Keresés
Close this search box.

Legyél te is hallgatós! Jelentkezz hozzánk március 3-ig!

Könyvmolyképző ismertető első rész

Pöttyös az igazi – De mit is rejtenek a pöttyök? Könyvmolyképző ismertető I. rész

Lehetsz akár kezdő olvasó, vagy olyan, aki már évek óta falja a könyveket, de nagy valószínűséggel te is belefutottál már a Könyvmolyképző kis pöttyökkel ellátott könyveibe. Nem, ez nem díszítés. Ez egy kalauz, hogy segítsen az olvasóközönségnek megtalálni a leginkább hozzáillő témájú könyvet. Ebben a cikksorozatban segítő kezet nyújtok eme „kalauzhoz”, hogy te, kedves olvasó, könnyebben kiigazodj a pöttyök világában.

Borítókép: Nagy Renáta, Hallgató Magazin

Mit jelentenek a pöttyök?

A Könyvmolyképző Kiadó (továbbiakban KMK) besorolást végez a könyvei között, ezzel segítve az olvasóközönséget, hogy könnyebben kiismerjék magukat a KMK könyvek világában. És tegyük hozzá, hogy ez nem egy kis világ. Az első pöttyös könyv Stephenie Meyer Alkonyat című regénye volt, ami a Vörös pöttyös címkézést kapta. Ezután szépen sorban egyre és egyre több fajta pötty jelent meg, ez is mutatja, hogy mennyi különböző témát, érdeklődési kört ölelnek fel a KMK-s könyvek. Így mindenkinek lehetőséget nyújtva, hogy azt olvassa, ami a szívéhez közel áll.

Könyvmolyképző
 Kép: Könyvmolyképző Kiadó

Mennyi az annyi?

Számszerűsítve a pöttyöket: hét darab található meg a kínálatban – Arany, Bíbor, Kristály, Narancs, Rubin, Vörös és Zafír pöttyös könyvek. Ezen felül további kategóriákat is megkülönböztet a KMK, ilyenek például a Csíkos lányszoba kötetek, a Rázós könyvek, a Sötét örvény és a Kaméleon könyvek is.

Cikksorozatom első részében két pöttyöt fogok bemutatni, hogy mit is jeleznek pontosan, illetve ajánlok néhány kötetet közülük. Ezek a kategóriák a Vörös és a Zafír pöttyös könyvek.

Vörös pöttyös könyvek

Kiknek szól és miről?

Mint már említettem, a Vörös pöttyös könyv kategória alakult ki elsőként, és nagy valószínűséggel kijelenthetjük, hogy továbbra is ezek a kötetek a legnépszerűbbek és a legkeresettebbek az olvasók körében. A Vörös pöttyös könyvek közé az úgynevezett Young Adult (YA) regények sorolhatóak. Azaz ezek a művek leginkább a 16 és 25 év közötti korosztályt szeretnék megszólítani (de természetesen ez nincs kőbe vésve).

A VP könyvek sokféle történetet megjelenítenek a lapokon, de mindig közös szál a szerelem. A szerelem van ezen könyvek fókuszában, így ha egy romantikus történetre vágysz, válogass nyugodtan közülük!

Emellett fontos, hogy a kötetek nagyrésze a romantikus fantasy műfajba sorolható be. Tehát nem csupán kedves kis romantikus történetekről van szó, hanem olyan könyvekről, sorozatokról, melyek elrepítik az olvasót messzi, kalandokkal teli világokba. Így, ha valaki inkább két lábbal a földön szeretne állni, ajánlom, hogy az Arany pöttyös könyvek között nézzen körül.

VP könyvek között találkozhatunk nagyon részletesen és nívósan kiépített univerzumokkal, akárcsak a Netflix által is feldolgozott, Leigh Bardugo: Árnyék és csont, mely a Grisha sorozat első része.

Mit olvass el mindenképp?

Vörös pöttyös könyvek közül nehéz ajánlani, mert tini korom óta olvasom őket, és sok kötet meghatározó számomra. De amiket mindenképp kiemelnék, és minden olvasónak sok szeretettel ajánlok, azok Kerstin Gier könyvei. Ez lehet akár Silber, akár az Időtlen szerelem sorozat.

Természetesen nem mehetek el szó nélkül a Vörös pöttyös könyvek koronázatlan királynője, Cassandra Clare mellettsem. Az írónő Csontváros című könyvével (2007) – mely a Végzet ereklyéi sorozat első kötete – vezetett be minket az árnyvadászok világába, és már 21 könyv játszódik ebben a fantasy univerzumban, nem is említve a belőle készült filmet és sorozatot.

Mióta csak olvastam a Pokoli szerkezetek trilógiát (a Végzet ereklyéi sorozat egyik előzmény trilógiája), a kedvenceim közé tartozik.

Végzet ereklyéi sorozat
Kép: Cassandra Clare – Végzet ereklyéi sorozat 

A Pokoli szerkezet sorozat három része Az angyal, A herceg és A hercegnő. A könyvek az 1800-as évek végén, a viktoriánus korabeli Londonban játszódnak. A sorozat Charles Dickens: Két város regénye című könyvének laza újramesélése. A sorozatban megjelenő szereplők nemcsak hogy szerethetőek a maguk egyedi módján, hanem a harmadik könyv végére jelentős karakterfejlődésen is átesnek. A trilógiában találkozunk árnyvadászokkal, vámpírokkal, vérfarkasokkal, boszorkánymesterekkel és még megannyi misztikus lénnyel.

