Keresés
Close this search box.

Legyél te is hallgatós! Jelentkezz hozzánk március 3-ig!

Ezeregy éjszaka, Pesti Magyar Színház

Ezeregy éjszaka – Elképesztő musical-újdonság a Magyar Színházban

A Szegedi Szabadtéri Játékokon debütált Geszti Péter, Monori András, és Tasnádi István world musicalje, az Ezeregy éjszaka, amely most kőszínházban, a Pesti Magyar Színház színpadán is bemutatkozott. November 2-án, a sajtónyilvános főpróbán a Hallgató Magazin cikkírói is helyet foglaltak a nézőtéren, és amit láttunk, az igazán elképesztő, és újszerű volt.

Borítókép: Magyar Színház

A musical alaptörténete

Ezeregy éjszaka
Kép: Magyar Színház

A szerzőtrió az Ezeregy éjszaka mesegyűjteményének több darabját is összegyúrta a cselekményben, így építve fel az alapkoncepciót. A történet két szálon fut, az egyiken a rabnő Seherezádé a kegyetlen, és boldogtalan Sahiár királynak meséli el Harún kalifa és a tolvaj Ali történetét, a másikon pedig Seherezádé meséje elevenedik meg. A Közel-Kelet mondavilága, bölcsességei, és misztikuma jelentős szerepet játszanak a musicalben, amelyben továbbá olyan jellegzetes figurák jelennek meg, mint Dzsáfár, az áruló nagyvezér, Jázmin, a szultán lánya, és a bohókás, kissé csetlő-botló Dzsinn.

Egzotikum a köbön

Ezeregy éjszaka, Ember Márk
Ember Márk mint Dzsáfár. Kép: Magyar Színház

Az előadás rendezője a többszörösen elismert és díjazott Juronics Tamás, aki a koreográfus is egyben. Mint minden musical esetében, a koreográfia itt is jelentős szerepet játszik, a tömegjelenetek összetett és vibráló táncai kiegészülnek Madarász “Madár” János háttéranimációival, és sokszínűen felhasznált díszleteivel, ami egy egészen különleges atmoszférát teremt. 

A dalok igazán slágeres beütésűek, a megkomponálásukhoz pedig közel-keleti, indiai és kínai hangszereket is felhasználtak. A dalszövegekről, ha nem tudnám, hogy Geszti Péter írta őket, akkor is megmondanám – jellegzetes rímei, szófordulatai, melyeket ismerhetünk már például a Dzsungel könyvéből, vagy a Pál utcai fiúkból, itt is visszaköszönnek. Hozzájuk tartozik, hogy ugyanúgy találunk komikusabb, slágeresebb beütésű szerzeményeket, és érzelmes szólókat is közöttük. A legkiemelkedőbb számomra Dzsáfár első felvonást lezáró dala, amelynek hatásosságához hozzá járultak a gonoszt alakító Ember Márk hangja és kisugárzása. 

Akik életre keltik a mesét

Ezeregy éjszaka nyitány
A darab nyitánya. Kép: Magyar Színház

A színészi alakítások a darabban határozottan kiemelkedőek. Nehéz kiemelni csak egy valakit, de ahogy már az előző bekezdés végén is említettem, számomra Ember Márk Dzsáfárja és Szemenyei János Dzsinnje volt a legemlékezetesebb, utóbbi jelentősen emelte a musical humorának színvonalát. 

A főszereplő párosokat Pásztor Ádám és Kusnyér Anna, illetve Barsi Márton és Horváth Sisa Anna alakították, mindkét duó között remek volt az összhang, és jeleneteik is dinamikusak voltak.

Kiemelkedőek továbbá a mellékszereplők, akik mindig remekül alakítottak, és profin tudtak akár improvizálni is ha arra volt szükség.

Összegzés

Geszti Péter, Monori András és Tasnádi István új musical-szenzációja a Magyar Színházban minden korosztálynak első osztályú szórakozást nyújt. Sokszínű zene, remek énekhangok és alakítások, a humoros és drámai jelenetek keveredése garantálja az emlékezetes színházi élményt. Ha van lehetőségünk eljutni, mindenképpen érdemes kihasználni, ugyanakkor a legtöbb előadás már teltházas.