Keresés
Close this search box.

Legyél te is hallgatós! Jelentkezz hozzánk március 3-ig!

Komoly verseny alakult ki a két egyik legsikeresebb tech cég között napjainkban.

„Chatbot háború” a Microsoft és a Google között

Pár napja Sundar Pichai, az Alphabet vezérigazgatója megmutatta, hogy milyen válasza van a Google-nek a ChatGPT-re. A fejlesztés neve Google Bard és hamarosan pedig használhatja is majd a nagyérdemű. Viszont pár napra rá érkezett erre egy „válasz” a Microsofttól, ami felboríthatja az eddigi egyensúlyt. Először azonban meg kell vizsgálnunk, hogy mik pontosan az előbb említett programok, illetve hogy miért van ezeknek most ekkora visszhangja.
A Hallgató Magazin Tech rovatának támogatója a Skribe.

Mi az a ChatGPT?

A ChatGPT egy nagy nyelvi modellel rendelkező chatbot, amit az OpenAI fejlesztett ki a GPT3.5 modell alapján. Érthetőbben megfogalmazva ez egy mesterséges intelligencia, amely képes (összetett) felhasználói kérdésekre valósághű és intelligensnek ható válaszokat adni. Tud beszélgetni az élet nagy kérdéseiről, képes irodalmi esszét írni, programot javítani, házi feladatot megoldani, verset írni és rengeteg egyéb dolgot csinálni. Mindenféleképpen forradalmi technológiáról van szó, de nemcsak azért, amire képes, hanem amilyen hatást gyakorolt az emberekre. A ChatGPT 2022. november 30-án indult egyébként útjára, viszont ilyen kis idő alatt is hatalmas ismertséget szerzett magának. 

A program fejlesztői, az OpenAI egy mesterségesintelligencia-kutatólaboratórium, amelyet 2015-ben alapított egymilliárd dollár kezdőtőkével Elon Musk, Sam Altman és még sokan mások. A cég egy forprofit és egy nonprofit részből áll össze, célja pedig egy olyan mesterséges intelligencia megalkotása, amely kedvező az emberiség egészére nézve. 2019-ben a Microsoft egymilliárd dollárt fektetett be a cégbe – tehát innentől kezdve egy Microsoft érdekeltségű cégről van szó. Érdekesség, hogy a ChatGPT megjelenését követően a cég értékét 29 milliárd dollárra becsülték.

A ChatGPT-nek az indulását követő öt nap után már 1 millió felhasználója volt.  Összehasonlításképpen a Facebooknak ehhez 10 hónap kellett, a Netflixnek 41 hónap. Kép: nytimes.com

Technikai háttér

Ahogy említettük korábban, a ChatGPT a GPT modelleken alapul. De mi az a GPT modell? A GPT (Generative Pre-trained Transformer) tulajdonképpen egy nagy nyelvi modell, amely mélytanulást használ az emberi kommunikációhoz hasonló szövegek előállítására. Azt gondoljuk, hogy fontos hangsúlyozni, nem tudatos intelligenciáról van szó, hanem egy olyan nyelvi modellről, ami megjósolja” a szövegből a következő szavakat. A GPT modelleket emberek által írt szövegekből tanították, amik az internetről és könyvekből származnak. A GPT 3-as verziója 2020-ban jelent meg, a GPT 3.5-ös verziója pedig 2022. márciusában. A ChatGPT a modell 3.5-ös verziójának finomhangolása révén jött létre. A hírek szerint a GPT 4-es verziója 2023-ban lesz elérhető, és sokkal fejlettebb lesz, mint a jelenlegi modell.

Viszont a GPT-k és így a ChatGPT alapja is a Nagy Nyelvi Modell (Large Language Modell, azaz LLM). Az LLM-ek megjósolják a következő szót az egy mondatban lévő szavak sorozatában és a következő mondatokban. Ez a képesség lehetővé teszi számukra, hogy bekezdéseket vagy akár egész oldalakat írjanak. Az LLM-ek azonban korlátozottak abban a tekintetben, hogy nem mindig értik pontosan mit akar az ember, tehát nem minden esetben érti jól a kérdéseket. Ez az a pont, ahol a ChatGPT javít a technika jelenlegi szintjén, mivel a kialakításakor emberi visszajelzéssel történő megerősítő tanulással (Reinforcement Learning with Human Feedback) fejlesztették tovább. Ez azt jelenti, hogy a modell válaszait címkézték aszerint, hogy az mennyire értette a feltett kérdést. Ennek köszönhetően a ChatGPT válaszainak szintje nagy mértékben javult a GPT 3-as modelljéhez képest is.

Próbáld ki te is a Skribe kávé és sörelőfizetéseit.
Hirdetés

ChatGPT használata

Jelenleg a ChatGPT-t bárki ingyen használhatja még Magyarországról is. Azonban várhatóan a jövőben lesz fizetős verziója is, de jelenleg csak díjmentes létezik. Az első hírek alapján szerencsére az ingyenes verzió valamilyen korlátozott formában továbbra is fenn fog maradni. A program elérése és használata nem bonyolult, mindössze annyit kell tenned, hogy felkeresed ChatGPT hivatalos weboldalát, regisztrálsz/belépsz és már mehet is a „móka”. A program még jelenleg is fejlesztés alatt áll, a fejlesztőknek pedig fontos a visszajelzés, amit úgy tudsz eljuttatni hozzájuk, hogy a válaszokat a like/dislike gombokkal értékeled.

