Keresés
Close this search box.

Legyél te is hallgatós! Jelentkezz hozzánk március 3-ig!

Parallel Lifeforms

Párhuzamos életrajzok, nagy találkozások. Gondolatok a parallel lifeforms zenei projektről

A l| parallel lifeforms l| a közelmúltban jelent meg a hazai zenei szcéna színpadán. A megszokottól nagymértékben elütő hangzásvilággal, repetitív gondolatisággal dolgozó duót Bank Balázs producer, ütőhangszeres művész és Gáspár Benedek szaxofonművész alkotják. Ugyan találkozásuk a véletlen műve, átgondolt koncepcióik mögött bizonyosan nem a véletlenek dominálnak. Öröm volt velük megismerkednem. Na de kik is ők?

Borítókép: Facebook

Hogy a nagyhírű Veszprémi Utcazene Fesztivál miért olyan különleges hely, azt csak az eseménysorozaton megszülető történetek tudják kelllően illusztrálni. Azonban a hely különlegességét jelzi az is, hogy amikor az ember cikket ír egy közelmúltban megalakult zenekarról, kénytelen ettől az eseménytől indítani mondanivalóját. Aki azonban az eddig emlegetett programsorozatról olvasna, az nagyon rossz helyen jár. Hiszen jelen esetben csupán egyetlen szempontból fontos a „veszprémi utcazene”. Cikkünk két főszereplője, Bank Balázs és Gáspár Benedek ugyanis éppen itt találkoztak három évvel ezelőtt. A történet kalandos: Balázs projektjét beválogatták az utcazene versenyprogramjába, az esemény előtt két héttel azonban kiderült, hogy az eredeti szaxofonos mégsem tudja vállalni a fellépést. Így jött képbe Benedek beugróként, akivel olyannyira megtalálták a közös hangot, hogy úgy döntöttek, folytatják a munkát. A zenei projekt mára egy különleges formát öltő zenekarrá érett: ők a l| parallel lifeforms l|.

Parallel Lifeforms
A Parallel Lifeforms tagjai: Gáspár Benedek (szaxofon) és Bank Balázs (ütőhangszerek). Forrás: Facebook

Kik ők?

Tegyük fel pontosabban kérdéseinket. Ki Bank Balázs és Gáspár Benedek, milyen zenét játszanak, és milyen gondolat húzódik a parallel zenei palettája mögött? Mindenekelőtt ahelyett, hogy egyesével sorolnám a két előadó veretes önéletrajzát, lássuk a tagok között húzódó hasonlóságokat és különbségeket. Előadóművészek eltérő közegből. Bank Balázs elektronikus zenével foglalkozó ütőhangszeres művész. Ütőhangszereken 16 éve játszik, különböző világzenei, jazz és népzenei formációkban közreműködve. Gáspár Benedek ellenben a klasszikus zene felől érkezett; a budapesti Zeneakadémián és a bécsi Universität für Musik und darstellende Kunston végzett szaxofon- és klarinétművész. Beszélgetve velük azt tapasztaltam, hogy gondolatiságukban mindkettejük különösen megfontolt szerző és előadó. Talán ez részben tanári feladatköreik miatt lehet: Balázs főállásban egyetemi oktató (nem mellesleg a zenei jelfeldolgozás témakörének kutatója), Benedek a fiatalabb korosztályban, zeneiskolában tanít zenét.

Milyenek ők?

És hogy milyen dallamokat játszanak? Ahelyett, hogy ezen a ponton komolytalan szakmázást adnék elő arról, amihez kevéssé értek, inkább egy felsorolást és egy klipet teszek itt közzé. A jelzőkből álló listát azért, hogy láthassa az olvasó, a produkció milyen benyomásokat kelt. A videót pedig azért, hogy a klip megtekintésével hasonló játékra invitáljak mindenkit, hogy aztán maga döntsön, egyetért-e a cikkszerző listájával vagy sem.

#elektronikus, #repetitív, #meditatív, #hektikus, #hullámzó, #bugyogó, #minimalista, #improvizatív, #konfrontatív, #körkörös, #merész, #intellektuális, #kísérletező, #betyáros, #újhullámos, #terézváros

A l| parallel lifeforms l| klipekkel tehát már megjelent a hazánkban éppen csak létező elektronikus/jazz szcénában (amely vállalás már eleve ritka a műfajban), ráadásul ezt markánsan teszi: bizonyos értelemben beáll a zenei stílus aktorai közé, bizonyos értelemben viszont igyekszik kilógni és önálló hangzásvilágot kialakítani. Utóbbi érezhető az elektronika bevonásán vagy a duó minimalista gondolatisága mögött rejlő motivációkon. A projekt folyamatosan, részben organikusan alakul: koncertjeiken merőben más felállásokkal jelentkeznek, sokszor vendégművészekkel; stílszerű tehát nyitva hagyott kérdésekkel zárni ezt a rövid ismertetőt. Hogy összeérik-e újból olyan nagyhatású fúzió, mint amit a hasonló stílusban alkotó Kaltenecker-Markó duó jelent, azt majd az idő eldönti. Mindenesetre érdemes várni a folytatást, kezdetnek például egy kislemezt, netán EP-t…

A parallellel a közönség legközelebb már csak a jövő évben találkozhat. Hogy hol és mikor teheti ezt meg, arról a zenekar Facebook-oldalán tájékozódhatunk. Ki tudja, talán a veszprémi utcazenére visszatérve elcsíphetjük őket! És ugyanitt remélhetőleg bízhatunk hasonlóan gyümölcsöző találkozásokban…