Keresés
Close this search box.

Legyél te is hallgatós! Jelentkezz hozzánk március 3-ig!

könyvajánló

Könyvklub I. – Mit olvasunk mi, életmódosok?

Színesek vagyunk és különbözőek, azonban van valami, ami közös bennünk: a könyvek és az olvasás szeretete.

Borítókép: Kovács Anna
Grafikák: Ásványi Kitti, Polgár Petra
A cikk szerzői: Balog Nóra, Bartos Zsófia, Belső Lili, Dadányi Anna, Halmai Tifani Zoé, Incze Anna, Kollár Tímea Aranka, Szász Alexandra

Az életmód rovat egy igen tarka közösség, tele különböző érdeklődésű emberekkel. Az eltérő témák, amik a mindennapokban foglalkoztatnak minket, az olvasási szokásainkon is alakítottak, így új cikksorozatunkban a könyveké lesz a főszerep: ezentúl három havonta rendszeresen jelentkezünk az elmúlt hónapok kedvenc könyveivel, egyfajta  „ajánló csokrot”  készítve ezzel, a sok műfaj között válogatva. 

„Az elfogadás egy borzasztó nehéz folyamat. Amikor nem csak elfogadom, hanem önmagamba befogadom az általam megélt negatívumot. Elfogadom a kiejtett szavakat. Ez az a folyamat, amikor a kimondott szó vérré válik. Brutális fájdalommal jár. Érzi a bőrén mindazt, amit eddig is sejtett, de nem akarta megélni. Ami késik hölgyek (urak), az nem múlik!”

És valóban, az olvasó akár férfi, akár nő, számára mindkét könyv hasznos olvasmány lehet. Megismerni önmagunkat, a saját nemünket legalább annyira érdekes és megdöbbentő felismerésekkel bírhat, mintha a párunkat akarnánk megérteni. De ha nincs párunk, talán pont ez lesz a kulcs ahhoz, hogy közelebbről megismerjük az ellenkező nemet és annak belső világát, valamint könnyebben találjunk kapcsolódási pontokat. Csernus Imre A férfi és A nő című könyvei feloldják a két nem közötti láthatatlan határokat és korlátokat. A könyvek  kíméletlen őszinteséggel szembesítenek minket az emberi hibákkal. Többek között a párkapcsolatok, függőségek, toxikus kapcsolatok, családi problémák, önbizalomhiány, felnőtté válás, anyakomplexus problematikája és még számtalan téma mellett egyéni, civil emberek történeteibe is betekintést nyerhetünk. A két alkotás külön-külön is kihagyhatatlan olvasmány, de együttesen garantált a mélyrehatóbb élmény.
Két könyv. Mert az éremnek két oldala van. 

Daphnisz és Chloé

„Hiszen nincs s nem is lesz ember a világon, aki a szerelmet elkerülhetné, amíg csak lesz szépség, és szemünk, hogy lássuk. Nekünk, költőknek, azonban józanságot is adjon a szerelem istene, hogy elbeszélhessük mások szerelmeit.”

Daphnisz és Chloé szerelme Pán és a nimfák áldását élvezi. Románcuk beteljesedését egy tipikus ókori görög regény jellegzetességei szövik kalandossá az olvasó számára: a történet haladtával részesei lehetünk cselszövéseknek, leányrablásnak, nem várt elcsábulásnak és izgalmas fordulatoknak is. Az istenek vajon mennyiben irányíthatják kedvenc védenceink sorsát? Ebben a mesés drámában kiderül! 

Párhatárok

„A legtöbb ember arról álmodik, hogy szeretetben éli az életét valakinek – mégpedig egyvalakinek – az oldalán.”

Minden párkapcsolatban eljön egyszer az az idő, amikor a rózsaszín köd felszáll. Ilyenkor kerülnek felszínre az eltérő igények, elképzelések és nézőpontok, melyek konfliktusokhoz vezetnek. Dr. Henry Cloud és dr. John Townsend, a két népszerű terapeuta a saját praxisaikból merített példákon keresztül mutatják be a határhúzás technikáit: ez miképpen segítheti a szerelmeseket az egymás közti kommunikációban, a kölcsönös tisztelet megtartásában, a konfliktuskezelésben, valamint az önmagukért és a kapcsolatukért való felelősségvállalásban. Noha a Párhatárok kimondottan házasságban élő emberek eseteit mutatja be, a könyv nem csak párkapcsolatban vagy házasságban élők számára lehet hasznos, hiszen a határhúzás technikája bármilyen nemű kapcsolatainkban alkalmazható.

A szerzők nem győzték hangsúlyozni, hogy a könyv nem használati útmutató a partner megjavításához, sokkal inkább  önmagunkhoz, elvégre a határokat nem a másik, hanem saját magunk számára húzzuk fel. A technika a „változz, és a világ is változik veled” elvre épül, és a szerzőpáros ezt szemlélteti az olvasókkal több, egymástól eltérő házassági krízishelyzet történetén keresztül. 

A nagy Gatsby

„Körülbelül egy hete részeg vagyok, és gondoltam kijózanodom, ha beülök egy könyvtárba.”

