Keresés
Close this search box.

Legyél te is hallgatós! Jelentkezz hozzánk március 3-ig!

Jazz

Jazz az esős, őszi napokra – Modern jazz ajánló

Sárguló levelek, heves záporok, hűvös idő. Mi sem jobb ilyenkor, mint egy bögre forró teával vagy egy csésze kávéval a kezünkben hallgatni az esőt a meleg lakásból, miközben a háttérben jazz szól. De mit érdemes hallgatni? – merülhet fel a kérdés az olvasóban. A régi klasszikusok mellett cikkünkben bemutatunk három modern jazz előadót. Jó hallgatózást!

Borítókép: wallpaperflare.com

Röviden a jazzről

A jazz nagyjából a 19. század végén és a 20. század elején kezdett el kialakulni mint zenei stílus. Az Egyesült Államok déli részéről származik – például New Orleans-ból, ahol a műfaj egyik nagyágyúja, Louis Armstrong született és zenélt sokáig.

A jazz az afroamerikai zene jegyeit ötvözi az európai zenei technikákkal. Legnépszerűbb hangszerei többek között a szaxofon, zongora, nagybőgő, gitár, dob, illetve az éneklés is, de ez gyakran opcionális. 

A jazzhez nagyon hasonló műfaj a blues, ami egyben zenei forma is. Megkülönböztető jegye a jazztől a tipikus akkordmenet, a blue note és a dirty tone

A blue note intonációval, azaz hirtelen, feltűnő, „csúszkálósan” megszólaltatott hangjegyek képzésével jön létre. Ezt a blues hangot nem lehet kottába hangjegyként leírni: a dúr és a moll közötti sajátos átmenet, általában a nagy- és kis terc, kvint vagy szeptim között van. A temperált (hangolt) hangszereken, mint például a zongora, úgy érik el ezt a hanghatást, hogy egyszerre ütnek le kétféle tercet. A gitárnál slide („csúsztatott” mozgást végző) technikával játsszák, éneklésnél pedig tulajdonképpen két hang közé énekelnek egy másikat.

A dirty tone az afrikai amerikaiak jellegzetes intonációs (hanglejtéses) sajátossága, illetve a fúvósok hangos, durva játékmódja. Technikáját tekintve a blue note-hoz hasonló, ám éneklés terén akadályokba ütközhetünk, ha nem rendelkezünk ezzel a már fentebb is említett egyedi hanglejtéssel. 

A jazz eleinte elég rétegzenének számított; főleg az afroamerikai közösségekben örvendett népszerűségnek, aztán – szerencsére – hamar kinőtte magát, és világszerte ismert és kedvelt műfajjá vált. Csak hogy párat említsek a legnagyobb nevek közül: Louis Armstrong, Frank Sinatra, Ella Fitzgerald, Nina Simone, Nat King Cole, Miles Davis, Billie Holiday, Chet Baker, Ray Charles, Dean Martin és Doris Day. 

Szintén nagy név, ám számomra igazi kihívást jelent eldönteni, hogy inkább a klasszikusok vagy a modern előadók közé soroljam, az nem más, mint Michael Bublé. A legtöbb tőle ismert zeneszám régiek feldolgozása, de rengeteg saját albuma is van, amik szintén nagyon népszerűek – egészen sajátos módon csempészte vissza a köztudatba a jazzt. 

Modern jazz, avagy mit hallgass az esős, őszi napokon? 

Felmerülhet bennünk a kérdés, hogy mitől lesz más ugyanaz a zenei műfaj, ha elé tesszük a modern jelzőt? A Magyar értelmező kéziszótár szerint a modern szó többek között azt jelenti, hogy egy adott dolog a legújabb kor igényeinek, felfogásának, szokásainak, divatjának, szellemi, tudományos és technikai fejlettségének felel meg; újszerű, korszerű. Ebből következtetve tehát a modern jazz kifejezésből a modern szó arra értendő, hogy az idők során különféle hangzások és stílusok alakultak ki, amik a mi 21. századi fülünk számára bár nem modernek, de a régi jazzhez képest azok. Ezért lehet, hogy amire ma rá mondják, hogy (modern) jazz, nem is igazán hasonlít a műfaj régi, kiforrott formájára, az alapokban azonban mégis megegyezik. 

A fentebb leírtak tekintetében bemutatunk három modern jazz előadót. 

