Keresés
Close this search box.

Legyél te is hallgatós! Jelentkezz hozzánk március 3-ig!

Slam poetry

Slam poetry – Letelt a 3 perc?

Hová tűnt a slam poetry? A slam poetry egy modern költészeti stílus, mely kötetlen, nehezen behatárolható és épp ezért magával ragadó. E szókimondó műfaj a 2010-es években lett felkapott Magyarországon, olyannyira, hogy a költészet iránt érdeklődők körében igazi sláger lett. Megismerhettük Kemény Zsófit, Simon Mártont, Mészáros Pétert és még sok tehetséges slammert. De mi lett mára mindezzel? Teljesen eltűnt a slam poetryt „művelők” rétege? Vagy csak háttérbe szorult a költészet ezen ága?

Borítókép: debreceninap.hu

Eredete

Ha a slam eredetét szeretnénk megismerni, a ’80-as évek Chicagójába kell visszatekintenünk. Marc Smith, aki foglalkozása szerint egyébként mérnök volt, érdeklődött a költészet iránt, de hamar ráunt az álmosító felolvasásokra. Versengést vitt bele – először lakásában, majd egy jazz klubban szervezett esteket, melyeken a verseket előadó (előadó és nem felolvasó!) lelkes jelentkezők álltak színpadra és tették közkinccsé gondolataikat. Ezzel meg is született a slam poetry műfaja, hisz ez nem más, mint egy kötetlen témájú és formájú, zene nélküli, előadásra írt vers, ami gyakran meglepő tematikájú, modern hétköznapi témákkal foglalkozik, az utca nyelvén szól, rap‑szerű, sokszor csattanókkal és szókimondással társul.

Miben rejlik a titka?

A slam poetry titka a közönségben rejlik. Slam poetry estek, versenyek kerülnek szervezésre, tehát ezek közösségi programok, melyek általában kompetitívek. Csak szóban és leginkább élőben hatásosak, ellentétben a versekkel. Első hallásra is értelmezhető, nagyrészt fejből mondott versekről van szó. Használnak rímeket, költői képeket, de a rap-vonal is megjelenik a művekben; aktuális témákat dolgoznak fel, hétköznapi emberektől szól hétköznapi embereknek. Szinte egyedüli szabálya, hogy egy slammernek három perce van a színpadon. A slam poetry a pillanat művészete, egyik legfontosabb ismérve a közvetlenség és hogy a jelenlét varázsát kínálja.

Elterjedése Magyarországon

2006 februárjában rendezték meg az első hivatalos slam estet, a Budapest Slam keretein belül. Előzményként tekinthetünk a 1999-ben indult Gyurkics Gábor-féle jazz költészeti eseményekre – költők, zenészek, közönség. Ezekre a rendezvényekre Gyukics költőket és zenészeket is meghívott, akik pár tíz fős közönség előtt, a jazz poetry hagyományai szerint rezonáltak egymás művészetére. Mondhatni, hogy ebből alakult ki a slam estek kezdeményezése. A már említett 2006-os program a „költők és rapperek párbajaként” lett ismert, ezzel is körbeírva a műfaj sajátosságát.

Ezt követően elterjedt hazánkban, és már a fővároson kívül is kerültek megrendezésre slam események. A slam poetry felkapottá vált, sorra rendezték a versenyeket, egyre és egyre több jelentkező volt. Hivatalos, állandó szabály- és pontozási rendszer alakult ki. A slam poetry meghódította a közönséget.

Slam a napjainkban

Tehát 2006-ban hivatalosan is betört Magyarországra a slam-láz, és ez ki is tartott nagyjából egy évtizeden keresztül – ami valljuk be, nem kevés. De ezt követően sem tűnt el a jelenség, csak mint a mondás tartja: minden csoda három napig tart. A slam estek és versenyek ezt követően is folyamatosan megrendezésre kerültek és kerülnek, újabb és újabb tehetségek lépnek a színpadra és nyerik meg maguknak a közönséget. A Slam Poetry Budapest Klub közösségi média felületeit böngészve bárki láthatja, hogy igenis jelen van még kis hazánkban a slam-szeretet, csak nincs körülötte akkora hype, mint mikor először robbant be a köztudatba.

Slammerek

A modern költészeti stílus megjelenése emberek százait mozgatta meg, és kötetlen mivoltának, illetve a befogadó közösségnek hála sok olyan tehetség is kezébe vette azt a bizonyos mikrofont, aki ezt más formában nem tette volna meg.

Simon Márton nevét a mai napig mindenki ismeri, aki jelen van a kortárs magyar irodalomban. Költő, műfordító és a slam poetry közösség oszlopos tagja. Többek között a 2012-ben megrendezett, I. Országos Slam Poetry Bajnokságon második helyezést ért el.

Slam Poetry Magyarország: Simon Márton – Tabu

Hogy a női oldalt is erősítsem: Kemény Zsófi. Költő, zenész és a slam világában elért sikerei hosszú listába szedhetőek.

Slam Poetry Magyarország: Kemény Zsófi – III. Slam OB

De mondhatnám az ismert költő és drámaíró Závada Pétert, vagy a lehengerlően lendületes Gábor Tamást, Tóth Viktóriát, Miklya Csanádot, Munding Kamillát, Mészáros Pétert – megannyi tehetség, akik vagy a slamnek köszönhetően léptek színpadra, vagy egy újabb állomás volt a pályájukon a műfaj, de egyértelműen nem csupán 3 perc, mely semmi változást nem hozott.

Ha szereted a slam poetry műfaját, vagy csak érdeklődnél, hogy mi is ez, legközelebb 2024. február 14-én, 19:00-kor a Turbina Kulturális Központban tart estet a Slam Poetry Budapest Klub – mert a te 3 perced lehet még csak most következik.

Slam Poetry Budapest Klub
Kép: facebook.com

„Mert én a slam vagyok, a szájalás hagyománya,
ugyanis a rap-képtelen költő,
mint a röpképtelen költöző madár, olyan.
És csak játszom ugyan, de ti azért
vegyetek komolyan.”
Simon Márton: Hagyományos költő