Gősi Misi, akit a soproniak csak ZsEgon-nak hívnak, gyerekkora óta a zene világával álmodik. Itt képzelte el a jövőjét és addig meg sem állt, amíg valóra nem váltotta! Ebben a cikkben leültem vele beszélgetni a Liszt Café hangulatos kávézójába egy frissítő limonádé és egy jó erős kávé kíséretében. Az interjú során mesélt nekem az álmairól, a szenvedélyéről, a zenei karrierjének első lépéseiről és a legemlékezetesebb fellépéseiről.


1. A kezdetek – „Miért nem csak a pillanatban élsz, különösen, ha annak jó üteme van?” (Goldie Hawn)
L: „Mikor és honnan jött a “sugallat”, hogy “Igen, én a zenével szeretnék foglalkozni?”
Misi: “Mikor Sopronba költöztünk, 2015-ben. Itt alakultak számomra olyan lehetőségek, ami során el tudtam kezdeni a YouTube-bal,a videókkal és a zenével kapcsolatos munkát, éreztem, hogy ezzel szeretnék végső soron foglalkozni. Valahogy kéz a kézben jártak. Sőt eredetileg ez az egész úgy indult, hogy nem is DJ akartam, hanem zenekészítő szerettem volna lenni. Akkor még egyáltalán nem tudtam, hogy létezik olyan, hogy DJ. Egy farsangi bálon ismerkedtem meg ezzel a munkával. Abban a pillanatban határoztam el én is, hogy ezzel szeretnék foglalkozni.”
L: „Mit jelent neked a zene? Milyen pluszt ad az életedbe, hogy jellemeznéd ezt a köteléket?”
Misi: “Tulajdonképpen a hangulatom alapköve! Tehát amilyen időszakom van, olyan zenét hallgatok, de természetesen ez visszafelé is működik. Van olyan, amikor például ülök a strandon és elkezdek hallgatni egy pörgős nyári zenét, úgy beleélem magam, hogy az egész testem borzongani kezd. Nagyon emocionális a kapcsolatom a zenével. A munkámat tekintve, gyakorlatilag ismét csak szerves része. Én hangosítással foglalkozom itt a Liszt Ferenc Kulturális Központban, így szakmai szempontból is nagy segítség a DJ-zés tekintetében, kéz a kézben jár a munkámmal.”
L: „Mi volt az első meghatározó lépés az életedben, ami elindította a zenekészítés folyamatát?”
Misi: „Régebben a szüleim zeneiskolába írattak engem. Ott szolfézst és zongorát tanultam, de én nem a kottából akartam játszani, hanem komponálni szerettem volna, magamtól. Itt jött az ihlet: „Vajon a számítógépen is tudok komponálni?” Így fedeztem fel az FL Studiot, ahol elkezdtem zenéket készíteni. Számomra ez kifejezetten érdekes volt, ugyanis van szinesztéziám is. A szinesztézia az, amikor vizuálisan megjelennek előtted a hangok, különböző színekként és formákként. Tehát nem teljesen hallom, hanem inkább látom a hangokat! Ez még egy kis érdekesség.”
L: „Mi a legfontosabb készség az alap technikai tudáson túl? Miből áll össze maga a zenekészítés?”
Misi: “Szerintem a legfontosabbak a zenei alapok. Nyilván a zenében nincsenek teljesen kötött szabályok, de azt mondom, hogy legalább egy alap szolfézst érdemes tanulni pár évig. Az, hogyha hangszeren is játszol, már egy hatalmas bónusz. Emellett persze érdemes megtanulni mi az a hangnem, mit jelent a ritmus, hogy hogyan kell számolni a zenében, hiszen ezek nagyon szerves részét képezik ennek a munkának. Aztán mindezek után pedig jöhet magának, a DJ pultnak a technikai kezelése.”