Sajnos a ChatGPT üzemeltetése igen nagy erőforrásokat kíván, mellette pedig több tízmillióan használják, éppen ezért az oldal gyakran nem elérhető, vagy lefagy. Érdemesebb magyar idő szerint a délelőtti órákban próbálkozni, mert tapasztalataim szerint ilyenkor stabilabban működik. Fontos leszögezni a ChatGPT használatával kapcsolatban, hogy ha nem jól kérdezel, akkor nem fogsz megfelelő választ kapni. Úgyhogy érdemes odafigyelni arra, hogy világosan fogalmazd meg a kérdéseidet, illetve célszerű megszabni a válasz hosszát és stílusát (szaknyelven fogalmazzon vagy például úgy, mint egy ismert személy). Valamint ha túl röviden válaszol, akkor csak írd be hogy „folytasd”, és további információkat fog közölni.

A Google is „beszáll a buliba”

A ChatGPT tehát rövid idő alatt meghódította a világot, úgyhogy nem véletlen, hogy a Google-nél kicsit „bepánikoltak” az OpenAI terméke láttán. Viszont pár hónapra rá jött is a válasz, miszerint a Google vezérigazgatója hétfőn bejelentette, hogy elindul a cég saját chatbotja, a Google Bard. A Google Bard egyelőre csak bizonyos válogatott felhasználóknak lesz elérhető, de heteken belül a széles nyilvánosság is használhatja majd. A Google Bard chatbot a cég LaMDA nyelvi modelljén alapul, pontosabban annak egy egyszerűsített változatáról van szó. A kérdésekre a chatbot válaszai közvetlenül a keresőmező alatt jelennek meg más találatokat lejjebb szorítva, de egyelőre forráshivatkozás nélkül.

Ha ez ebben formában fog működni, akkor az sok weboldalnak (különösen a blogtulajdonosoknak és tartalomszolgáltatóknak) is kihívást jelenthet. Hiszen a chatbot által dobott válaszok elvehetik a látogatóikat, és így jelentősen csökkenhet a forgalmuk. A Google Bard kifejlesztésével lényegében konkurenciát teremtettek az OpenAI saját chatbotjának, ami jelenleg több millió felhasználóval rendelkezik. A Google új fejlesztése, úgy tűnik, nem is hagyta nyugodni a versenytársakat. Ugyanis néhány perccel a Bard bejelentése után a Microsoft nyilvános eseményt hirdetett szerdára, ahol a bejelentették a Microsoft Bing keresőjének és a ChatGPT-nek az összeolvadását.

A Google vezérigazgatója szerint a Bard chatbot csak egy a számos új fejlesztés közül, ami azt bizonyítja, hogy a Google nincs lemaradva mesterséges intelligencia terén. Kép: engadget.com

Microsoft-válasz

Az köztudott ténynek számít, hogy a világon a legtöbbet használt kereső a Google, amit egyébként 90%-os piaci részesedése is jól mutat. Viszont azt már nem sokan tudják, hogy a második helyen a Bing van mindössze nagyjából 3%-al. A Microsoft tavaly októberben bejelentette, hogy beépítené a DALL-E 2 nevű képgenerátort a keresőmotorba. Januárban már az is kiderült, hogy a ChatGPT-vel szeretnék felturbózni a keresőt. Ez utóbbi pedig most megtörtént, egy szűk egyórás bemutatón rántották le a leplet az MI-vel megtámogatott új Bingről. A végeredmény elsőre egészen hihetetlennek tűnik, de nem biztos, hogy a Microsoft Edge teljes újragondolása böngésző fronton változtatni fog az erőviszonyokon.

Viszont mégis nagy áttörésnek ígérkezik a megújult Microsoft kereső, ugyanis nagyon egyszerűen megfogalmazva: segíteni fog a keresésben. Mégpedig úgy, hogy a megadott paraméterek alapján leszűkíti a találatokat és még tanácsokat is ad a keresgélésben, mint egy embertársunk. Például ha nem tudod pontosan, hogy milyen televíziót szeretnél vásárolni, akkor a böngészőn keresztül kikérheted az MI véleményét, ami rendes érvekkel, adatokkal fog válaszolni és segít a döntésben. Ha viszont mondjuk videójátékokhoz kell tévé, akkor leszűkíti neked arra, méghozzá a legfontosabb részletekkel és a hivatkozásokkal együtt. Az új Bing azt is simán megmondja majd, hogy mit csináljunk egy pár napos kiruccanáson külföldön.

Mindezek mellett az új Microsoft böngésző levelet ír, fordít, kvízt rak össze és elmagyarázza, hogyan kell megoldani egy egyenletrendszert. Kép: searchengineland.com

Miért, világ, miért?

Azt nem hinném, hogy túl kellene magyarázni azt, hogy miért váltanak ki ezek a chatbotok ekkora érdeklődést és ovációt a társadalomban. Hiszen nagyon sok mindenben tudnak segíteni és már rengeteg helyen és területen használják őket sikeresen. Viszont el kell ismerni azt is, hogy a jelenlegi formájukban még nem állnak teljesen készen arra, hogy a mindennapok nélkülözhetetlen részei legyenek. Ennek ellenére az is biztos, hogy az elkövetkezendő időkben fontos szerep jut majd az ilyesfajta chatbotoknak. Szerencsére úgy néz ki, hogy a fejlesztők és a nagy elektronikai cégek is arra törekszenek, hogy ez minél hamarabb megtörténjen.