Close this search box.

Legyél te is hallgatós! Jelentkezz hozzánk március 3-ig!

2023 teniszlabdákból

Mit hozott a férfi tenisz 2023-ban?

A hétvégén került megrendezésre a Nitto ATP Final, így már csak a fiatalok ATP döntője és a Davis-kupa van hátra a 2023-as férfi tenisz szezonból. Cikkünkben összegyűjtöttük az idei egyéni szezon legfontosabb eseményeit.

Borítókép: Molnár Boglárka

Grand Slam és Masters 1000

Az első 2000 ranglistapontot érő tornára, az Australian Openre januárban került sor. A döntőben Novak Djokovics győzött Sztefanosz Cicipasz ellen, ahol is a 6:3, 7:6, 7:6 végeredményű mérkőzéssel a szerb egymás után tizedjére nyerte meg az ausztrál bajnokságot.

A következő Grand Slamre májusig kellett várnunk, a Párizsban megrendezett French Open-en Djokovics 7:6, 6:3, 7:5-tel győzte le norvég ellenfelét, Casper Ruudöt. Ezzel a győzelmével rekordot állított be a szerb világklasszis, ugyanis 23-szoros egyéni bajnokká vált, valamint az első férfi teniszezővé, aki mind a négy Grand Slam tornát három-három alkalommal megnyerte.

Július hónapban került megrendezésre a wimbledoni torna, amelyen ismét a címvédő Djokovics, valamint a fiatal spanyol klasszis, Carlos Alcaraz lépett pályára a döntőben. Az öt szettes döntőben végül a spanyol győzött és szerezte meg első wimbledoni címét, legyőzve az itt 2013 óta veretlen szerb játékost.

Alcaraz a wimbledoni trófeájával
Alcaraz a wimbledoni trófeájával Forrás: Corinne Dubreuil/ATP Tour

A nyarat az US Open zárta, ahol Danyiil Medvegyev és Djokovics játszotta a döntőt. Utóbbi 24. győzelmét aratta az amerikai kemény pályán.

Az 1000 ranglistapontot érő Masters versenyeken Alcaraz (Indian Wells, Madrid), Medvegyev (Miami, Róma) és Djokovics (Cincinnati, Párizs) is két-két alkalommal győzött. Rajtuk kívül Hubert Hurkacz (Sanghaj), Jannik Sinner (Toronto) és Andrej Rubljov (Monte-Carlo) zsebelhette be a győztesnek járó 1000 pontot és a hozzá járó trófeát.

ATP Final

A szezonzáró Nitto ATP Final-ön, melynek Olaszország adott otthont, az éves világranglista legjobb nyolc játékosa vett részt: a szerb Djokovics, a spanyol Alcaraz, az orosz Medvegyev, az olasz Sinner, az orosz Rubljov, a görög Cicipasz (akit sérülés miatti visszalépés után a lengyel Hurkacz helyettesített), a német Alexander Zverev és a dán Holger Rune.

Az elődöntőbe Alcaraz, Djokovics, Medvegyev és Sinner jutott be.

A döntőbe az eddig veretlen, csupán 22 éves Sinner és a világelső Djokovics jutott. A kettős már a csoportköri mérkőzések alatt találkozott egymással, ahol is az olasz egy igazán különleges mérkőzésen győzött, ugyanis szerb ellenfele minden fontosabb paraméterben eredményesebb volt nála: ász (20:15), kettős hiba (1:2), jó első adogatás (63%:60%), hálónál nyert pont (68%:58%), nyerő ütés (46:37), adogatóként nyert pont (73%:69%), fogadóként nyert pont (31%:27%). Sinner csupán a hárított és megnyert brékpont (67%:33%) és a ki nem kényszerített hiba (11:14) tekintetében szerepelt jobban ellenfelénél, de a 3 óra 10 perc hosszat tartó mérkőzést ennek ellenére is megnyerte.

Sinner kezében forgott annak a lehetősége is, hogy Djokovics számára a csoportköri mérkőzések után véget érjen a verseny. Ugyanis, ha az olasz játékos a harmadik mérkőzésén a döntő szettet elveszíti a dán Rune ellen, akkor ők ketten lesznek az elődöntősök.

A döntőre a szerb világklasszis úgy érkezett, hogy nyolcadik alkalommal ő az év végi világelső, és ha nyer, akkor 7. világbajnoki címét szerzi meg (az említett két eredmény pedig mind rekordnak számít). Az olasz Sinner nem tudta megismételni korábbi bravúrját, és nem tudott felülkerekedni ellenfelén, minden mutatóban rosszabbul teljesített. Az 1 óra 44 percig tartó mérkőzést végül megérdemelten Djokovics nyerte 6:3, 6:3 arányban, és ezzel hivatalosan is feltette a koronát ez évi teljesítményére.

