Keresés
Close this search box.

Legyél te is hallgatós! Jelentkezz hozzánk március 3-ig!

Alvásparalízis, a hallgatók réme – Álomnapló I.

Tudtad, hogy az egyetemi hallgatóknál fordul elő leggyakrabban az alvásparalízis? Legyen szó akár hallucinációról, démonokról vagy csak a temporoparietális csomópontod bizarr játékáról, ez minden esetben egy olyan kellemetlen élmény, amit, ha egy mód van rá, legszívesebben elkerülnénk.

Borítókép: wikipedia.com

Mi az az alvásparalízis?

Ha az alvásparalízist nem első kézből ismered, egy megrázó élménnyel kevesebbel rendelkezel.  Leginkább egy hallucinációhoz hasonlítható, melynek során bizarr lények fekszenek a mellkasodon, de nem tudsz menekülni előlük, mert a tested  teljesen béna. Az alvásparalízis egy olyan álmodás és ébrenlét közötti állapot, amely során az agyad ébren van, de a tested alszik, így fizikailag valóságosnak tűnő eseményeket élsz meg a fizikai tested aktivitása nélkül. A definíció azonban ilyen formában nem állja meg a helyét, az agyad sem a megszokott, teljesen éber állapotában van, a hátsó részén elhelyezkedő temporoparietális csomópont túlaktivitása miatt olyan dolgokat érzékelsz valóságosnak, amelyek igazából csak a képzeleted szüleményei. (Ez a túlműködés eredményezi a skizofrén betegek látomásait is.) 

Az alvásparalízist megélő emberek beszámolói gyakran hasonlóak: sötét alakokat, démonokat látnak, különböző hangokat hallanak, és mindeközben nyitva van a szemük, ugyanis a környezetük megegyezik a paralízis során látottakkal. Mellkasukon nyomást érzékelnek, sokszor “démonok” ülnek rajtuk, és mindeközben bármennyire szeretnének, a szemükön kívül semmi mást nem tudnak a testükön megmozdítani. Persze nem mindig ilyen félelmetes az élmény, van, aki csak lépteket hall vagy fényeket lát, a mozdulatlanság azonban mindehhez társít egyfajta bizarr érzést. 

De miért mozdulatlan a testünk?

Az alvás REM (Rapid Eye Movement) fázisában való állapot okozza azt, hogy az ébredésed közben “elakadt” tested nem mozog. Ebben a fázisban történik ugyanis az álmodás, és azért, hogy az intenzív álmaid során ne üsd meg magad, ne kelj ki az ágyból, és összességében ne légy veszélyes önmagadra nézve, a tested “kikapcsolja” a mozgással kapcsolatos képességeidet erre az időre. (Ez a kikapcsolási fázis hiányzik az alvajáró emberek alvási folyamatából.) Amikor felébredsz, ez automatikusan elmúlik. A gond akkor van, ha a felkelési folyamat megakad és démonokat látsz a mellkasodon.  

Mi váltja ki az alvásparalízist? 

A populáció 8%-át érinti, elsősorban a megszokottnál több stressz, alváshiány és egyéb alvással kapcsolatos problémák okozzák ezt a jelenséget. Ha azonban váltott műszakban dolgozol, vagy hallgató vagy, jóval nagyobb eséllyel tapasztalhatod, mint más emberek. Bizony, az egyetemi hallgatókat veszélyezteti leginkább az alvásparalízis, majdnem 29%-uk élt már át alvásparalízist legalább egyszer! Következőnek tehát gondold át jól, hogy megéri-e a miatt a zh miatt annyit stresszelni! 

Know Your Meme

Mit tehetek ellene?

Ha egyszer, vagy nagyon ritkán fordul csak elő, vizsgáld meg, mennyit stresszeltél az utóbbi időben, mert a tested valószínűleg ezzel azt üzeni, hogy kicsit lassíts le. Ha azonban ez gyakori élmény számodra, érdemes orvoshoz fordulni vele, aki megfelelő szakemberhez tud irányítani. 

Forrás: Oláh Attila: Pszichológiai alapismeretek, 2006. 

Tanácsok saját tapasztalatból:

  • Ha épp benne vagy egy ilyen élményben, és nem tudsz mozdulni, bármennyire is úgy érzed, hogy a fejedet kellene elfordítani, ne azzal erőlködj, hanem próbáld valami egyszerűbbel kezdeni, mondjuk az ujjaiddal. Igyekezz megmozdítani a kisujjad, majd a karod és végül az egész tested.
  • Próbáld meg kerülni a háton alvást! Inkább oldalra vagy hasra feküdj, így ha ki is nyitod a szemed, kevesebb dolgot láthatsz. 
  • Ha felébredtél, takarózz be jól! Hirtelen úgy érzed majd, hogy nagyon hideg van. Teljesen rendben van, hogy megijedtél, próbáld meg elterelni a gondolataidat, olvass vagy beszélgess valakivel, ha van rá lehetőséged.