2. Fiatalság, bolondság – “Minél jobban szereted a zenét, annál több zenét szeretsz.” (Tom Moon)
L: „Valószínűleg sokan ismerünk már téged, hiszen az egyetemi élet aktív részese is vagy – elvégre több szórakozóhelyen te biztosítod a zenét. Milyen érzés fiatalként az egyetemistáknak zenélni?”
Misi: “Ez egy kicsit más tészta, mint a legtöbb DJ-nél, mert én alapvetően a Roth Gyula Erdészeti Szakközépiskolában végeztem. Nyilván én előre tudtam, hogy nem ez lesz a munkám, de szerintem egy nagyon hasznos tudás, főleg a mai rohanó világban. Viszont a mai napig tartó kapcsolataim is ott épültek, úgyhogy én már régóta ismerem ezt a közeget. Épp ezért én nem csak egy DJ vagyok, hanem része vagyok az egyetemnek, attól függetlenül, hogy már nem tanulok ott. Én úgy látom, hogy szeretnek engem, mert átélem zenét, velük együtt.”
L: „Hogy neveznéd a saját zenei stílusod, amivel a legjobban azonosulni tudsz?”
Misi: “EDM! Az EDM egy nagyon-nagyon átfogó stílus és eléggé sokrétű. Gyakorlatilag bármit szeretek játszani, amihez éppen kedvem van: valamikor deep house-t és van amikor progressive house-t. Szóval az EDM-en belül mindig éppen hangulatfüggő. Viszont Magyarországon gyakorlatilag 1%-a az, amit az emberek hallgatnak és ismernek. Ezek közül ki tudnám emelni Calvin Harris dalait, például a Summer-t, vagy Martin Garrix Animals című számát. Ezeket biztos, hogy mindenki felismeri.”


3. Kifürkészhetetlen utak – “Ha boldog vagy, élvezed a zenét, de ha szomorú vagy, megérted a szöveget.” (Frank Ocean)
L: „Lekanyarodva egy kicsit a mindennapi irányba – Voltak már olyan felkéréseid, amik megleptek, vagy amire tényleg igazán büszke vagy?”
Misi: “Számomra az abszolút kedvenc a fertődi Esterházy-kastély volt. Nagyon szerencsés embernek gondolom magam, hogy ott felléphettem. Még, amire egyébként büszke vagyok, az a berlini fellépésem. Elég érdekes a háttérsztorija, ugyanis találkoztam egy Berlinből érkező kis csapattal, akik a páneurópai piknik miatt látogatták meg a várost. Ők kérdezték tőlem, hogy van-e itt Sopronban valami buli lehetőség. Én mondtam, hogy a Búgócsigát ki lehet bérelni, így megadtam a tulajdonosok telefonszámát. Ki is bérelték, én pedig felajánlottam nekik, hogy hívjanak bátran, ha kell, hiszen DJ vagyok. Az ötlet tetszett is nekik, a bulit pedig annyira élvezték, hogy utána meghívtak Berlinbe is. Fantasztikus élmény volt!”
L: „Szerinted mennyi múlik a tehetségen, és mennyi a kapcsolati tőkén vagy a saját marketingen?”