Laufey

Laufey Lín Jónsdóttir izlandi-kínai énekesnő és dalszerző. 1999. április 23-án született Izland fővárosában, Reykjavíkban. A legtöbbet főleg szülővárosában tevékenykedik, illetve Londonban és New Yorkban. Fő zenei műfaja a jazz, a jazz-pop és a lo-fi keveréke, amit ő modern jazzként emleget. Példaképei közé tartozik Billie Holiday, Chet Baker és Ella Fitzgerald – utóbbitól feldolgozásokat is hallhatunk Laufey előadásában.

A debütáló albuma, az Everything I Know About Love 2022. augusztus 26-án jelent meg, a legutóbbi pedig, a Bewitched 2023. szeptember 8-án – európai turnéja 2024 februárjában kezdődik. 

Az albumjain kívül gyakran tölt fel YouTube-csatornájára single-öket (önálló zeneszámokat), feldolgozásokat és kollaborációkat. Dolgozott már együtt Adam Melchorral, a mostanában feltörekvő d4vd-del (David Anthony Burke), idén ősszel pedig Stephen Sanchezzel

Laufey-nak nem csak a hangja egyedi és gyönyörű, de zeneileg is nagyon tehetséges: játszik gitáron, zongorán és csellón – 15 évesen az Izlandi Szimfonikus Zenekar csellistája lett. Az ikertestvére, Junia Lín Jónsdottir is zenei pályán helyezkedett el, ő gyönyörűen hegedül, így gyakran látni testvére mellett a színpadon.

Laufey
Laufey: Bewitched – album borító. Kép: laufeymusic.com

Anthony Lazaro

Anthony Lazaro Észak-Olaszországban, Genovában nőtt fel, majd később az észak-németországi Berlinbe költözött, onnan pedig Hamburgba. A fő zenei műfajok, amikben alkot az R&B, indie-folk és jazz-pop. Nagyon szeret és sokat is szokott utazni, dalaiban ezt próbálja tükrözni.
Az első albuma, a Rock, Paper, Scissors 2019. március 21-én jelent meg, azóta pedig számos kis- és nagyalbuma jött ki, valamint single-ök és kollaborációk is. A legújabb albuma 2023. augusztus 25-én jelent meg Swinging On The Moon címmel.

Az Artlist Blog-nak adott interjújában elmondta, hogy életében először 20 évesen fogott gitárt a kezében – a szülei zongora tanárok voltak, ennek ellenére sosem tanult meg se zongorázni, se más hangszeren játszani –, és rögtön írt is egy dalt, mintha évek óta csak erre várt volna. Abban az évben nagyjából 30-40 számot szerzett.  

„Olyan dalokat szeretnék készíteni, amelyekhez az emberek kötődni tudnak. Relaxálni vele. Jól érezni vele magukat. A legambiciózusabb célom az, hogy képes legyek átlépni a műfajok és hatások között anélkül, hogy elveszíteném a saját hangzásomat és stílusomat. Valamit, amit minden zenémben csodálok.”

Lazaro
Az olasz származású énekes-dalszerző, aki Németországban él és angolul énekel. Kép: anthonylazaro.com

Sarah Kang

Sarah Kang koreai-amerikai énekesnő és dalszerző. A dél-koreai Busanban született 1992. április 23-án, majd Los Angelesben, Chicagóban és Dallasban nevelkedett. Jelenleg főleg New Yorkban tevékenykedik. 

15 évesen kezdett el gitározni, azóta ír dalokat. Zenéit főleg jazz, pop és R&B műfajban szerzi. 2019. június 7-én jelent meg a One című első albuma, majd 2021-ben a maybe i’m better now, és 2022-ben a how i remember. Az albumok között rengeteg single-t és feldolgozást készített, valamint sok kollaborációban vett részt: több száma van Anthony Lazaróval – még koreaiul is – és Sam Ockkal

A leghíresebb dalát, a Summer Is for Falling in Love-ot már több millióan lejátszották YouTube-on és Spotify-on egyaránt, sőt még az ELLE, a Vogue és az LG is felhasználta reklámjaiban. Sok számának a koreai változata még k-drámákban is hallható.

A legújabb albuma, a Hopeless Romantic 2023 őszén fog kijönni, ami már csak hetek kérdése. Addig élvezhetjük a Roses on Valentine’s Day című ízelítőjét, ami pár napja jelent meg.

Kíváncsian várjuk, mikor jön ki az új albuma az énekesnőnek! 

Sarah
Kép: sarahkangmusic.com