Keresés
Close this search box.

Legyél te is hallgatós! Jelentkezz hozzánk március 3-ig!

Fanni kertje, Verzió

Romok alól kibújó virág – Fanni kertje ajánló

Budapesttől nem messze, egy kis erdei kunyhóban éldegél egy idős hajléktalan férfi, aki befogadott egy fiatal transznemű nőt. Első hallásra Laci és Fanni története fikciónak hangozhat, azonban a maga szürrealitásával együtt egy teljes mértékben igaz sztoriról van szó. Somogyvári Gergő egész estés filmje elnyerte a 20. Verzió Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál közönségdíját, továbbá megválasztották a legjobb magyar filmnek.

Borítókép: toldimozi.hu

A rendező véletlen bukkant rá erre a két igen különös körülmények között élő egyénre, amikor a 2018-as hajléktalanellenes törvény kapcsán riportot készült forgatni az utcára kényszerülő emberek sorsáról. E találkozás eredménye egy több éven át tartó forgatás és egy díjnyertes dokumentumfilm lett. 

Fannit 19 évesen nemcsak otthonról, de még szülővárosából, Orosházáról is száműzték szülei, aki ezután a társadalomtól elszigetelve, egy korábban gyári munkásként dolgozó férfi mellett lelt igazi otthonra. Kettejük furcsa, apa-lánya dinamikához hasonlító kapcsolatát követhetjük végig: elfogadják és tisztelik egymást, még akkor is, ha néha egymás idegeire mennek. Fanni a kis kunyhó szépítésében segít, Laci pedig a lány hormonkezelésében. 

A 2022-es transzneműek nemváltoztatását ellehetetlenítő határozat következtében sokan elrejtik valódi énjüket, hogy érvényesülhessenek a mai Magyarországon. Fanni azonban nem hajlandó így tenni, hiába tudja, hogy ennek következtében nehezebben talál munkát, és sokan elítélik. Online platformjain rendszeresen jelentkezik élő adásokkal, ahol a rajongói dicséreteiből építkezve, rosszakarói támadásaira pedig fittyet hányva próbálja minél inkább elfogadni és megszeretni önmagát. Ezeket a rosszindulatú kommenteket apró kavicsoknak tekinti, a szülei elutasítását viszont belé csapódó aszteroidaként jellemzi.

Egy-egy, a viskóban elhelyezett lakberendezési tárgyon – vagy éppen a környéken lófráló kóbor macskákon  – hosszasan elidőző kamera mind az életterüket, illetve annak abszurditását hivatott bemutatni. Hiszen mi sem érzékeltetné jobban Fanni és Laci társadalmi helyzetét, mint a csekélyen feldíszített karácsonyfa alatt sorakozó néhány alma és narancs.

Fanni kertje dokumentumfilm
Kép: verzio.org

Ahogy a kunyhó szépül, úgy nőiesedik Fanni is: Laci magától értetődően segít neki előteremteni a hormonjaira szükséges pénzt, azonban sajnos a lány alapból is instabil lelkiállapotát mindez csak felerősíti. Pánikrohamokkal és depresszióval küzd, amit Lackó és a környéken élő Aranka is sokszor nehezen kezel, de megértően és türelmesen bánnak vele. 

Fanni fel akarja gyorsítani a folyamatot, ami több gyógyszert igényel; viszont mindehhez még több pénzre is szüksége van, amiben az idős férfi már nem tud segíteni. Tisztességes munkavállalási lehetőség hiányában így kénytelen a prostítúcióhoz fordulni. 

Mivel a film két olyan társadalmi rétegből származó ember életéről számol be, amiket a kormány törvények segítségével nehezít meg, így magyar támogatás nélkül aligha valósulhatott meg – horvát és román együttműködéssel viszont igen. 

A film manírok nélkül, csupán a helyzet nyers igazságában tárja elénk a történetet. A két figura sokak számára nehezen elképzelhető életkörülményeit és mindennapjait mutatja be, miközben elfogadásról, önzetlen bánásmódról és együttérzésről mesél. Fanni és Laci pár közösen együtt töltött évével szembesülhetünk, miközben a transznemű lány a kertbe ültetett virágokhoz hasonlóan fejlődött és bújt ki a föld alól. De vajon szirmait is ki tudja bontani egy olyan szerető kapcsolatban, amiről mindig is álmodott?

A Fanni kertjét december 10-ig lehet a Verzió online videótékájából kikölcsönözni, melyet a kölcsönzéstől számított 14 napig van lehetőség megtekinteni.