Misi: “Az elmúlt pár évben teljesen átformálódott erre a kérdésre a válasz. Én azt mondom, hogy nem feltétlenül szükséges a tehetség. Hiszen, mit takar az, hogy te tehetséges vagy? Most például az én esetemben az a saját tehetségem, hogy fizikai formában látom a hangokat. Ez nagyon nagy segítség, és ezzel olyat tudok alkotni, amit valószínűleg nem mindenki. Viszont, hogy meg tudjam valósítani az elképzelést, ami a fejemben van, az a rengeteg gyakorlásnak és tanulásnak az eredménye. Tehát maga a gyakorlás és a tanulás nélkülözhetetlen. A következő a kapcsolatok: ma már gyakorlatilag, ahogy mondtam, az elmúlt pár évben ez különösen kifordult magából. Régen is fontos volt, de mostanában ha nincs semmid az égvilágon, csak a megfelelő kapcsolatod, akkor világhírű is lehetsz. Főleg jelen pillanatban, a Social Media miatt. Példaképp: ha mondjuk most beszervezne engem a megfelelő ismerősöm Martin Garrix mellé fellépni, egy lépésből világhírű lennék. Nyilvánvalóan ez az életben nem így működik, csak nagyon sarkítva mondom. Mert igenis, előtte el kell érni valamit ahhoz, hogy az ismerősöd felhívjon és berakjon Martin Garrix mellé. Ez fordítva is igaz: hiába érsz el valamit, ha nem ismered azt a megfelelő embert, aki megadja neked a lehetőséget. Tehát gyakorlatilag a 80%-a azon múlik, hogy milyen kapcsolataid vannak. Végül pedig a saját marketing. Minden azon múlik, hogy mit raksz ki a Social Mediára. Mert az emberek csak azt fogják gondolni rólad, amit az interneten látnak. Szerintem ez egy nagyon rossz irány, épp ezért elveszik a lelke mindennek.”
L: „A sok éjszakázás és a pörgés hamar kiégetheti az embert. Te hogyan tartasz egyensúlyt a zenélés és a mentális/ fizikai egészséged között?”
Misi: “Gyakorlatilag nincs egyensúly! (nevetve)”
L: „Ó, értem! (nevetve)”
Misi: „Gyakorlatilag úgy élem túl, inkább így fogalmazok, hogy az idegrendszeremre figyelek. Hogyha bizonyos dolgokra nem megszokottan reagálok, mondjuk dührohamot kapok, ami rám egyáltalán nem jellemző, akkor az azt jelenti, hogy valami nincs rendben. A megoldás: a legelső időpontot, ahova még nincs szervezve semmi, ott lefoglalom és elmegyek egy hétre kikapcsolódni. Kinyomom a telefont, megmondom mindenkinek, hogy ne keressetek, nem vagyok elérhető! Minden programot, amire akkor kerülne sor, szigorúan elutasítom. Próbálok kimozdulni a komfortzónámból, de úgy, hogy minél távolabb legyek, azoktól a hétköznapi dolgoktól, amelyek a kiváltó reakciót eredményezték. Most el is fogok menni majd 10 nap szünetre…
L: „Nagyon helyes! Így kell csinálni!”
Misi: „Ugye? Emellett még nagyon fontos a táplálkozás! Nem mondom, hogy szent vagyok, mert nem! Főleg nem télen! Télen nagyon sokat eszek, amit nem kéne, de általában, hogy mit eszel, az segít a mentális egészségeden is. Ha nem megfelelően étkezel, akkor nem fogsz tudni megfelelően koncentrálni. Emellett még szedek vitaminokat is persze. Viszont mikor az idegrendszered mindezek mellett is besokall, akkor tényleg el kell menni szünetre. Mindent le kell mondani, mindent félre kell rakni, ki kell tűzni egy időpontot, amit szigorúan tartasz, és „full chill”! Különben belerokkansz, máshogyan nem lehet csinálni.”
Az élet megy tovább – “Rájöttem, hogy bármit is sodor velem az élet, a zene tompítja a csapást.” (Bryce W. Anderson)
Ahogy a legtöbb előadónak, úgy Misinek is az Instagram az első! Minden elsődleges információt itt találtok meg: az eddigi fellépések dokumentációját, a fertődi Esterházy- kastély DJ szettjét és a közelgő felkérések dátumait is! Érdemes lecsekkolni mellé a Búgócsiga Akusztik Garden és a Hangár Music Garden oldalát is a legközelebbi fergeteges eseményekről! A szuper fotók készítői pedig: Márkus Boróka, Fodor Regina, Rombai Péter, Sallai Zorán, Zsólyomi Samu és Módos Máté.
Találkozzunk a következő helyszínen és bulizzunk együtt ZsEgonnal!