A fényűző gazdagok világa, ami tele van ürességgel és a valódi kapcsolatok hiányával. Jay Gatsby szerelme Daisy iránt még az évek múlásával sem képes alábbhagyni – ez az egy biztos pontja van a könyvnek. A férfi rajongását átitatja a meg nem értettség és az álszentség,  ennek ellenére Gatsby-ben tisztán játszódnak le ezek a lelki folyamatok, és csak egy dolog élteti őt igazán: Daisy. Nick Carraway narrációjában érezhető az egyszerűség, amelynek segítségével könnyű az azonosulás – annak ellenére, hogy ebbe a világba senki sem tartozhat igazán, még Gatsby sem, aki meghalni is képes lenne érte. 

Közelebb egymáshoz

„A párkapcsolat sikere tehát nem külsőségeken és anyagiak birtoklásán múlik. Nem kell hozzá különlegesnek vagy többdiplomásnak lenni. Nem szükséges hozzá a feltűnően vonzó külső, az átlagnál magasabb intelligencia. A párkapcsolat sikerét inkább a kapcsolatban élők érzelmi érettsége, az egymásra és a közös jövőre való pozitív beállítottsága, közös fejlődése határozza meg.”

A kötetben átfogó képet kapunk a párkapcsolatokról és más „szükséges hozzávalókról”.  Magyarázatot kapunk (irreális) elképzeléseink okaira, miközben a fejezetek felfejtik a hátterét a különböző hitrendszereknek. Érintik a párválasztási szokásokat, a szenvedélyes szerelem hamis képét, az önismeretet, a boldogság fogalmát, a megalkuvás-elfogadás kérdéskörét és még megannyi életterületet, amely befolyásolhatja kapcsolatunk minőségét. Ezenkívül minden tévhithez gyakorlatokat is kapunk, amelyeket  mindennapi szokássá alakíthatunk a harmónia érdekében. A valóság minden részletét bevonja a játékba, hogy felismerhessük, milyen szerteágazó és összetett kihívás, ha úgy döntünk, elköteleződünk egy másik ember mellett.

Szirmokba zárt szavak

„Később Alice mindig úgy emlékezett vissza erre a napra, mint amelyik visszafordíthatatlanul megváltoztatta az életét. Sok idő telt el, míg rájött, hogy bár az életünket csak előrehaladva élhetjük, megérteni mindig csak utólag fogjuk. Addig nem láthatjuk a teljes képet, amíg a részei vagyunk.”

A Szirmokba zárt szavak Holly Ringland első regénye, amely 2018-ban jelent meg. Rá egy évre bestseller lett, ekkor adták ki magyar nyelven – Diósi Zsófia fordításában. 

A regény a kilencéves Alice Hart-ról szól, aki bántalmazó apja elől talál menedékre édesanyja kertjében és meséiben az ausztrál tengerpart mentén. Egy tragédia bekövetkeztével a még sosem látott nagyanyjához kerül egy messzi virágfarmra, ahol elsajátítja a virágok nyelvét. Itt építgeti életét felnőtt koráig, amikor is súlyos titkokra derül fény. 

Atomi szokások

A pozitív változás legnagyobb akadálya az identitáskonfliktus. – Nem mindegy, hogy »Köszönöm, nem kérek, próbálok leszokni.« Vagy: » Köszönöm, nem kérek, nem dohányzom.«” 

A nagy álmok eléréséhez, a folytonos tervezgetés helyett, ez a könyv segít a tettek mezejére lépni. Sok apró lépéssel bárhová eljuthatunk. Az Atomi szokások című könyv a kezünkbe adja a megoldókulcsot az egészséges szokások bevezetéséhez, és a rossz szokásaink elhagyásához is.

James Clare szokásszakértő négy lépésben segít nekünk a jó rendszerek kialakításában, a többi már csak rajtunk múlik. Ajánlom olvasásra mindenkinek, aki nagy célokat tűzött ki maga elé, és azoknak is, akik szeretnének minden nap egyre jobban és jobban teljesíteni.

Mióta megszerettelek

„A lényeg az, hogy ne azok döntsék el, ki vagy, akik körülötted vannak, ne zárjanak be egy dobozba, mint egy pillangót. A lényeg az, hogy tudd: mindig kitalálhatsz valamit, amivel újraalkothatod önmagadat.”

A könyv a Mielőtt megismertelek trilógia befejező kötete. Ebben a részben Lou Amerikában próbál szerencsét. Habár a Mielőtt megismertelek első része önmagában is megállja a helyét, a Mióta megszerettelekben egy kerek lezárást kaphatunk. Lou szerelme elvesztése után ugyanis megvalósítja az álmát, és New Yorkba költözik. Új munkaadója családi drámáiból azonban ő sem maradhat ki, sőt, egy félreértés következtében egy ideig az is kérdéses, hogy New Yorkban maradhat-e egyáltalán. Emellett távkapcsolata fenntartása sem olyan egyszerű, mint gondolta. Lou a bonyodalmak ellenére is végig bohókás marad, így a legváratlanabb pillanatokban nevethetjük el magunkat. Főhősünket rengeteg új élmény éri, ám gyakran magányosnak érzi magát, ami az olvasó számára reális képet ad arról, hogy milyen lehet külföldön egyedül élni a kezdetekkor. Lou a nehézségek ellenére feltalálja magát, és megvalósítja az álmát. Ha optimista, humoros és romantikus történetre vágyunk, ezt a könyvet ne hagyjuk ki!