár lépés beiktatásával megelőzhetünk. Azonban mindegyik főként egy lényeges hibából származik, a tervezés hiányából. Fontos, hogy legyen egy célunk, de az addig megtett lépéseket sokszor elfelejtjük megtervezni, ezért hamar elveszíthetjük a motivációnkat.

Még sűrűn előfordul az is, hogy azonnali eredmények hiányában feladjuk a tervünket, nem mérlegelve azt, hogy egy nagyobb cél elérése sokkal hosszabb odavezető úttal jár. Ha túl sok dolgot fogadunk meg, akkor a fókuszunkat és az energiáinkat is túlzottan szétszórjuk.

Az év folyamán ezenkívül a támogatás, az önbizalom hiánya is nehezíti a motiváció meglétét. Illetve, ha a céljaink nem realisztikusok, akkor is a kétségbeesés csapdájába eshetünk.

Akkor mégis hogyan tudjuk teljesíteni őket? – 2 alapvető kiindulási pont

Nem elég csupán újévi fogadalmakat tenni, fontos az azok mögötti értékeket is mérlegelnünk. Miért jó nekünk az a fogadalom? Van más út is, ahogyan elérhetjük? Meg kell vizsgálnunk azt, hogy ez a cél hogyan járul hozzá az életminőségünkhöz és azt is figyelembe kell vennünk, hogy meghaladja-e a képességeinket.

Az is lényeges, hogy konkrét tervekkel rendelkezzünk arra vonatkozóan, hogyan fogjuk megvalósítani a fogadalmunkat. Ezek tartalmazhatják a lépéseket vagy az időbeosztást. Például egy új nyelv megtanulásánál vagy edzőterembe járásnál az elején meghatározott befektetett időnk növekedhet az idő múlásával, a fejlődéssel és belerázódással összhangban.

Módszerek a siker eléréséhez – SMART célok alkalmazása

A SMART módszer lényege az, hogy a túl nagy és elérhetetlen célok helyett sokkal közelibbeket és mérhetőbbeket fogalmazzunk meg magunkban. Senki nem mondja, hogy könnyű így bekategorizálni a céljainkat, de elmaradhatatlan a siker érdekében. Így nem csak légből kapott céljaink lesznek, hanem konkrét értékkel bíró, tervezett fogadalmaink.

A SMART módszer 5 összetevőt tartalmaz: specifikus, mérhető, elérhető, releváns és időzített. Ezek használata segíthet a céljaink meghatározásában, beosztásában, elérésében, validitásában.

Ezzel a technikával nem egy mondatban határozzuk meg a magunkkal szemben tett ígéretet, hanem egy komplex tervet is készítünk mellé. Ha ahhoz képesek vagyunk tartani magunkat, akkor nagyobb a valószínűsége annak, hogy teljesíteni tudjuk a kitűzött célunkat.

Vizualizálással a siker felé – a vision board

Mostanság felkapott lett a vision board, amely tulajdonképpen egy kollázs, amiben képekkel is meghatározzuk a következő évi elhatározásainkat. Ezt segíthet kiegészíteni egy napló is, amelybe minden este vagy reggel bevéshetjük, hogyan haladtunk a célkitűzéseink tárgyával.

Egy vision board abban tud segíteni számunkra, hogy a terveinket vizualizáljuk is, ezzel még inkább megerősítést adva saját magunknak. Ennek nincsenek konkrétumai vagy szabályai. A célja az, hogy téged inspiráljon és ha ránézel, akkor motiváció töltsön el. Nem fontos, hogy több célmeghatározás jelenjen meg rajta, az is elég, ha csak egy dologra fókuszál. Nemcsak képeket, hanem szöveget is elhelyezhetsz a tábládon, amely folytonos önmegerősítést és magabiztosságot adhat. A lényeg, hogy az elkészült táblát olyan helyre tedd, ahol mindennap látod.

nő aki a vision boardját tervezi


Hasznosak a fogadalmak, vagy csak önmagunk becsapása?

Nemcsak az új év eljövetelével tűzhetünk ki célokat, év közben is határozhatunk meg újakat. Habár varázslata az új évnek van, változtatni bármikor el lehet kezdeni, nem szükséges megvárnunk az év végét – főként, ha még csak az első negyedévben vagyunk. Megfelelő tervvel és időbeosztással pedig igenis hasznosak lehetnek a fogadalmaink, a hangsúly azon van, hogy ezek a célok megvalósíthatók és megtervezettek legyenek. Máskülönben hamar elveszíthetjük a motivációt és könnyedén elengedhetjük a fogadalmunkat. Kis lépésekben is haladhatunk, nem kell azonnal belevetnünk magunkat a hatalmas és radikális változtatásba. Két lábbal a földön kell maradnunk és a saját képességeinket felmérnünk. Tehát megállapítható, hogy a fogadalmaink hátterében is szerepet játszik az önismeretünk, amivel sosem tudunk eleget foglalkozni, hiszen a személyiségünk is folytonosan változó.