Novak Djokovics trófeát csókol
Djokovics feltette a pontot az i-re, 7. világbajnoki címét szerezte meg Forrás: CFP

Az ATP egyéni ranglistája élén így Djokovics zárt 11 245 ponttal, őt követi a spanyol Alcaraz, valamint az orosz Medvegyev a második illetve harmadik helyen.

A 2024-es szezon első férfi egyéni tornája januárban kerül megrendezésre. A 70 versenyből álló sorozatnak 29 ország ad majd otthont, a nyári naptárban pedig helyet kap a párizsi Olimpia is.

Magyar sikerek

Fontos megemlítenünk hazai versenyzőinket is, akik kiváló eredményeket értek el az idei szezonban.

Fucsovics Márton a szezont a ranglista 53. helyén zárja. Bár az év során többször is sérülést szenvedett a klasszis, így is számos sikeréről tudunk írni. Az év eleji Canberrában megrendezett versenyen a döntőig menetelt, ahol is legyőzte a 15 meccses veretlenségi szériával rendelkező svájci ellenfelét, Leandro Riedit. A BNP Paribas Open-en kevesebb mint 90 perc alatt győzte le ausztrál ellenfelét, Alex de Minaurt. A BOSS Open-en pedig legyőzte a világranglista 8. helyén álló Taylor Fritzet, és ezzel bejutott az elődöntőbe, ahol végül vereséget szenvedett.

A 24 éves Marozsán Fábián a perugiai és antalyai Challenger tornákon is első helyen végzett. A fiatal tehetség a szezonban olyan versenyzők ellen is győzött, mint Alcaraz, akit az Italian Open harmadik fordulójában győzött le. A US Open első körében bravúros fordítással győzte le a világranglista 7. helyezett Richard Gasquet-t öt játszmában, aki már két szettel vezetett a magyar ellen. A sanghaji tornán a világranglista 2. helyezettjét, Ruudöt is legyőzte, a negyeddöntőben végül három szettben kapott ki a későbbi győztes, lengyel top 10-es ellenfelétől, Hurkacztól. Ezzel az eredménnyel 1990 óta ő lett az első magyar, aki Masters 1000-es versenyen elérte a negyeddöntőt. Marozsán a szezont a ranglista 64. helyén zárja.

Marozsán Fábián a sanghaji tornán
Marozsán Fábián a sanghaji tornán Forrás: ATP Tour

TOP játékosok, akik idén vonultak vissza

A 2023-as szezonban több olyan játékos is befejezte pályafutását, akik évekig a sportág kiemelkedő szereplői voltak.

Az amerikai Jack Sock 31 évesen, 14 évnyi profi teniszezés után vonult vissza. Karrierje során négy egyéni és 17 páros tornagyőzelmet is szerzett. Legnagyobb sikerei közé tartozik négy Grand Slam győzelem, valamint a 2016-os riói olimpia vegyes párosának arany- és férfi párosának bronzérme. Egyéniben 8., párosban 2. volt a legjobb helyezése a világranglistán.

A szintén amerikai John Isner is idén, 38 évesen akasztotta szögre a teniszütőt. Karrierje során 16 egyéni, illetve nyolc páros tornagyőzelmet aratott, egyéniben 8., párosban 14. volt a legjobb helyezése a világranglistán. Az ő nevéhez fűződik az 1991 óta ütött legtöbb ász egyéni meccseken (14 411 db) és a leghosszabb mérkőzés is, amit 11 óra 5 percig, 3 napon keresztül játszott a 2010-es wimbledoni torna első körében, Nicolas Mahut ellen.

A rekordot jelentő számok előtt
A 2010-es maratoni hosszúságú mérkőzés 70:68-as öt játszmával ért véget, ennek hatására vezették be 2019-ben Wimbledonban is a döntő szett rövidítését. Forrás: https://olympics.com/en/news/longest-tennis-match-history-grand-slam-record

A spanyol Feliciano Lopez 42 évesen, 27 évnyi profi karrier, hét egyéni és hat páros tornagyőzelem után vonult vissza. A szerva-röpte stratégiát számos alkalommal alkalmazó versenyző sorozatban 79 Grand Slam főtáblán szerepelt, és 139 Masters 1000 résztvevő volt – amely azóta is rekord. Egyszeres Grand Slam és négyszeres Davis Kupa győztes.