Tehát egy jól kiépített fantasy világba csöppenünk bele, tele titkokkal és feltárandó rejtélyekkel, kiaknázatlan képességekkel, különleges átkokkal – és természetesen egy szerelmi háromszöggel is. Véleményem szerint az egyik legjobban megírt szerelmi háromszöggel, hisz a szereplőkkel együtt mi is magasságokat és mélységeket járunk meg és nincs az az érzés, hogy egyértelmű lenne, kit „kéne” Tessának (a főhősnőnk) választania, és hogy minden más csak felesleges feszültségkeltés. Cassandra Clare olyan végkimenetelt hozott a trilógiának – és a szerelmi szálnak is -, mely váratlan, fordulatos, de az olvasó mégis úgy tudja letenni a könyvet, hogy elégedett a végkimenetellel. (Ami persze nem a történet vége, hisz a trilógiában megszeretett szereplők sokszor visszaköszönnek még a következő könyvekben.)

Pokoli szerkezetek trilógia
Kép: Pokoli szerkezetek trilógia: Az angyal, A herceg, A hercegnő

Zafír pöttyös könyvek

Kiknek szól és miről?

Ha már a fantasy vonalon indultam el a Vörös pöttyös könyvek esetében, akkor következzen a KMK legújabb pöttyös kategóriája, a Zafír pötty. Ezen sorozatba tartozó könyvek New Adult regények, tehát elsősorban 18 év felett ajánlottak. Mégpedig azért, mert az erotika elég sűrűn megjelenik a lapokon. Összegezve: a Zafír pöttyös könyvek fantáziavilágban játszódnak, romantikus és erotikus vonallal megfűszerezve. A célközönség értelemszerűen elsősorban a fiatal nők, de véleményem szerint a könyvekben megtalálják a megfelelő egyensúlyt az alkotók, a romantika és az erotika nem megy a történetvezetés, az izgalmak kárára, így mindkét nemnek tudom ajánlani.

Mit olvass el mindenképp?

A Zafír pöttyös könyvek többsége nem egyrészes regény, hanem inkább trilógiák, vagy többrészes sorozatok. Készüljön fel, aki belekezd egy sok részes Zafír pöttyös sorozatba, hogy nem szabadul, míg végig nem olvassa az összes részt! Kikövetelik maguknak a könyvek a figyelmet, és fenn is tartják az érdeklődést.

A kategóriában sok ismert író alkot, ilyen például Jennifer L. Armentrout, aki a Vörös pöttyös Luxen sorozatával vált ismertté, de Zafír pöttyös sorozataival tovább emelte a népszerűségét. Az egyik sorozat címe Vér és hamu, melynek első része Vérből és hamuból címen található meg a könyvesboltok polcain.

Természetesen magyar írók művei közül is válogathatunk, Hercz Júlia Arany és Ónix című könyve fantáziadús, magával ragadó és nem utolsósorban érzéki is.

Arany és Ónix, Vérből és Hamuból
Kép: Hercz Júlia: Arany és Ónix, Jennifer L. Armentrout: Vérből és hamuból

Személyes kedvencem a Zafír pöttyös sorozat szerzői közül Sarah J. Maas. Az összes könyvét receptre írnám azoknak az olvasóknak, akik kiszakadnának a mindennapokból és el szeretnének veszni egy veszélyes, izgalmas, fordulatos világban.

Az egyik sorozata Crescent City néven jelent meg 2021-ben, egyelőre 2 részes, de még várhatóak további részek. Crescent City – Föld és vér háza volt az első könyv, amit az írónőtől olvastam. Bár egy sorozat első része, így a világ kiépítése is most történik meg, ez egyáltalán nem teszi unalmassá. A könyv elején már rögtön útmutatót kapunk, melyben az írónő besorolja a világot „házakba” így könnyebb a történet megértése.

A könyvek főhőse Bryce Quinlan, aki egy erős, határozott, merész karakter. Női karakterek közül személyes kedvencem, mert nem elesett, nem hagyja, hogy mások cselekedjenek helyette, hanem teljes mellszélességgel beleáll a szituációkba. És ha rosszul dönt? Vállalja a következményeket.

A szerelmi szál sem elcsépelt, mindig van egy csavar, ami izgalmassá teszi. A könyv nem „csöpög a nyáltól”, nagy hangsúly van például a mellékszereplőkön is. Sarah J. Maas annyira érdekes karaktereket alkotott meg, hogy szinte az összes szereplőről (ami tegyük hozzá, nem kevés) szívesen olvasnék spin-off történeteket.

A Crescent City mellett a Tüskék és rózsák udvara sorozatot sem hagyhatom ki a felsorolásból. A sorozat első része azonos címen jelent meg még 2016-ban és azóta 5 részessé bővült. A fantáziavilág kiépítése itt is újszerű, a karakterek viccesek, a történet elmondhatatlanul fordulatos. Aki szereti a romantikus fantasy könyveket és az erotikus vonal sem rettenti el, az nem fogja megbánni, ha elolvassa.

Crescent city
Tüskék és rózsák udvara
 Kép 5.: Sarah J. Maas – Crescent City és Tüskék és rózsák udvara

Összegzés

A Könyvmolyképző ismertető első részében betekinthettünk, hogy mit is jelent az, ha egy könyv Vörös vagy éppen Zafír pöttyös. Vörös pöttyös könyveket ajánlom mindenkinek, aki szeretne elveszni egy romantikus világban, míg ha valami extrára és kiszámíthatatlanra vágysz, végy a kezedbe egy Zafír pöttyöst – és megtalálod, amit kerestél.

A sorozat következő részében a Kristály pöttyös könyvek és az Arany pöttyös könyvek kerülnek bemutatásra.

Addig is: „Mindig van egy pont…”