Keresés
Close this search box.

Legyél te is hallgatós! Jelentkezz hozzánk március 3-ig!

Elektronikai eszközök frissítése

Miért kell folyamatosan frissítenünk az elektronikus eszközeinket?

Azt hinnénk, hogy ez egy elég magától értetődő kérdés, viszont több oka is van annak, hogy eszközeink ilyen gyakran kínálják fel a frissítés lehetőségét.

Borítókép: Pexels

A Hallgató Magazin Tech rovatának támogatója a Skribe.

Na de minek van már újra frissítésem?

A legelső indok mindenképp a biztonság megtartása és annak fejlesztése, hiszen az eszközeinkre leselkedő veszélyforrások is ugyanolyan gyorsan fejlődnek, így könnyebben is találhatnak rést a rendszerben. Enélkül ugyanis könnyen beslisszanhat egy olyan vírus, amit a program vagy rendszer nem ismert fel, mivel egy régebbi vagy éppen nem optimális frissítéssel operál, ezáltal egy felesleges veszélyforrásnak tehetjük ki az eszközünket. Ezenkívül a frissítések lehetnek új funkciók vagy hotfix-ek is, amik csak most kerültek bele a forráskódba – ezzel is javíthatják a rendszert, vagy esetleg egy sokat kért új opció kerülhet a beállítások közé, hogy megkönnyítse a felhasználó életét.

A második az, hogy a már elavult rendszereket felesleges új funkciókkal vagy biztonsági sebtapaszokkal foltozgatni, mivel a technológiai fejlődés felgyorsulása lehetővé tette azt, hogy jobb, újabb és biztonságosabb szoftverek jelenjenek meg rohamos gyorsasággal. Már nem éri meg a cégeknek, hogy fenntartsák ezeket a régi rendszereket, amikhez már amúgy is rég nem nyúltak hozzá, hiszen rengeteg biztonsági rés vagy nem optimalizált funkció lehet bennük. 

Hardver
Kép: Pexels

A harmadik ok a kompatibilitási problémák, amik az előbb említett régi és új rendszerek összeférhetetlenségéből jön létre – lehet, hogy mindkettő ugyanazon az elven alapul, viszont az újabb ezt sokkal könnyebben ki tudja vitelezni, így már nincs értelme a régit használni. Esetleg az is előfordulhat, hogy a két új frissítés egymás között okoz problémákat, így olyan nem várt dolgok történhetnek, mint a rendszer összeomlása vagy  a glitch-ek megjelenése.

Az update-rengetegek értelme

A frissítések legnagyobb százaléka mindenképp biztonsági lesz, hiszen rengeteg cég és magánszemély adatai forognak kockán egy apró hiba vagy rés miatt, így ez élvez prioritást minden felett. Éppen ezért lehet idegesítő, hogy már megint frissíteni kell a Windows-t vagy egy appot, amit már tegnap frissítettél, és már így is zabálja a tárhelyedet. Ezek nélkül viszont hatalmas baklövések történhetnének, mivel a fejlesztők se mindentlátóak, így nagy esély lehet arra, hogy a friss kódban pont vannak olyan részek, amik nem várt galibákat okozhatnak.

Próbáld ki te is a Skribe kávé és sörelőfizetéseit.

Persze van olyan is, amikor jobb lett volna nem telepíteni azt a frissítést, mert éppen amiatt romlott el egy funkció vagy az egész rendszer, de ez sem egy örökletes igazság, így technikailag bármi okozhatta a crash-t gépünkön a rendszerfrissítés után.